Janet Yellenová: Fed bude pod mým vedením pokračovat v monetární politice Bena Bernankeho

Nová šéfka Fedu Janet Yellenová vystoupila poprvé v nové funkci před členy amerického Kongresu. V dokumentu, jehož zveřejnění předchází vystoupení na půdě amerického Kongresu, Yellenová poznamenala, že Fed pod jejím vedením bude s největší pravděpodobností pokračovat v monetární politice, kterou před jejím nástupem do čela americké centrální banky zastával bývalý šéf Fedu Ben Bernanke.

Yellenová v písemném prohlášení dále uvádí, že Fed pod jejím vedením bude pokračovat v průhledném monetární politice a že lze očekávat pokračující ustupování od programu kvantitativního uvolňování, v rámci kterého aktuálně americká centrální banka skupuje dluhopisy v měsíčním objemu 65 miliard dolarů. Podle jejích slov navíc investoři nemohou počítat s tím, že by některá dílčí slabší čísla z trhu práce zásadním způsobem ovlivnila směřování monetární politiky Fedu.

Yellenová také předznamenala, že se ve svém vystoupení v americkém Kongresu bude věnovat aktuálnímu stavu americké ekonomiky a jejímu výhledu. "Dovolte mi poděkovat Benu Bernankemu, pod jehož vedením se Fed zásadním způsobem zasloužil o zajištění stability americké ekonomiky a bankovního sektoru a potvrdil, že je institucí s transparentním a předvídatelným chováním," napsala. "Zavazuji se, že pod mým vedením se na chování Fedu v tomto ohledu nic nezmění," doplnila a zopakovala, že Fed bude úrokové sazby držet velmi nízko "ještě dlouho poté", co americká nezaměstnanost klesne pod 6,5 %. Míra nezaměstnanosti v USA v lednu klesla na více než pětileté minimum 6,6 %, podle Yellenové však zůstává vysoko nad úrovní, která je podle Fedu slučitelná s maximální udržitelnou zaměstnaností, napsala agentura Reuters.

Yellenová rovněž poukázala na současnou zranitelnost globálních finančních trhů, ale dodala, že tato vrtkavost zatím nepředstavuje významné riziko pro ekonomický výhled Spojených států.

"Až bude Yellenová přednášet oběma komorám parlamentu zprávu o stavu ekonomiky, určitě poznamená, že ekonomika zůstává křehká, ale roste," tvrdil Kit Juckes, stratég ze Société Générale. "Politika Fedu s největší pravděpodobností zůstane v současných kolejích."

Tisková konference Janet Yellenové

16.25 Janet Yellenová: Budu hovořit o současné ekonomické situaci a výhledu vývoje ekonomiky a monetární politiky Spojených států.

16.26 Janet Yellenová: Americká ekonomika začíná nabírat na síle, zlepšuje se také situace na trhu práce.

16.27 Janet Yellenová: Zotavení trhu práce ale ještě není u konce. Stále je zde například velké množství lidí, kteří nemohou pracovat na plný úvazek, ačkoli by chtěli.

16.28 Janet Yellenová: Inflace je nadále nízká.

16.29 Janet Yellenová: Silně podporuji monetární politiku, kterou zavedl Ben Bernanke a která nadále platí.

16.32 Janet Yellenová: Kroky americké centrální banky podporují investice firem i důvěru spotřebitelů. Fed již dříve řekl, že pokud se ekonomická situace zlepší, přistoupí k omezení některých podpůrných opatření, což také již na konci minulého roku učinil.

16.34 Janet Yellenová: Opakuji, že se Fed zavázal, že bude úrokové sazby držet nízko minimálně do doby, než nezaměstnanost klesne pod stanovený cíl 6,5 %.

16.34 Janet Yellenová: Upozorňuji však, že cíle 6,5% nezaměstnanosti a 2,5% inflace jsou pouze orientační a centrální banka se jimi v rámci svých kroků v oblasti monetární politiky nemusí řídit za každou cenu.

16.37 Janet Yellenová: Fed bude nadále pozorně sledovat, zda jeho kroky skutečně účinkují a pomáhají americkému hospodářství a trhu práce ve zlepšení.

16.38 Janet Yellenová otevřela prostor pro dotazy přítomných.

16.43 Janet Yellenová: Vždy jsem byla zastáncem prediktabilní monetární politiky a věřím, že navzdory velmi neobvyklým ekonomickým podmínkám, bude Fed v tomto trendu pokračovat. Mým cílem je, aby bylo jeho chování nadále co nejvíce průhledné a předvídatelné.

16.45 Janet Yellenová: Cílem QE bylo snížit dlouhodobé úrokové sazby, což se jednoznačně podařilo. V tomto ohledu tedy Fed splnil, co si předsevzal.

16.46 Janet Yellenová: Jsem přesvědčena, že kroky Fedu v době po finanční krizi z roku 2008 zachránily obrovské množství amerických domácností. Fed přispěl také ke zlepšení situace na realitním trhu.

16.47 Janet Yellenová: Prověříme dopady a výsledky zavedení Volckerova pravidla.

16.48 Americké akcie během vystoupení Janet Yellenové rostou. Index Dow +0,52 %, S&P 500 +0,46 %, Nasdaq +0,44 %.

16.57 Janet Yellenová: Vysokou nezaměstnanost některých menšin nemůžeme vnímat jako určující signály pro kroky Fedu. Řešení těchto problémů a zrovnoprávnění lidí na trhu práce je primárně záležitostí vlády, ne centrální banky. Nedokážeme napravit vše.

17.12 Janet Yellenová: Energetický sektor je velmi důležitou součástí amerického hospodářství. Vývoj energetiky proto bude mít na další vývoj domácí ekonomiky velký vliv.

Zdroj:
Bloomberg
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Janet Yellenová
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat