Jaké ingredience nyní přimíchat do portfolia? Americké akcie i evropská energetika včetně ČEZ mohou potěšit, mladé trhy jsou příliš rizikové

Ukrajina může ještě cenami aktiv zahýbat, na trhu je ale mnoho dalších neznámých s delší trvanlivostí. Proto je lepší utlumit sázky na rozvíjející se trhy jako takové, respektive mezi nimi pečlivě vybírat. V Americe by mohl pětiletý býk ještě několik let nabízet investorům relativní bezpečí, stejně jako by je v Evropě mohly potěšit některé sektory, které byly dlouho pod tlakem. Příkladem může být energetika, z čehož by měl těžit i ČEZ.

Nikolaus Görg (Bank Gutmann): Na východě Evropy zvažujeme prodeje i nákupy

Jsme aktuálně výrazně overweight ve východní Evropě, zatímco ostatní rozvíjející se trhy máme výrazně underweight. Diskutujeme nicméně možnost, že bychom sázky na region snížili. Bylo by naivní něco podobného nyní nepřiznat, respektive nezvažovat.

Pokud bychom se ve východní Evropě rozhodli prodávat, pak to bude Rusko. Pokud budeme naopak nakupovat, šlo by zřejmě o polské společnosti vázané na spotřebitele. Zároveň bychom asi pořídili vybrané finanční tituly, které jsou nejméně citlivé na probíhající turbulence. Možná i v Česku.

Peter Garnry (Saxo Bank): Americký býk může ještě dva, tři roky vládnout akciovému trhu

Krátkodobě je možné sázet na ruské akcie, ve střednědobém horizontu se nám ale nijak zvlášť nelíbí. Ruské ekonomice, stejně jako brazilské a indické, se totiž příliš nedaří. To platí obecně o většině rozvíjejících se trhů, je ale možné najít pár zajímavých výjimek. Příkladem jsou Mexiko a Filipíny, nyní kvůli výprodejům rozvíjejících se trhů pod tlakem, který si ale podle mě nezaslouží.

V souvislosti s investováním obecně bych upozornil na jednu věc, které mnozí stále nevěnují pozornost. Americký akciový býk nedávno oslavil páté narozeniny, ale proces oddlužování se zastavil až v uplynulém čtvrtletí. Úvěry domácnostem a zadlužení domácností teprve začínají růst. Amerika je tedy na samém začátku cyklu, což znamená, že by býčí trh mohl trvat déle, než většina lidí čeká. Oddlužení způsobilo systému výrazný negativní šok, nyní se lze v USA dočkat šoku opačným směrem.

Těžko říci, jak dlouho ještě mohou ceny akcií růst. Jakákoli předpověď, která míří za horizont jednoho roku, je totiž do značné míry postavena na vodě. Pokud bych musel, řeknu, že akcie budou posilovat ještě dva nebo tři roky. Pokud tedy nepřijde nějaký systémový šok, něco nepředvídatelného, co by pozitivní vliv postupného zadlužování amerických domácností vyrušilo. Jinak by se postupný růst současného nízkého zadlužení měl projevit.

Robert Doucha (Verdi Capital): Líbí se nám evropská energetika a korporátní dluhopisy

Při sestavování vhodného portfolia je potřeba kromě jiného brát v úvahu investiční horizont. Vycházejme tedy z toho, že jde o tři roky. V tom případě má nyní smysl se rozhlížet i po akciových trzích a vybírat sektory a tituly, u kterých čekáme dlouhodobý a stabilní růst.

Příkladem je energetika, tedy odvětví, které v poslední době zažívá špatné časy, na což evropské energetické společnosti včetně ČEZ doplácely. Po několika letech poklesů ceny elektřiny nastává stabilizace. Ta je dána opatrně se zlepšujícími ekonomickými daty z Evropy a lepší rovnováhou mezi nabídkou a poptávkou v Evropě, která byla nedávno podpořena rozhodnutím o uzavření dalších elektráren v Německu.

U nás se to projevilo odložením (a pravděpodobným budoucím zrušením) projektu dostavby Temelína. Akcie ČEZ jsou proto konečně po letech opět zajímavé, s hrubým dividendovým výnosem okolo 7 %. Stejně tak je možné hledat v zahraničí, například společnost E.ON je na současných úrovních smysluplnou dlouhodobou investicí. Naopak stále doporučujeme se vyhnout akciím navázaným na ocelářský sektor a komodity, jako je měď, u kterých byla v minulosti cena tažena hlavně poptávkou z Číny. Tam totiž nyní vidíme největší rizika pro světovou ekonomiku.

Portfolio je vhodné doplnit o pevně úročenou (fixed income) část. Preferujeme firemní dluhopisy před vládními. Doporučujeme například osvědčené ETF obchodované v Londýně, jako jsou IHYG, IHYU nebo SDHY, které sledují výhradně high yield korporátní dluhopisy s výnosem kolem 5 % a krátkou průměrnou dobou do splatnosti.

Nick Beecroft (C-View): Navyšte sázky na akcie vyspělých trhů a přimíchejte zlato

Nyní je asi rozumné nechat si jen poměrně malou část portfolia navázanou na rozvíjející se trhy, protože Čína stále může nepříjemně překvapit výraznějším než očekávaným zpomalením, situace na Ukrajině se ještě může vyhrotit a rozvíjející se trhy mohou významněji reagovat na další utažení měnových kohoutů ze strany Fedu. Sázky na rizikovější aktiva, jako jsou akcie, bych proto raději přesunul na rozvinuté trhy, ačkoli si myslím, že se přes zmíněné výmoly přeneseme bez větších problémů.

Co se dluhopisů týče, preferoval bych ty s krátkou dobou do splatnosti – z 10letých bych sázky stáhl na 3leté, aby méně bolelo, až začne křivka během příštích několika týdnů díky ozdravení americké ekonomiky růst. A jako vždy platí, že je dobré mít trochu zlata pro případ, že by došlo k nějakému nepříjemnému zvýšení napětí kvůli Ukrajině. Možná bych proto v rámci portfolia navýšil zastoupení zlata z běžných 5 % na nějakých 10 %.

Přestat sledovat
Investiční doporučení
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 4. 2021 17:01
Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Výhled tuzemské ekonomiky je býčí, v oblasti veřejných financí…
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat