Likérka Stock Spirits se v prvním čtvrtletí přehoupla do zisku, tržby jí vyskočily téměř o třetinu

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits v letošním prvním čtvrtletí utržil 55,3 milionu eur, meziročně o 29 % více, a dosáhl provozního zisku 6,3 milionu eur po ztrátě 4,2 milionu eur ve stejném období v předchozím roce. Firma zveřejnila předběžné údaje o hospodaření.

Upravený zisk EBITDA společnosti meziročně vyskočil na 9 milionů eur z 1,4 milionu eur v prvním čtvrtletí 2015 a upravená EBITDA marže dosáhla za letošní první kvartál 16 % poté, co o rok dříve byla záporná. Dluh společnosti činil ke konci března 43,6 milionu eur, ke konci roku dosahoval úrovně o 13,6 milionu eur vyšší.

V České republice měla Stock Spirits v prvním čtvrtletí tržní podíl 35 %, o rok dříve jen 33,4 %. Zisk EBITDA v ČR firmě stoupl meziročně o 15 %. V Polsku činil tržní podíl likérky 29,5 % po 36,9 % v předchozím roce. Za poklesem tržního podílu v Polsku stojí silná cenová konkurence. Tržby v Polsku společnosti vzrostly meziročně o 71 % a na úrovni zisku EBITDA se firma přehoupla do plusu z červených čísel. V Itálii a na ostatních trzích společnost rovněž rostla jak na úrovni tržeb, tak zisku EBITDA.

"Tržní podíl v Polsku meziročně klesl, mezikvartálně se ale stabilizoval," upozornil analytik Petr Bártek z České spořitelny. "Stock zveřejnil výsledky za první čtvrtletí nečekaně a vůbec poprvé, takže ani nebyly k dispozici tržní odhady. Zlepšení proti velice slabému 1Q2015 se dalo čekat, ale ne až tak silné."

"Pozitivní momentum, jehož svědky jsme byli v druhé polovině loňského roku, se udrželo. Na všech trzích jsme rostli jak z pohledu zisku EBITDA, tak z pohledu tržeb. Obzvláště potěšující je návrat k ziskovosti v Polsku," napsal ve výsledkové zprávě ředitel společnosti Chris Heath. "Stále je před námi hodně práce, avšak opatření, která jsme implementovali od změn v managementu loni v lednu, rozhodně mají výsledky."

Likérka spolu se zveřejněním výsledkové zprávy za 1Q oznámila, že posouvá termín konání výroční valné hromady na 23. května 2016. Uvedla, že tak činí proto, aby byla schopna adekvátně reagovat na nedávné vyjádření jednoho z akcionářů. Společnost Western Gate Private Investments, která je jedním z největších akcionářů Stock Spirits, na začátku dubna oznámila, že požaduje odchod generálního ředitele Chrise Heatha a jmenování nových členů správní rady. Původně se valná hromada měla konat 17. května.

"Zdá se, že odběratelé firmy přistoupili k doplňování skladů (to koresponduje s poklesem čistého dluhu), zatímco tržní podíl je mezičtvrtletně téměř stabilní. Management se celkově k dění v Polsku vyjádřil pozitivně. V letošním roce od firmy očekáváme stabilní tržby i EBITDA, což se ve světle výsledků za první kvartál jeví jako konzervativní výhled. Jedná se nicméně o typicky nejslabší čtvrtletí (tržby odpovídají 21 % našeho celoročního odhadu, EBITDA 17 %) a nemáme srovnatelná historická data," uvedl Bártek. "Zveřejnění výsledků je evidentně reakcí na snahu akcionáře Luise Amarala, vlastník skupiny Eurocash, vyměnit ředitele Stocku Chrise Heatha. I tak lze ale zveřejněná čísla hodnotit pozitivně."

"Z kvartální výsledkové zprávy pozitivně hodnotíme obnovení růstu v Polsku, kde by i zisk EBITDA měl být v 1Q2016 kladný. Nicméně brzké zveřejnění předběžných čísel (loni až v polovině května) a razantní obrat dosud nepříznivých trendů zřejmě souvisí s požadavkem významného akcionáře na výměnu managementu. Do zveřejnění podrobnějších auditovaných čísel bychom byli opatrní ohledně toho, zda se jedná o krátkodobý výkyv, či o skutečný obrat ve vývoji hospodaření," napsal analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Stock Spirits je jedním z předních producentů značkových lihovin a likérů ve střední a východní Evropě. Kromě Polska a České republiky působí také na Slovensku, v Itálii, Chorvatsku a Bosně a Hercegovině, produkci vyváží do více než 40 zemí po celém světě.

Zdroj:
Stock Spirits
Akcie ČR
Přestat sledovat
Alkohol a drogy
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Stock Spirits
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 9. 2021 12:02
Čínská regulace technologických firem je příležitost, říká expert
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
15. 9. 2021 17:06
Daně, covid-19, inflace a další faktory, které (za)hýbou ekonomikami zemí střední a východní Evropy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
15. 9. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Růst sazeb by měl vyhovovat bankám, po propadu se mi líbí akcie…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
14. 9. 2021 12:15
Globalizace dnes a zítra aneb Proč (ne)rozhodnou tržní principy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat