Míra nezaměstnanosti v České republice v březnu klesla na 6,1 %

V březnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 3,9 % na 443 109, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 2,2 % na 117 335 a podíl nezaměstnaných osob poklesl na 6,1 %.

"Březnový podíl nezaměstnaných osob (MPSV) poklesl z únorových 6,3 % na 6,1 %. Ačkoli v březnu již začíná tradičně podíl nezaměstnaných osob po odeznění zimních měsíců klesat, za uvedeným vývojem je i stále příznivý ekonomický vývoj tuzemské ekonomiky. Počet volných pracovních míst v březnu dále vzrostl na téměř 117 tisíc a je nejvyšší od roku 2008. Stejně tak počet uchazečů na jedno volné pracovní místo postupně klesá a v březnu dosáhl 3,8 (ve srovnání s 6,9 v březnu minulého roku). Březnový podíl nezaměstnaných osob ve výši 6,1 % je tak meziročně o více než jeden procentní bod nižší, což dokazuje velmi příznivý vývoj na trhu práce v posledním roce. Obdobný vývoj by měl v letošním roce pokračovat a podíl nezaměstnaných by měl klesnout k 5,6 %. Na druhou stranu se již v určitých oborech začíná projevovat nedostatek vhodné pracovní síly, a pokles podílu nezaměstnaných osob tak již nebude natolik rychlý, jako byl v posledních dvou letech. Klesající míra nezaměstnanosti by se však měla začít projevovat v rychlejší dynamice mezd, která by letos měla dosáhnout kolem 4,5 % meziročně," okomentoval zprávu Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR v ING.

K 31. březnu 2016 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) na svých krajských pobočkách a jejich kontaktních pracovištích celkem 443 109 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 18 145 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 je nižší o 82 206 osob. Z tohoto počtu bylo 424 682 dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15–64 let . Bylo to o 18 884 méně než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 byl jejich počet nižší o 82 272.

V průběhu března bylo nově zaevidováno 41 360 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo méně o 1 731 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 4 474 osob.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán ve všech 77 okresech, největší v okresech Rychnov nad Kněžnou (o 10,0 %), Chrudim (o 9,9 %), Prachatice (o 9,7 %), Klatovy (o 9,5 %), Jindřichův Hradec (o 9,2 %), Benešov (o 7,6 %), Břeclav, Písek a Tachov (shodně o 7,5 %) a Pelhřimov (o 7,3 %).

Podíl nezaměstnaných osob, tj. počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15-64 let k obyvatelstvu stejného věku k 31. 3. 2016 poklesl na 6,1 % (únor 2016 6,3 %, březen 2015 7,2 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 35 okresů, nejvyšší byl v okresech Most (11,4 %), Bruntál (10,9 %), Karviná (10,8 %), Ústí nad Labem (10,1 %), Ostrava–město (9,9 %), Chomutov (9,5 %), Znojmo (9,4 %) a Jeseník (9,3 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okresech Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ (shodně 2,5 %), Mladá Boleslav (3,2 %), Rokycany (3,4 %), Benešov (3,5 %), Praha-západ (3,7 %), Jičín (3,8 %) a Pelhřimov a Plzeň-jih (shodně 4,0 %). Podíl nezaměstnaných mužů i žen poklesl na 6,1 %.

"Březnová data hlásí, že příznivý vývoj na tuzemském trhu práce pokračuje. Na úrovni 6,1 % je míra nezaměstnanosti pro měsíc březen jako takový nejnižší od roku 2009," řekl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Míra nezaměstnanosti podle něj klesá s tím, jak si česká ekonomika vede dobře jako celek. Na jaře navíc trhu práce pomáhají příznivé sezonní faktory, tedy více pracovních příležitostí ve stavebnictví, zemědělství a v oborech souvisejících s cestovním ruchem.

Velkou roli hrálo to, že letos byla mírná zima a mohly pokračovat některé venkovní práce, souhlasila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. "Na vrcholu hospodářského cyklu jsme i nyní. Nabídka pracovních míst už poroste jen ze sezonních důvodů, ale ne proto, že by se ekonomice celkově lépe dařilo. Nezaměstnanost proto bude na jaře ještě klesat, pokles se zastaví v červnu či červenci. Pak se začne projevovat globální zpomalení ekonomiky a míra nezaměstnanosti začne růst," odhadla.

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu v březnu po sezonním očištění klesl na 5,8 %. Níže byl podle analytika společnosti Deloitte Davida Marka naposledy přesně před sedmi lety, tedy v březnu 2009. Vzhledem k vysokému a stále rostoucímu počtu volných pracovních míst může nezaměstnanost ještě o něco klesnout. Nicméně trh práce nyní trápí spíše nedostatek lidí v určitých profesích než celková nezaměstnanost v ekonomice, podotkl.

Analytik společnosti Colosseum František Bostl připomněl, že nyní je stále větší problém pro zaměstnavatele nalézt vhodnou pracovní sílu, a to především ve specializovaných odvětvích typických svoji vysokou přidanou hodnotou pro ekonomiku. Zároveň však podle něj nelze očekávat, že by firmy letos začaly své zaměstnance ve větší míře propouštět, protože se ekonomice daří a díky levnému financování a nízkým cenám komodit mohou firmy navyšovat své zisky.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, ČTK

Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat