Komerční banky se mohou do 25. května hlásit k programu COVID III

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) zveřejnila výzvu pro komerční banky na záruční program COVID III. Hlásit se mohou do 25. května. Následně s těmi, které projeví zájem, bude ČMZRB podepisovat smlouvy. Podnikatelé, kteří mají o úvěr se státní zárukou zájem, mohou se svými bankami už nyní zahájit jednání. V úterý to sdělila mluvčí ČMZRB Marie Lafantová.

Do programu se podle informací ČMZRB bude chtít zapojit většina bank zaměřených na segment malého a středního podnikání. Banky najdou veškeré informace včetně výzvy, parametrů programu i smlouvy o portfoliovém ručení na webu ČMZRB.

"Jde o suverénně nejvýznamnější program zaručených úvěrů pro podnikatele za dobu existence ČR," uvedl analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník. Podnikatel nemá se sjednáváním záruky žádnou dodatečnou práci, vše zajistí komerční banky ve vztahu k ČMZRB po své linii. Díky tomu je proces vyřizování žádostí výrazně jednodušší a rychlejší, než tomu je u ostatních záručních programů, dodal výkonný ředitel asociace Pavel Štěpánek.

Česká spořitelna již identifikuje zájem vyšších stovek firemních klientů o poskytnutí úvěru v rámci programu COVID III. "Jakkoliv jsme doporučovali záruku státu 33 % portfolia poskytnutých úvěrů, i aktuální 30% záruka dává bankám šanci pomoci i řadě firem z odvětví, která pandemie zasáhla velmi citelně, jako je pohostinství, ubytování, cestování. Banky ale na sebe berou 70 % rizika ze všech poskytnutých úvěrů v programu COVID III a musí se chovat s péčí řádného hospodáře, takže nebudou moci poskytnout úvěr všem klientům," řekl ČTK mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

Zájem vyjádřily například i Raiffeisenbank, Moneta Money Bank nebo Komerční banka. "V tuto chvíli čekáme na zveřejnění výzvy ze strany ČMZRB a počítáme s tím, že se přihlásíme. Současně se dojednávají poslední body ve smlouvě, která může být podepsána, jakmile ČMZRB výzvu uzavře a rozdělí první tranši záručního programu mezi přihlášené banky," uvedl mluvčí KB Michal Teubner.

"Zájem o COVID III máme a určitě se jej zúčastníme," doplnila mluvčí Monety Zuzana Filipová. Banku těší, že se proti minulým dvěma programům nastavil systém, kdy jednotlivé žádosti již plně administrují banky. "Žádosti v uplynulých dvou programech jsme byli schopni posoudit a zpracovat do týdne, například žádosti o odklad splátek posuzujeme a zpracováváme do druhého dne," dodala.

Program přivítala Hospodářská komora. Ta od počátku koronavirové krize upozorňuje, že je stěžejní firmám co nejjednodušším způsobem zajistit likviditu, která se jim vlivem vládních preventivních opatření proti šíření koronaviru výrazně ztenčila. "Je nutné pomoci malým a středním firmám, jež by se jinak mohly dostat mimo toleranční pásmo komerčních bank při hodnocení jejich bonity, a hrozí, že by bez státních záruk na úvěry nedosáhly," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Program COVID III schválila v pondělí vláda. Na záruky do něj vyčlenila 150 miliard korun. ČMZRB tak bude moci ručit za půjčky až do 500 miliard korun. Podpora by se měla dostat k až 150 000 podnikatelům. Živnostníci a podniky do 250 zaměstnanců budou mít nárok na záruku až 90 %, firmy s více pracovníky, maximálně ale pěti sty, získají záruku do 80 %. Délka ručení bude tři roky. Maximální výše úvěru bude 50 milionů korun.

Úvěry budou poskytovány pouze na provozní výdaje. Nesmějí být vynaloženy na refinancování dříve uzavřených smluv o jiném dluhovém financování. Firmy musejí souhlasit se zveřejněním skutečného majitele.

COVID III navazuje na programy COVID I a COVID II. Hlavní město umožnilo pražským podnikatelům čerpat úvěry v programu COVID Praha. ČMZRB do 14. května v těchto programech schválila podporu pro zhruba 1 500 podnikatelů za více než deset miliard korun. Nejčastěji pomoc míří do sektoru maloobchodu a velkoobchodu, zpracovatelského průmyslu a provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb. Více než dvě třetiny pomoci čerpají živnostníci a firmy s méně než 50 zaměstnanci.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat