Milionář odvedle: Ani ho nepoznáte, tajemství svého úspěchu si totiž střeží

Mít na účtu milion již není takové terno jako dříve. Kvůli nepříteli jménem inflace se hranice bohatství posunuje stále výše a milion korun už dávno přestal na vstup do elitního společenství bohatých stačit. Nově se proto hovoří o dolarových milionářích, lidech s majetkem v minimální hodnotě 20 milionů korun. Takových je v Česku přes 17 tisíc. Je tedy pravděpodobné, že se někteří z nich pohybují i ve vašem okolí. Že o nich nevíte?

Není se čemu divit. Bohatí lidé nemají potřebu se svým úspěchem chlubit. Milionáři 21. století nejezdí v drahých autech a nebydlí v nabubřelých "palácích". Jakými životními zásadami se bohatí lidé řídí, co s vydělanými penězi dělají a čím by vás na cestě k úspěchu mohli inspirovat?

1. Své bohatství nedávají na odiv. Divoká 90. léta a doby podnikatelského baroka jsou minulostí. Dnešní milionáři se svým jměním nechlubí, nemají potřebu bydlet v nevkusně nabubřelých vilách a jezdit desítkami luxusních automobilů.

2. Nedělají zbytečné dluhy. Být finančně nezávislý znamená nebýt zadlužený. Ani milionáři si nemohou koupit vše, po čem touží. A dobře to vědí. Namísto měsíční dovolené za stovky tisíc se plně spokojí i s dvoutýdenním odpočinkem v méně exotičtějších destinacích.

3. Jsou klidní a soustředění. Šance, že k pohádkovému jmění přijdete bez práce, je takřka nulová. Bohatí lidé jsou disciplinovaní a na své finanční nezávislosti pracují celá desetiletí. Těch, kteří zbohatli přes noc, je minimum.

4. Pracují jako všichni ostatní. S rostoucím bohatstvím tradičně roste i chuť po dalších penězích. Bohatí lidé nezahálejí a s každým vydělaným milionem pracují více a více. Díky tomu stojí nohama pevně na zemi a nemají příliš času své tvrdě vydělané peníze utrácet za zbytečnosti.

5. V práci dělají to, co je baví. Zbohatnout sice můžete i v oboru, který vás vnitřně nenaplňuje, proč byste to ale dělali? Život je poměrně krátký a nemá smysl každý den chodit do práce, která vás nebaví. Milionářem se stanete pouze tehdy, když svou práci budete dělat dobře. A to se vám podaří pouze v práci, do které budete chodit s radostí a úsměvem na tváři.

6. O své peníze se aktivně starají. Peníze jsou jako malé dítě. Dokáží sice udělat spoustu radosti, pokud je ale necháte delší dobu bez dohledu, dokáží přidělat i hodně starostí. Finančně zabezpečení lidé se o své bohatství neustále zajímají a aktivně ho spravují. Vědí totiž, že uložit peníze na spořicí účet je to samé, jako kdyby je každý měsíc vyhazovali z okna.

7. Nebojí se riskovat. Zcela bezpečná investice neexistuje a jedno ze základních pravidel říká, že míra rizika je přímo úměrná výši potenciálního zisku. Bohatí lidé se nebojí své peníze investovat i do rizikovějších odvětví nebo začínajících projektů. Vždy ale dodržují základní pravidla money managementu, která je chrání před fatálními ztrátami.

8. Vědí, že nikdy není příliš brzy ani pozdě. Je vám dvacet a říkáte si, že na podnikání jste ještě příliš mladí? Nebo si naopak ve svých šedesáti říkáte, že nemá cenu rozjíždět vlastní byznys? Nesmysl. Nikde není psáno, že je seberealizace určena jen svobodným třicátníkům. Mladým lidem se na cestě k bohatství bude hodit jejich flexibilita a spousta energie, starší ročníky naopak zúročí své životní zkušenosti. Ideální "milionářský věk" neexistuje.

9. Jsou skromní a vstřícní. Štěstí si za peníze nekoupíš, říká známé úsloví. Uvědomit si, že bohatství automaticky neznamená spokojený a bezproblémový život, má cenu zlata. Bohatým lidem záleží více než komukoli jinému na dobrých vztazích s rodinou a přáteli, protože vědí, že právě oni jsou tím nejcennějším, co na světě mají.

10. Snaží se předvídat nepředvídatelné. Bohatství je velice vratké a nikde není psáno, že milionář zůstane milionářem navěky. I úspěšní podnikatelé a investoři myslí na budoucnost a vždy si část příjmů odkládají bokem. Podnikatelský neúspěch, nemoc nebo nečekaně vysoké výdaje se předem nikdy neohlásí, a je proto dobré se na ně připravit.

11. Umějí se odměnit. Neutrácet zbytečně je samozřejmě jedno ze základních pravidel, jak s vydělanými penězi zacházet. Na druhou stranu ale všichni máme své sny a podvědomě pracujeme proto, abychom si jednou alespoň některé z nich mohli splnit. I skromní milionáři si čas od času dopřejí luxusní večeři nebo nezapomenutelnou dovolenou. Vědomí, že by si tyto věci bez tvrdé práce nemohli dovolit, je motivuje k ještě lepším pracovním výkonům.

12. Nezapomínají na vzdělání. Ano, Steve Jobs nebo Bill Gates svá univerzitní studia nedokončili, a přesto jsou jejich podnikatelské úspěchy takřka bezkonkurenční. Podle časopisu Forbes však má 84 % ze 400 nejbohatších Američanů minimálně titul z college, tedy ekvivalent našeho bakaláře. Bohatí lidé vzdělání nepodceňují a mnohdy v něm pokračují i poté, co vydělají první miliony.

Zdroj:
lenpenzo.com
Bohatství
Přestat sledovat
Peníze
Přestat sledovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat