Argument ČNB, že koruna nemá důvod posilovat, je drcen makroekonomickým vývojem a skutečným tokem v platební bilanci. Možnost, že by národní banka pustila dosud hlídanou hladinu 27 korun za euro, je málo pravděpodobná, mělo by to ovšem dalekosáhlé dopady. Typický příklad černé labutě.
Ze začátku jim nikdo nevěřil a museli si snižovat výplaty. Nyní spravují klientům investice v řádu desítek miliard korun. Jaké byly začátky českého obra mezi správci fondů? Nejen o tom byl exkluzivní rozhovor s výraznou osobností českého kapitálového trhu Hanou Blovskou, místopředsedkyní představenstva a ředitelkou Conseq Investment Management.
Jednou v létě, když jsem studoval na vysoké škole, byl jsem na stáži v investiční bance. Byla to ta nejhorší práce, jakou jsem kdy dělal, píše Morgan Housel, autor webu The Motley Fool.
Na trzích se v poslední době dějí zajímavé věci. V posledních pár týdnech vládly trhu zejména špatné zprávy z Číny, Řecka a Portorika, pak se přidala Newyorská burza, která kvůli technické závadě přestala na pár hodin fungovat. Bez ohledu na to, zda jde o pouhý "šum", nebo to nějakým způsobem opravdu ovlivňuje dění na trzích, korekce dříve nebo později přijde.
On-line investování je mezi Čechy stále oblíbenější. Jakou budoucnost má individuální investování v zemi, kde někteří velcí hráči vyklízejí pozice, pro jaké obchodníky je vhodné a jaká kritéria zvažovat při výběru brokera? To bylo téma pořadu Investice ZET, jehož hosty byli Jiří Vyskočil, ředitel Patria Direct, Jan Bláha, obchodní a marketingový ředitel Fio banky, a Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank v ČR.
Analytici z Goldman Sachs v atmosféře úspěšně pokračujících jednání Řecka s mezinárodními věřiteli radí kupovat evropské akcie a snížit expozici v portfoliu vůči americkým akciím.
Proroctví blížícího se systémového šoku jsou přehnaná, velké změny ale bezesporu přijdou. Hranice mezi rozvinutými a rozvíjejícími se ekonomikami se totiž smazala a všichni soupeří na jednom velkém tržišti. Mnohé vyspělé ekonomiky si proto nebudou moci napříště dovolit štědré sociální programy, což prohloubí stávající nerovnosti, říká hlavní mezinárodní ekonom ING Commercial Banking Rob Carnell. V budoucnu se tak podle něj kvůli rozdílům mezi bohatými a chudými dočkáme větších a násilnějších protestů.
Situace okolo Řecka se na první pohled jeví jako klidnější, bývalý předseda Fedu Ben Bernanke ovšem neváhá ukázat na mnohem větší problém Evropy. Selhání eurozóny je podle něj patrné především v asymetrických dopadech zavedení společné měny na různé státy. Evropské turbulence vycházejí z toho, že země jako Německo hodují na slabosti jiných států unie, například Řecka, Itálie a Španělska.
"Pokud byste prodali akcie v pátek před krachem Lehman Brothers a zůstali v hotovosti, přišli byste o výnos 93 %," napsal na Twitteru Ben Carlson, autor blogu A Wealth of Common Sense. Zapomněl však dodat, že aby vydělal 93 %, musel nejdříve s drženými akciemi utrpět 45% ztrátu.