25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Ruská banka Home Credit & Finance Bank (HCFB), která patří do skupiny kolem českého finančníka Petra Kellnera, v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 45 % na 3,5 miliardy rublů. Zvýšil se ovšem celkový podíl včas nesplacených úvěrů. HCFB v Rusku patří k hlavním hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů.
"Ve své strategii klademe důraz na dobře rozvinutou distribuční síť, jednoduché produkty, kvalitní obsluhu klientů a promyšlené řízení rizik," uvedl šéf banky Ivan Svítek. Banka vykázala čistou procentní marži 18,9 % a ukazatel rentability ROAA na úrovni 4,1 %. Celkový objem aktiv dosáhl 343,7 miliard rublů.
Náklady se ale zvýšily o téměř 60 % na 6,1 miliardy rublů. Může za to růst počtu zaměstnanců, což je odrazem dalšího rozrůstání sítě v regionech - celkem už má banka více než 30 000 poboček. Objem půjček za čtvrtletí dosáhl 76,3 miliardy rublů, což je proti stejnému období loni nárůst o zhruba 80 %.
Hlavním motorem růstu byly úvěry v hotovosti, jejichž objem v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 93,2 procenta. Banka to přičítá hlavně expanzi v ruských regionech.
Banka hodlá v růstu pokračovat, dál proto rozšiřuje prodejní místa v Rusku a Kazachstánu. Celkem už tam má více než 4,7 milionu aktivních klientů, které obsluhuje prostřednictvím 960 poboček. Má tam ale také 6 920 mikrokanceláří, 73 000 míst prodeje a 1 276 bankomatů. Ke konci března měla klientská databáze 27,1 milionu lidí.