Komerční banka snížila doporučení na akcie ČEZ, mírně ale zvýšila cílovou cenu titulu

Analytik z Komerční banky Josef Němý snížil investiční doporučení na akcie energetického gigantu ČEZ na "držet" z "kupovat". Současně však zvýšil cílovou cenu titulu z 420 z 448 Kč. Němý upozorňuje na letošní dvojí snížení výhledu produkce firmy a na rizika spojená s možnými scénáři vývoje elektřiny na burze a pokračujícími odstávkami jaderných zdrojů.

"Vidíme zvyšující se riziko, že firma nedosáhne svého letošního výhledu. A pokud ČEZ celoročních cílů přece jen dosáhne, budou jeho zisky za druhé pololetí z důvodu několika mimořádných vlivů poměrně nízké. Na druhou stranu budou akcie ČEZ zřejmě nabízet velmi atraktivní dividendový výnos a v otázce výše budoucích dividend je zde velký prostor pro pozitivní překvapení. Nečekáme však, že by společnost oznámila výši dividendy z letošního zisku a případné budoucí nastavení dividendové politiky dříve než na jaře 2017. Z důvodu absence krátkodobých pozitivních impulzů a faktu, že akcie firmy jsou podle očekávaného ukazatele EV/EBITDA mírně nadhodnocené, snižujeme doporučení z 'kupovat' na 'držet'," píše Němý v aktuální analýze.

"Hlavním důvodem zvýšení cílové ceny akcií ČEZ je snížení požadované výnosové míry v našem modelu diskontovaných toků hotovosti oproti poslední analýze z února, což převážilo nad krátkodobým zhoršením finančních výsledků kvůli nižší výrobě v jaderných elektrárnách. Společně s odhadovanou dividendou je námi očekávaný celkový výnos pro akcionáře ČEZ mezi 0 a 15 %, což v naší škále odpovídá neutrálnímu doporučení," vysvětluje analytik.

Němý odhaduje, že i odstávky jaderných zdrojů naplánované na příští rok budou delší, než je obvyklé. Prodlužování odstávek souvisí s rozšířenými kontrolami svarů v souvislosti s jejich nekvalitní dokumentací (v případě Jaderné elektrárny Dukovany). Návrat k "maximální" jaderné produkci se podle analytika zřejmě odkládá až na rok 2018, celkový objem výroby by se podle něj ale měl zlepšit už v roce 2017 díky moderní hnědouhelné elektrárně Ledvice.

Dále Němý upozorňuje, že ČEZ si prodejní ceny elektřiny zajišťuje s předstihem, a proto se vývoj cen elektřiny na burze v Německu do jeho výsledků promítá až se zpožděním. "Současná cena německé elektřiny je zhruba 25 EUR/MWh, letos ale ČEZ podle našich odhadů prodával elektřinu přibližně za 34 EUR/MWh. Pro rok 2017 pak má firma zajištěno více než 80 % očekávané produkce v průměru za 31 EUR/MWh. To ilustruje, že bude trvat ještě několik let, než se průměrné prodejní ceny elektřiny přizpůsobí současným tržním cenám."

Ziskovost ČEZ bude podle analytika nadále klesat, avšak výrazně mírnějším tempem než v předchozích letech.

"Budoucí dividendová politika podniku je velkou neznámou. Vedení společnosti zatím nechtělo komentovat případné změny současného výplatního poměru (60-80 % upraveného zisku). I kdyby ČEZ zvolil výplatu 80 % zisku, dividenda na jednu akcii by v následujících letech dramaticky klesla, podle našich prognóz až na polovinu současné úrovně 40 Kč. V následujících letech proto očekáváme výplatu přibližně 100 % zisků. To by sice znamenalo postupný pokles dividendy na akcii, dividendový výnos by ale byl velmi atraktivních 6-8 %. V tomto našem hlavním scénáři by zadlužení ČEZ stouplo jen mírně, poměr čistého dluhu k zisku EBITDA by podle našich odhadů dosáhl zhruba 2,5," pokračuje Němý.

Vyloučit podle Němého ale nelze ani zachování výplaty dividendy ve výši 40 Kč na akcii (dividendový výnos více než 9 %). "Český stát by mohl tento přístup prosadit, protože dividendy ČEZ jsou důležitou součástí státního rozpočtu. V takovém scénáři by ovšem ukazatel čistého dluhu k EBITDA rostl výrazně rychleji a během několika let by mohl dosáhnout až úrovně 3, což by byla nadprůměrně vysoká úroveň v rámci sektoru," dodává Němý.

Zdroj:
Komerční banka
Přestat sledovat
Investiční doporučení
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
9. 8. 2022 14:00
Martin Novák (ČEZ): Ceny elektřiny jsou určovány cenami zemního plynu, energie ale kvůli ekonomickým…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 8. 2022 20:30
Aleš Vávra (Metatron Capital): Korekce na akciovém trhu jsou z pohledu dlouhodobých investorů…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat