Konzervativní poslanci kritizují vládní celní model po brexitu
Skupina 60 britských konzervativních poslanců a zastánců brexitu požaduje, aby vláda konzervativní premiérky Theresy Mayové přestala zvažovat takzvané celní partnerství země s Evropskou unií po brexitu. Tento model je podle britských médií jednou z možností budoucího celního uspořádání a vláda mu dává přednost. Britský tisk dokument konzervativních poslanců označuje za ultimátum vládě. Šéf skupiny Jacob Rees-Mogg to ale popřel.
O variantách celního uspořádání po odchodu Británie z EU budou klíčoví ministři jednat dnes. Celní partnerství má být podle agentury AFP jakýmsi hybridním uspořádáním, kdy by Británie vybírala pro Brusel unijní dovozní cla na zboží přepravované přes její území a zároveň by uplatňovala vlastní cla na zboží vstupující do země.
Zastánci celního partnerství soudí, že toto uspořádání by vyřešilo problém režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem a zároveň Británii umožnilo vyjednat si po brexitu vlastní obchodní dohody. Zachována by zůstala i plynulost obchodu.
Skupina European Research Group (ERG) vedená Reesem-Moggem ale ve 30stránkovém dokumentu zaslaném Mayové tvrdí, že při tomto modelu by Británie nemohla uzavřít kvalitní obchodní dohody a v podstatě by zůstala v jednotném trhu. Rees-Mogg ale řekl, že dokument není ultimátem euroskeptických poslanců vládě. Tito zákonodárci by podle něj ale návrh pravděpodobně nepodpořili, pokud by byl součástí schvalované brexitové dohody.
Sama Mayová opakuje, že chce celní unii a jednotný trh opustit, aby vláda mohla vyjednat své vlastní obchodní dohody, především s USA a zeměmi Společenství (Commonwealthu).