Mediální CME v druhém čtvrtletí vzrostly tržby na 159,56 milionu USD, čistý zisk se jí ale mírně snížil

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé čtvrtletí čistý zisk 26,04 milionu dolarů, o rok dříve vykázala za stejné období zisk 27,94 milionu dolarů. Tržby se jí ale zvýšily ze 146,9 milionu dolarů na 159,56 milionu dolarů.

Provozní zisk OIBDA stoupl meziročně z 51,66 milionu dolarů na 55,66 milionu dolarů. Čisté tržby se zvýšily o 8,6 %, bez vlivu změn měnových kurzů ale zůstaly beze změny. OIBDA marže se snížila o 0,3 procentního bodu na 34,9 %. Na úrovni zisku z pokračujících operací vykázala CME výsledek 21,33 milionu dolarů, za loňský druhý kvartál reportovala firma výsledek 25,27 milionu dolarů. Výsledky byly opět ovlivněny oslabováním dolaru vůči lokálním měnám na trzích, kde CME působí.

Za celé první pololetí vykázala CME tržby 298,74 milionu USD a čistý zisk 33,29 milionu USD. O rok dříve reportovala tržby 258,63 milionu USD a zisk 16,87 milionu USD. Příjmy z televizní reklamy se v prvním pololetí zvýšily o 16 % (bez vlivu FX o 3 %) a příjmy z předplatného a přenosových poplatků stouply o 15 % (bez vlivu FX o 4 %).

Programové náklady skupině v druhém čtvrtletí stouply z 59,7 milionu USD na 66,91 milionu USD a ostatní provozní náklady se zvýšily z 11,88 milionu USD na 12,4 milionu USD. Hodnota depreciací se zvýšila z 6,45 milionu USD na 7,55 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv stoupla z 2,05 milionu USD na 2,27 milionu USD.

CME úspěšně pokračuje v plnění svých plánů na snižování zadlužení. V prvním pololetí splatila díky výnosům z realizace warrantů téměř 190 milionů USD. To vedlo ke snížení poměru čistého dluhu k zisku OIBDA na 4,4, čímž došlo ke snížení průměrné úrokové sazby na zbylých úvěrech o přibližně 1,9 procentního bodu. Společnost čeká, že ke konci roku se poměr čistého dluhu k zisku OIBDA dostane až na tři.

"Finanční výsledky za druhý kvartál jsou v souladu s našimi očekáváními, která jsme měli před třemi měsíci. Rovněž očekáváme, že růst ziskovosti v druhém pololetí výrazně zrychlí, neboť všechny země, na jejichž trzích působíme, dosahují dobrých výsledků. V kombinaci s významným pokrokem ve snižování zadlužení dosáhla CME v první polovině roku nejlepších finančních výsledků za poslední desetiletí," uvedl jeden ze šéfů společnosti Michael Del Nin.

V samotné České republice společnosti výnosy vzrostly meziročně o 14,3 % na 61,03 milionu USD a zisk OIBDA jí stoupl o 11,3 % na 28,25 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 2,2 % a zisk OIBDA klesl o 0,1 %. Prudkého růstu tržeb a zisku dosáhla CME v Bulharsku (tržby +12,8 %, bez FX +4,8 %, OIBDA +88,3 %, bez FX +79,2 %), slabý výsledek na úrovni provozního zisku OIBDA naopak vykázalo Slovensko (-47,3 %, bez FX -51,1 %).

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo v prvním pololetí 89,35 milionu USD, loni v prvních šesti měsících roku činilo 64,29 milionu USD. Na úrocích a garančních poplatcích společnost od ledna do června zaplatila 21,53 milionu USD, o rok dříve to ve stejném období bylo 19,6 milionu USD.

Analytici: Výsledky mírně pod odhady, celkově ale slušné

"Výsledky nepřekonaly naše optimistické odhady a jsou také mírně pod tržním konsenzem. Přesto došlo k meziročnímu růstu na téměř všech linkách a firmě se daří také v oblasti snižování zadlužení. Hospodářské výsledky opět nezahrnují slovinské a chorvatské aktivity, které byly ke konci druhého kvartálu klasifikovány jako nepokračující a určené k prodeji," říká analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.

"Výsledky jsou mírně pod očekáváním trhu, nicméně jsme názoru, že byly v souladu s výhledem managementu, který po prvním čtvrtletí uváděl, že přesun některých reklamních výdajů z druhého do prvního kvartálu bude znamenat nižší dynamiku právě ve druhém čtvrtletí," doplňuje analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

Během konferenčního hovoru management CME potvrdil výhled pro zisk OIBDA. Ten má letos vzrůst o 14-16 % z loňských 165,5 milionu USD při konstantních měnových kurzech (tj. v lokálních měnách). Při současných kurzech evropských měn vůči dolaru to podle CME znamená zhruba 200 milionů USD. Dále management uvedl, že letos společnost utratí méně na kapitálových výdajích než loni (25 milionů USD), naopak na daních z příjmu by měla letos zaplatit 30 milionů USD po loňských 15 milionech USD.

Vedení společnosti také uvedlo, že nelze počítat s vyplácením dividendy, dokud nebude poměr čistého dluhu k zisku OIBDA pod 2,75, čehož letos dosaženo nebude. Podle analytika Pavla Rysky by se relativní zadlužení mohlo letos dostat na 2,8 a dále klesnout příští rok.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku.

Na začátku loňského července společnost CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. V listopadu byl prodej zastaven chorvatským regulátorem kvůli přílišné koncentraci mediální síly v rukou United Group, minulý týden ale CME oznámila, že United Group získala díky prodeji placené chorvatské televize Total TV finální souhlas regulátora k dokončení transakce. Ta by měla proběhnout do konce měsíce za 85 milionů eur (plus úpravy o změny v pracovním kapitálu). Výnos z prodeje aktiv plánuje CME použít na další snížení svého dluhu.

Zdroj:
CME, ČTK
CME (CETV)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Televize
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat