18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické bubliny
Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner mění rétoriku z minulého týdne, kdy uváděl, že rozdělení energetické skupiny ČEZ kvůli stavbě jádra je hloupost. V pondělí prohlásil, že se vláda nebrání odkupu aktiv ČEZ, aby mohla zajistit stavbu nových jaderných bloků. Než se ale vláda bude bavit o transformaci ČEZ, musí vybrat, kdo bude jako investor nové jaderné zdroje stavět.
Ve hře jsou nyní tři možnosti, které pro členy Stálého vládního výboru pro jadernou energetiku připravili experti z ministerstva financí. Ti preferují, aby investorem byl stát, nikoli společnost ČEZ.
Hüner dodal, že k jednotlivým modelům byly podány připomínky, které budou vypořádány do 15. dubna. Následně budou varianty seřazeny na zasedání 15. května, z něhož vzejde doporučení pro vládu. Ta by měla výsledky analýz dostat v červnu.
Současně s rozhodováním o investorovi stavby se bude vláda zabývat i možnostmi financování výstavby. Neméně důležité je vyjasnit si také případné změny v zákonech, a to především v zákonu o veřejných zakázkách, aby výstavba měla hladší průběh.
"Zprávu vnímáme s ohledem na nedávné komentáře ministra obchodu a průmyslu, že dělení společnosti nedává smysl, mírně pozitivně. Vytvoření státem 100% vlastněné entity, která by financovala dostavbu jaderných zdrojů, by pravděpodobně znamenalo, že ČEZ převezme roli dohledu i provozovatele projektu. Taková varianta by byla technicky náročná, ale proveditelná a pro minoritní akcionáře neutrální nebo pozitivní," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.