Kapitalistova jedenáctka

Minulý politický režim kapitalisty vykresloval jako krvelačné bestie, jejichž jediným cílem je ožebračit pracující lid. Dnes již se tomuto vyobrazení naštěstí můžeme jen pousmát. Kapitalisté nejsou ani zdaleka pouzí snobové v drahých oblecích a luxusních autech. Většinu z nich naopak tvoří obyčejní lidé, kteří pouze našli odvahu realizovat své sny. Máte-li na kariéru kapitalisty zálusk i vy, začněte následujícími jedenácti jednoduchými kroky.

1. Vybudujte si odrazový můstek

Kapitalistou se samozřejmě stanete pouze tehdy, když budete disponovat dostatečným množstvím investičních prostředků. Nejjednodušší situaci mají šťastlivci, kteří se narodili do bohatého rodinného klanu. Ostatním nezbývá nic jiného než si sestavit podrobný rodinný rozpočet a spočítat, kolik financí z něj lze každý měsíc odesílat na obchodní či jiný investiční účet.

2. Investujte do výrobních prostředků

Německý filozof Karl Marx kapitalistu definoval jako člověka, jenž vlastní výrobní prostředky a zaměstnává dělnickou pracovní sílu. Ačkoli od Marxovy smrti uplynulo již více než 130 let, na modelu kapitalisty se toho příliš nezměnilo. V současné době má navíc možnost získat výrobní prostředky prakticky každý - na burze nic jako minimální investovaná částka neexistuje, a tak záleží pouze na vás, která společnost vám bude říkat "pane".

3. Skupujte různá aktiva

Disponovat investičními prostředky ve formě podílu v několika společnostech je slušný základ, kapitalista však musí své peníze spravovat různoroději. Opomenuty by neměly zůstat cenné papíry s fixním výnosem (dluhopisy) nebo komodity. Část financí byste měli držet také v hotovosti, abyste kdykoli mohli využít aktuálních tržních příležitostí a za výhodných podmínek získat další výrobní prostředky.

4. Rozvíjejte si image

Jaké jméno vám vytane na mysli, když se řekne Microsoft nebo Virgin? Bill Gates a Richard Branson. Prakticky všichni veřejně známí kapitalisté již v rané fázi podnikatelské kariéry pochopili, že ve vodách velkého byznysu uspějí pouze tehdy, když se odliší od konkurence. A právě spojení vlastního příběhu s úspěchem celé firmy je nejobvyklejším způsobem, jak se majitelé firem snaží upoutat pozornost zákazníků a investorů. Například technologická firma Apple nikdy neprodávala jen hudební přehrávače a mobilní telefony, ale i obrovský životní příběh svého zakladatele Steva Jobse. A stejně byste se měli chovat i vy.

5. Zbohatněte na tom, čemu rozumíte

Nezáleží na tom, zda se pohádkové jmění pokusíte získat z pozice investora, nebo šéfa vlastní firmy. Za všech okolností se po vzoru Warrena Buffetta věnujte pouze tomu, čemu rozumíte. Jedině tak se vám totiž podaří v nelítostném konkurenčním boji uspět. V žádném případě se nespoléhejte výhradně na rady svého okolí. Pokud vám například všichni budou tvrdit, že běžné investice do akcií jsou jen pro vystrašené burzovní začátečníky a že skuteční obchodníci investují jedině na páku, nevěnujte jim velkou pozornost a zůstaňte u toho, co dobře znáte.

6. Nespoléhejte se na jediný příjem

Správný kapitalista se nikdy nespoléhá na jediný zdroj finančního příjmu. Hrajete ve volném čase na hudební nástroj, ovládáte dokonale anglický, německý nebo francouzský jazyk, nebo jste snad nadšení sportovci, kteří se o své zkušenosti nebojí podělit s ostatními? Pak neváhejte a pokuste se své přednosti a dovednosti zpeněžit. Můžete si přivydělávat jako učitelé hudby, lektoři cizích jazyků nebo sportovní trenéři. Diverzifikací svých příjmů zajistíte, že vás ani případné nečekané podnikatelské problémy finančně nesrazí na kolena.

7. Neusněte na vavřínech

Všichni kapitalisté 21. století si dobře uvědomují, že nejvýstižnější charakteristikou současnosti je neustálý vývoj. Nikdo z nich se proto v podnikání nespoléhá výhradně na jeden produkt nebo službu. Ovládáte-li vlastní společnost, uvědomte si, že si zákazníky udržíte pouze tehdy, pokud jim stále budete nabízet něco nového. Neustále své produktové portfolio rozšiřujte a obměňujte a nezdráhejte se poměrnou část svých příjmů investovat také do vývoje a inovací svých úspěšných a zavedených produktů a služeb.

8. Neuspěchejte svá rozhodnutí

Pokud se svou dráhu kapitalisty rozhodnete nastoupit na burze, měli byste vědět, že vás čeká strastiplná cesta. Dávno neplatí, že přístup k informacím má jen hrstka vyvolených a většina trhu netuší, co se za zdmi společností ve skutečnosti děje. Připravte se na to, že v okamžiku, kdy usednete za pracovní stůl a začnete hledat vhodné investiční příležitosti, se na vás vyvalí nepřeberné množství informací, čísel, analýz a doporučení. Nezalekněte se, věnujte výběru svých investic dostatek času a v žádném případě nedejte jen na doporučení jednoho nebo dvou analytiků.

9. Nebojte se riskovat

Otevřete se všem možnostem. Být kapitalistou znamená nebát se využít všech příležitostí, tedy i těch, o kterých většina lidí tvrdí, že jsou vhodné leda pro hazardéry bez pudu sebezáchovy. Ne náhodou tvoří většinu úspěšných podnikatelů lidé, jejichž nápadům se trh ze začátku zlomyslně vysmíval. Nebojte se riskovat a bojujte na všech frontách. A pamatujte si, že i když náhodou s některým nápadem neuspějete, zkušenosti, které během snahy o jeho realizaci získáte, vám nikdo nevezme.

10. Optimalizujte své daně

Platit daně je s výjimkou vybraných daňových rájů samozřejmostí a neexistuje možnost, jak se této povinnosti legálně vyhnout. Na druhou stranu ale existuje nepřeberné množství způsobů, jak v souladu se zákonem zajistit, abyste o budoucnosti co největšího množství svých těžce vydělaných peněz rozhodovali vy, nikoli nepříliš efektivně hospodařící stát. Pokud si občas připadáte jako "dojná kráva" finančního úřadu, neváhejte ani chvíli a najměte si zkušeného daňového poradce, který vám s daňovou optimalizací pomůže.

11. Podělte se o svůj úspěch

Ačkoli se zdá, že se kapitalisté o své zisky zásadně nedělí, nemusí tomu tak nutně být. I Bill Gates, světově nejúspěšnější podnikatel současnosti, dokáže být až nečekaně štědrý. Až na svém bankovním kontě budete mít sedmimístnou sumu, vzpomeňte si na Gatesovy příspěvky na různé charitativní projekty a nezapomeňte, že za své bohatství vděčíte pouze a jen společnosti, které jste součástí. Kromě placení daní, kterému se navzdory daňové optimalizaci nikdy zcela nevyhnete, se tak neostýchejte pravidelně přispívat například na vybrané neziskové organizace, které ve vašem nejbližším okolí odvádějí obrovský kus práce.

Zdroj:
monevator.com
Kapitalismus
Přestat sledovat
Bohatství
Přestat sledovat
Úspěch
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat