Mexická ekonomika loni poprvé po deseti letech klesla

Mexická ekonomika loni poprvé za deset let klesla, protože domácí podniky omezily investice kvůli obavám, jak bude hospodářství země řídit prezident Andrés Manuel López Obrador. Podle předběžných údajů zveřejněných statistickým úřadem INEGI hrubý domácí produkt druhé největší ekonomiky Latinské Ameriky klesl loni o 0,1 procenta po růstu o dvě procenta v předchozím roce. Letošní rok má být rovněž slabý, uvedla agentura Reuters.

"Dnešní údaje v podstatě potvrdily, že Mexiko patřilo v roce 2019 mezi velké rozvíjející se ekonomiky s nejhorším výkonem na světě," uvedla ve své zprávě společnost Capital Economics. Slabý výkon v loňském roce bude mít negativní dopad i na podmínky v letošním roce, dodala.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se HDP nezměnil. To byl o něco lepší výkon, než čekali analytici, podle kterým měla ekonomika mírně klesnout o 0,1 procenta. Konečnou zprávu o HDP má INEGI zveřejnit 25. února.

Nový levicový prezident López Obrador se ujal funkce v prosinci 2018. Slíbil vykořenit korupci a chronickou nerovnost a ohlásil roční růst kolem čtyř procent. Dnešní údaje označil za nedůležité, podle něj jsou měřítkem z neoliberálního období, které přineslo výhody jen několika vybraným. Nyní je podle něj bohatství rozděleno spravedlivěji.

"Moc mně na nich nezáleží, protože jak jsem řekl, růst může znamenat, že je více peněz v několika málo rukách," řekl prezident na pravidelné vládní tiskové konferenci. "Je velmi důležité mít lepší rozdělení příjmů, aby na výhody dosáhli všichni."

Zahraniční investice zůstávají silné, ale domácí podniky jsou opatrnější. Šéf vlivné mexické podnikatelské lobby CCE Carlos Salazar na počátku tohoto týdne uvedl, že nejistota se loni promítla do domácích investic. Ratifikace nové severoamerické obchodní dohody Spojenými státy v tomto měsíci a zavedení velkých infrastrukturních projektů jsou pro letošní rok dobrým znamením, dodal.

Analytici Capital Economics souhlasí, ale jsou méně optimističtí. Odhadují, že růst bude mnohem slabší, než většina očekává. Ekonomika by měla letos expandovat jen o půl procenta.

Obavy, jak bude López Obrador řídit ekonomiku, vyvolalo jeho rozhodnutí zrušit projekt nového letiště v hlavním městě za 13 miliard USD, které již je částečně vybudované, a jeho odklon od liberalizace ropného a plynárenského průmyslu zahájené předchozí vládou. Prezident prohlásil, že projekt letiště poskvrnila korupce, zrušení projektu však rozzlobilo přední podnikatele v zemi.

Mexická ekonomika naposledy klesla po globální finanční krizi v roce 2009. Podrobnější údaje ukazují, že pokles způsobil hlavně slabý zpracovatelský sektor. Vedlejší činnosti, které zahrnují zpracovatelský sektor, loni klesly o 1,7 procenta. Primární aktivity jako zemědělství, rybolov a těžba vzrostly o 1,9 procenta. Terciální činnosti, kam patří služby, stouply o 0,5 procenta, vyplývá z údajů statistického úřadu.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat