Írán přiznal sestřelení ukrajinského boeingu, protivzdušná obrana ho považovala za nepřátelský cíl

Pád Boeingu 737-800 aerolinek Ukraine International Airlines na lince PS752 má na svědomí íránská protivzdušná obrana. V sobotu to přiznal Teherán. Podle expertů na Blízký východ jde o mimořádně ponižující zvrat poté, co šéf íránského úřadu pro civilní letectví Alí Ábedzádeh opakovaně tvrdil, že "je vědecky nemožné, aby ukrajinské letadlo zasáhla raketa".

Podle Íránu bylo sestřelení letadla důsledkem lidské chyby. Země uvedla, že bude pracovat na vylepšení svých obranných systémů, aby zabránila opakování chyby. Íránská protivzdušná obrana se domnívala, že se do blízkosti důležité základny revolučních gard dostal nepřátelský cíl. K události došlo krátce poté, co Írán odpálil rakety na vojenské základny v Iráku s přítomností amerických vojsk v reakci na zabití generála Kásima Sulejmáního.

Informace o sestřelení letadla íránskou protivzdušnou obranou se objevily už ve čtvrtek. Šlo sice většinou o neověřené indicie, jejich množství bylo ovšem tak vysoké, že byl scénář sestřelení stroje vysoce pravděpodobný. Zdroje z Teheránu i v té chvíli opakovaly, že "je vědecky nemožné, aby ukrajinské letadlo zasáhla raketa", tvrdily, že jde ze strany Spojených států o "psychologickou válku" a že se jedná o "nelogické fámy".

Na internetu se objevily mimo jiné snímky trosek, jež by mohly pocházet z rakety země-vzduch Tor M1 vyvinuté v 80. letech v SSSR a určené pro ochranu před prostředky vzdušného napadení a průzkumu, jako jsou letadla, vrtulníky, střely s plochou dráhou letu či bezpilotní prostředky. Rusko vyvezlo do Íránu podle dostupných informací nejméně 29 bojových kompletů tohoto typu. Zveřejněno bylo rovněž video, které má zachycovat samotný okamžik výbuchu rakety u ukrajinského boeingu, pravost videa následně potvrdil list The New York Times a portál Bellingcat, který se zaměřuje na analýzu veřejně dostupných dat, určil také pravděpodobné místo pořízení tohoto videa.

Newsweek: Ukrajinské civilní letadlo u Teheránu podle zdrojů z USA omylem sestřelila íránská protivzdušná obrana
(AKTUALIZOVÁNO) Americký zpravodajský časopis Newsweek přišel s informací, že letadlo ukrajinských aerolinek u Teheránu údajně sestřelila íránská protivzdušná obrana. Odvolává se na zdroje z USA (mimo jiné z Pentagonu) a na zdroj z iráckých zpravodajských služeb. Zdroje z Pentagonu se prý domnívají, že si Írán mohl myslet, že se po útoku na základny v Iráku s americkými jednotkami stal terčem protiútoku.

Stroj aerolinek Ukraine International Airlines se zřítil nad ránem 8. ledna, krátce po útoku Íránu na vojenské základny v Iráku. Zahynulo všech 176 lidí na palubě. Letadlo na pravidelné lince mířilo z letiště Imáma Chomejního u Teheránu na kyjevské letiště Boryspil.

Íránský prezident Hasan Rúhání na Twitteru událost označil za "velkou tragédii a neomluvitelný omyl". Uvedl také, že čin nebude promlčen. Ti, kdo jsou za něj zodpovědní, podle něj musí být potrestáni. Prezident i duchovní vůdce Íránu Alí Chameneí se o skutečnosti, že bylo letadlo sestřeleno, údajně dozvěděli až v pátek.

Ministr zahraničí Íránu Mohammad Džavíd Zaríf doplnil, že pád letadla způsobila lidská chyba, k níž došlo "v době krize způsobené americkým nezodpovědným chováním".

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj očekává úplné přiznání viny za sestřelení letadla, postavení viníků před spravedlnost, oficiální omluvu a kompenzaci. Požaduje rovněž plný přístup ukrajinských expertů k vyšetřování.

Zdroj:
CNN, Press TV
Přestat sledovat
Blízký a Střední východ
Přestat sledovat
Doprava
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
29. 11. 2021 12:00
Investorský magazín: Tržní rok 2022 ve výhledu Pavla Kohouta a inflační (ne)bezpečí spojené s…
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
29. 11. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Další vlna pandemie může zpomalit zpřísňování měnové politiky v USA,…
Americké akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat