KARO zažívá prudký nárůst poptávky, koronavirus dusí italskou konkurenci. Loni firma dosáhla zisku EBITDA 29,3 milionu Kč

Zpracovatel kůží KARO, s jehož akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, zažívá skokový nárůst poptávky. Společnost registruje příliv objednávek v reakci na omezení výroby u italské konkurence. Společnost informovala o růstu poptávky v rámci zveřejnění předběžných finančních výsledků za rok 2019. Firma letos plánuje i přes aktuální turbulence na trzích upsat další akcie a dluhopisovou emisi v objemu až 50 milionů korun.

Tržby společnosti za rok 2019 dosáhly podle prvních odhadů téměř 148 milionů korun. Oproti roku 2018 se jedná o nárůst o asi 5 %. Skupina původně plánovala tržby ve výši necelých 191 milionů korun, avšak za předpokladu vyšších cen hovězí a buvolí kůže. Na komoditních trzích ale došlo k poklesu cen, a obrat je tak v korunovém vyjádření nižší. Přidanou hodnotu realizované produkce nižší ceny ovlivnily minimálně.

Obrat vyjádřený ve zpracovaných metrech čtverečních kůže hovoří o významném nárůstu produkce. V roce 2018 zpracovala skupina KARO celkem 417 297 metrů čtverečních kůže vlastních výrobků, v průměru tak 34 775 metrů čtverečních měsíčně. V roce 2019 to bylo celkem 534 380 metrů čtverečních zpracované kůže vlastních výrobků, což je průměrný měsíční výkon 44 532 metrů čtverečních. Meziroční nárůst produkce tak činil více než 28 %.

Provozní zisk EBITDA skupiny dosáhl úrovně 29,3 milionu korun a EBITDA marže činila 19,8 %. Výsledek hospodaření po zdanění pak činil 11,1 milionu korun.

Firma zároveň potvrdila výhled z října minulého roku, kdy vstupovala na trh START. Tržby by letos měly dosáhnout 259 milionů korun v závislosti na vývoji cen kůží na světových trzích. Plán také počítá se ziskem EBITDA na úrovni téměř 42 milionů korun. Výsledek hospodaření po zdanění by měl dosáhnout zhruba 13,6 milionu korun.

Koronavirus posílil pozici u zákazníků

Skupina KARO je jediným výrobním podnikem svého typu na sever od Alp. Většina konkurence a zároveň největší produkci tvoří podniky ze severní Itálie. Aktuální pandemie způsobená koronavirem však tamní podniky významně ochromila a výrobci nábytku po celé Evropě tak musí řešit nepříjemné výpadky dodávek opracovaných kůží.

KARO v současné době registruje výrazný růst poptávky od evropských výrobců, kteří si uvědomují nutnost regionální diverzifikace dodavatelů. Skupina tak vlivem koronaviru posílila svoji pozici na trhu, což by se mělo dlouhodobě projevit ve stabilním růstu.

Rekordní čtvrtletí a příprava na možné zpomalení

Skupina KARO zaznamenává rekordní čtvrtletí v objemu zpracovaných metrů čtverečních kůže. Měsíční výkony nyní přesahují 60 000 metrů čtverečních vlastních výrobků. I přes poptávku evropských výrobců nábytku, která převyšuje současné výrobní kapacity, nemůže ovšem KARO vyloučit ani omezení výroby v následujících měsících.

"Vše záleží na vývoji situace v Evropě a ve světě. Jsme stále v úzké komunikaci s našimi zákazníky, u kterých panují obavy z karantény a omezení výroby v Polsku či Německu. Obavy mají i ze zavírání či zavřených obchodních domů s nábytkem, který se nyní sice více obchoduje přes e-shopy, ale část zákazníků je stále zvyklá nábytek nakupovat v obchodních domech," uvedl finanční ředitel skupiny Jakub Hemerka. Dodal nicméně, že skupina KARO je připravena i na takovéto negativní scénáře. Výhled hospodaření však zatím vidí podle původních odhadů.

Příprava na další úpis akcií a emisi dluhopisů

Skupina KARO vstoupila se svojí holdingovou společností KARO INVEST na trh START pražské burzy v říjnu loňského roku. Společnost zde získala na růst 40 milionů korun. V letošním roce hodlá na trh umístit zbývající akcie představující zhruba 10% podíl v objemu 15 až 20 milionů korun. Mimo to má již KARO schválený prospekt emise dluhopisů za 50 milionů korun, které se začnou v průběhu letošního roku obchodovat na trhu Free Market na pražské burze.

Zdroj:
STARTEEPO
KARO INVEST
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Itálie
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2022 14:11
Kvapil (NN IP): Toto jsou tři vedlejší dopady monetárního a fiskálního dopingu na ekonomiku
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úspory
Přestat sledovat
21. 1. 2022 12:20
První obětí války je pravda. Situace v Kazachstánu toho může být (dalším) příkladem
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Kazachstán
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
21. 1. 2022 10:21
Jakobsen (Saxo Bank): Rozvíjející se trhy včetně střední a východní Evropy mohou mít s koncem…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat