Kyperská panika: Evropští představitelé se snaží rozptýlit obavy o bankovní vklady
Politici vyvracejí spekulace o tom, že by se zdanění bankovních vkladů mohlo opakovat v dalších zemích eurozóny, které budou eventuálně potřebovat finanční pomoc.

Jednorázové zdanění bankovních vkladů na Kypru kvůli finanční pomoci od eurozóny je unikátním opatřením, které se již nebude opakovat. Ujišťují o tom podle agentury Reuters evropští představitelé. Snaží se tak udržet důvěru v evropský bankovní sektor a rozptýlit obavy, že pokud je možné připravit bankovní klienty o část vkladů na Kypru, může se to stát v kterékoli členské zemi Evropské unie.
"Protože tento postup nebyl ministry financí eurozóny pouze schválen, ale také navržen, představuje zneklidňující zprávu pro každého, kdo má bankovní vklady v eurozóně," uvedl na svých internetových stránkách ekonomický redaktor společnosti Sky News Ed Conway.
Vklady se jinde zdaňovat nebudou, doufají ve Španělsku
"Ze situace na Kypru a této dohody nelze vyvozovat závěry pro ostatní země eurozóny," tvrdí nicméně zdroj ze španělského ministerstva hospodářství. Španělsko si již od eurozóny pomoc pro svůj bankovní sektor zajistilo loni.
Bývalý český ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý, který nyní působí jako poradce společnosti Goldman Sachs, označil jednorázové zdanění vkladů za nebezpečný precedent. Dodal nicméně, že chápe, že evropští politici po Kypru požadují určité oběti.
"To nejlepší, v co může zbytek světa doufat, je, že kyperský případ je dostatečně unikátní na to, aby nevyvolal paniku v Aténách a Madridu (nebo v Lisabonu, Dublinu a Římě)," napsal ekonomický redaktor listu Washington Post Neil Irwin. "Tento bezprecedentní krok je extrémním opatřením a podle našeho názoru vyvolá určitou paniku v okrajových částech eurozóny. Nemůžeme vyloučit určitý odliv kapitálu," uvedla analytička Annalisa Piazzaová ze společnosti Newedge Strategy.
Španělská centrální banka nicméně upozornila, že v důsledku událostí na Kypru neregistruje žádné známky odlivu kapitálu ze Španělska. "Španělský bankovní systém funguje za zcela normálních podmínek," uvedl mluvčí banky.
Záchrana Kypru je v zájmu eurozóny
Na Kypru oznámení dohody o zdanění vkladů vyvolalo masivní vybírání hotovosti z bankomatů. Banky již ale učinily kroky k tomu, aby byly na účtech zmrazeny částky odpovídající výši daně. Kyperská vláda navíc podle státního rozhlasu uvažuje o možnosti, že v úterý ponechá banky zavřené, aby zabránila vybírání vkladů. V pondělí je na Kypru státní svátek.
Kypr je po Řecku, Irsku, Portugalsku a Španělsku pátou zemí, která musela v důsledku dluhové krize požádat eurozónu o finanční pomoc. S pomocí, kterou dříve dostaly jiné země eurozóny, podmínka zdanění vkladů spojena nebyla. Kypr by zřejmě bez finanční pomoci musel vyhlásit platební neschopnost. "Kypr je pro nás systémově důležitý. Navzdory malému rozměru tamní ekonomiky by chaotický vývoj na Kypru mohl podkopat výrazný pokrok při stabilizaci eurozóny dosažený v loňském roce," upozornil člen vedení Evropské centrální banky Jörg Asmussen.