Kongres podle Reuters nevěděl o pronájmu bytů u Trumpa diplomatům

Americké ministerstvo zahraničí krátce po inauguraci prezidenta Donalda Trumpa v roce 2017 umožnilo bez souhlasu Kongresu USA pronajmout nejméně sedmi zahraničním vládám byty v newyorském mrakodrapu Trump World Tower, který šéfovi Bílého domu patří.

Podle názoru některých právních expertů může být chybějící souhlas zákonodárců porušením americké ústavy, konkrétně pak ustanovení o střetu zájmů, napsala ve čtvrtek agentura Reuters. Jednou ze sedmi zemí bylo i Slovensko, jehož premiéra Petera Pellegriniho v pátek Trump přijme v Bílém domě. Bratislava trvá na tom, že její nájem splnil všechny americké zákonné podmínky.

Americká ústava v devátém oddílu článku jedna uvádí, že žádná osoba zastávající placenou čí čestnou funkci ve službách Spojených států nesmí bez souhlasu Kongresu přijmout jakýkoli dar, odměnu, úřad nebo titul od představitele nebo vlády cizího státu. Někteří odborníci na právo se domnívají, že po Trumpově inauguraci 20. ledna 2017 se toto opatření vztahuje i na byty v Trump World Tower.

Reuters zjistil, že americké ministerstvo zahraničí vydalo během prvních osmi měsíců Trumpovy vlády souhlas Iráku, Kuvajtu, Malajsii, Saúdské Arábii, Slovensku, Thajsku a Evropské unii souhlas s pronájmem celkem osmi bytů v Trumpově mrakodrapu. Zda ve zmíněném období odsouhlasilo dalších pět žádostí o nájem od Kuvajtu, Alžírska a Jižní Koreje, Reuters ověřit nedokázal.

Profesor práva na Yaleově univerzitě a bývalý právní poradce na ministerstvu zahraničí Harold Hongju Koh se domnívá, že vyloučení Kongresu ze schvalovacího procesu jen zamlžuje obvyklé diplomatické způsoby. "Může to vést k tomu, že skupina zemí obohacující lidi u moci se bude mylně domnívat, že to zlepší jejich přístup (k americkým vládním úřadům a představitelům)," řekl Koh.

Reuters nezjistil, zda pronajímané byty patřily Trumpovým společnostem, nebo soukromým osobám.

Cizí vlády podle zákona z roku 1982 musejí před koupí, prodejem či nájmem nemovitosti v USA požádat o souhlas americké ministerstvo zahraničí. Pokud by se taková transakce týkala představitelů USA, je potřeba ještě uvědomit Kongres. To podle zjištění Reuters ale americká diplomacie neudělala.

"Tato nová informace vyvolává vážné otázky o tom, že prezident a jeho firmy možná přijímali peníze od zahraničních vlád," uvedl demokratický předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro dohled a reformu Elijah Cummings. "Americká veřejnost si zaslouží plnou transparentnost," dodal.

Reuters se s žádostí o komentář obrátil na Bílý dům, který odkázal na ministerstvo zahraničí. To zase žádost nasměrovalo na ministerstvo spravedlnosti, protože se dotaz týká kauzy, která je předmětem vyšetřování. Ministerstvo spravedlnosti se ale odmítlo vyjádřit. Stejný postoj zaujal i kongolomerát The Trump Organization, který je zastřešující společností Trumpova obchodního impéria.

Slovensko v prohlášení podle Reuters sdělilo, že pronájem byl v naprosté shodě s americkými zákony a také slovenskými interními předpisy. Saúdská Arábie pořízení bytu v mrakodrapu Trump World Tower okomentovala tím, že poloha nemovitosti je velmi výhodná, neboť se nachází prakticky naproti newyorskému sídlu Organizace spojených národů. Malajsie k tomu uvedla, že si v této výškové budově již žádnou nemovitost nepronajímá, ale záležitost z roku 2017 stejně jako zbývající státy komentovat odmítla.

Pro zajímavost, medián výše měsíčního nájmu bytu v Trump World Tower činil v roce 2017 podle realitní kanceláře StreetEasy 8500 dolarů. To bylo více než 2,5krát víc, než jaký byl medián nájmů v dané oblasti. Byt v Trump World Tower pak v současné době stojí takřka sedm milionů dolarů.

Trump World Tower je 18 let starý mrakodrap u sídla OSN na První Avenue, kde diplomaté měli zakoupené či pronajaté byty již v době před prezidentským působením Trumpa. Trump a jeho společnosti ještě vlastní v New Yorku další mrakodrap, který se jmenuje Trump Tower a který se nachází na Páté Avenue. Zde je sídlo konglomerátu The Trump Organization a Trump zde má rovněž rezidenci.

Zdroj:
ČTK
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Donald Trump
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat