Kde roboti ještě nevyhráli? Ve finančním poradenství

Digitální svět nabízí investorům analytické nástroje, informace v reálném čase a přístup ke službám 24 hodin denně. Nedávný průzkum Wells Fargo, Gallup Investor a Retirement Optimism Index ale nabídl zajímavé závěry. Američtí investoři zatím z digitální revoluce ve finančním poradenství nejsou zrovna "odvaření" a nové on-line nástroje nepovažují za plnohodnotnou náhradu tradičních finančních poradců z masa a kostí, s nimiž si mohou promluvit a budovat dlouhodobé vztahy.

Průzkum mezi 9. lednem a 7. únorem 2016 mezi 1 012 americkými investory (podmínkou byla částka minimálně 10 tisíc USD zainvestovaná v akciích, dluhopisech, podílových fondech nebo jiných investičních nástrojích).

Osobní kontakt s poradcem nade vše

Pokud by měli američtí investoři na vybranou, největší procento z nich (49 %) by nadále preferovalo kontakt s osobním finančním poradcem. Jen necelá čtvrtina respondentů považuje digitální prostředky za svůj hlavní zdroj informací potřebných k investování.

Nejmenší skupina investorů (18 %) upřednostňuje možnost mít po ruce osobního poradce "v případě potřeby". Podle všeho jsou investoři už z digitální revoluce mírně "unaveni", protože on-line poradenství v současnosti preferuje méně investorů než v loňském roce.

Kombinace digitálu a osobního poradenství jako přípustná varianta

I když většina investorů nevnímá digitální prostředky jako preferovaný zdroj investičního poradenství, z jiné otázky vyplynulo, že je pro většinu investorů nejpříjemnější kombinace "digitálu" a osobního poradenství.

Když měli respondenti vybrat ze čtyř zdrojů finančního poradenství, zhruba 4 z 10 vyžadovali rady od osobního poradce, ale v kombinaci s digitálními metodami. 27 % oslovených pak chtělo využít především digitální nástroje, ale v případě potřeby s možností obrátit se na osobního poradce. Vyplývá z toho tedy, že dvě třetiny investorů preferují některý z kombinovaných přístupů.

Naproti tomu jedna pětina chtěla dostávat rady pouze od osobního finančního poradce, zatímco 6 % respondentů (oproti 9 % z loňského roku) vyhovovalo, že se spoléhají už jen na digitální zdroje.

Podíly investorů, kteří favorizují ostatní možnosti, se povětšinou příliš nezměnily v porovnání s průzkumem z loňského května.

Mírně odlišný obrázek dostaneme, pokud se podíváme na hodnocení čtyř hlavních zdrojů finančního poradenství. Investoři kladou velký důraz na dobré vztahy s osobním poradcem, 74 % respondentů je považuje za velmi důležité.

Čím starší, tím konzervativnější

Preference se liší podle věku. Mladší investoři mnohem častěji než nejstarší skupina (65+) vidí přidanou hodnotu v digitálním poradenství - 47 % investorů mladších 50 let považuje digitální nástroje za velmi důležité, spolu s 36 % z věkové skupiny 50-64 let a 21 % z kategorie nad 65 let.

V otázce preferovaného druhu poradenství tíhnou dokonce i 18-49letí investoři k osobnímu kontaktu na úkor využití nejnovějších on-line technologií (48 % versus 31 %). A nůžky se rozevírají s přibývajícím věkem (53 % versus 25 % mezi 50-64letými respondenty). Investoři starší 65 let také preferují osobní poradenství, ale čtvrtina - nejvíce ze všech věkových skupin - chce využívat příležitostně služeb poradce "v případě potřeby".

Budoucnost v digitálu?

V dohledné budoucnosti by mohlo dojít k inovacím ve finančním poradenství a rozmachu digitálních možností v kombinované formě s osobním přístupem. V současnosti se sice ještě největší skupina investorů spoléhá čistě na osobní poradenství, ale je ochotna ho začít doplňovat i jinými (digitálními) kanály. Dalším krokem bude pravděpodobně digitální komunikace jako hlavní zdroj informací a osobní poradenství jako podpora. Podle všeho jde ještě o běh na dlouhou trať.

Zdroj:
Gallup
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat