US MARKETOtevírá za: 12 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ministři financí eurozóny se dohodli na záchranném fondu pro banky. Bude spravovat 55 miliard EUR, které do něj banky nasypou v průběhu 10 let

Kompromis v otázce záložních pojistek pro budoucí mechanismus pomoci bankám našli v noci na středu ministři financí eurozóny. O jeho přesné podobě a pravidlech tohoto jednotného mechanismu budou ve středu ještě jednat se svými kolegy z ostatních zemí unie tak, aby připravili dohodu pro unijní summit ve čtvrtek a v pátek.

Noční jednání sedmnácti zástupců zemí platících eurem skončilo po půlnoci po více než sedmi hodinách. Unie hledá způsob, jak se v budoucnu vyhnout potřebě sanovat problematické banky z peněz daňových poplatníků.

Podle představ architektů mechanismu budou mít banky po roce 2015 či 2016 deset let na naplnění společného fondu, celkem na asi 55 miliard eur. Dohoda z noci podle agentury Reuters předpokládá, že v době, kdy fond ještě nebude zcela naplněn, si budou moci vlády kromě rozhodnutí o zapojení vlastních prostředků při záchraně banky půjčit od Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Tedy podobným způsobem, jaký byl v roce 2012 využit španělskou vládou při pomoci tamnímu bankovnímu sektoru.

Po deseti letech, až bude fond zcela naplněn, bude sám zajišťovat v případě nutnosti dodatečné finance prostřednictvím půjček.

Otazníky ale po úterní noci zřejmě dál zůstávají nad podobou rozhodovacích procesů o pomoci či přímo o uzavření konkrétní banky. Základní kompromis, kterého ministři financí EU dosáhli před týdnem a který dává postupně roli výboru fondu, Evropské komisi i členským zemím, je kritizován za přílišnou komplikovanost.

Mechanismus pomoci bankám označovaný jako SRM (Single Resolution Mechanism) má v roce 2015 doplnit už příští rok spouštěný jednotný bankovní dohled. Přímo se budou týkat přibližně 130 z více než 8 300 bank unie, které představují zhruba 85 % unijního bankovního sektoru. Dosáhnout ale ve spolupráci s národními orgány dohledu budou moci také na další banky.

Zdroj: ČTK

Evropská unieEvropské banky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa