MMF: Podíl dolaru na globálních devizových rezervách klesl k pětiletému minimu
Podíl dolaru na globálních devizových rezervách klesl v letošním třetím čtvrtletí na téměř pětileté minimum. Podíl eura se naopak zvýšil na skoro čtyřleté maximum. Vyplývá to z přehledu Mezinárodního měnového fondu (MMF), který byl zveřejněn v pátek. Devizové rezervy alokované v čínském jüanu se snížily poprvé od čtvrtého kvartálu 2016, kdy fond začal jejich podíl držený centrálními bankami zveřejňovat.
Nejvýše za 16 let se pak v uplynulém čtvrtletí vyšplhaly zásoby japonského jenu, uvádí MMF. Celkový podíl alokovaných rezerv, tedy rezerv, o nichž MMF přesně ví, kde jsou, v uvedeném období stoupl na 10,7 bilionu dolarů z 10,5 bilionu dolarů v předchozím čtvrtletí.
Centrální banky své rezervy dále diverzifikují, hlavní rezervní měnou ale stále zůstává dolar. V třetím čtvrtletí stoupl objem dolarů umístěných v alokovaných rezervách na 6,63 bilionu dolarů z 6,56 bilionu dolarů ve druhém čtvrtletí. Podíl dolaru na celkových devizových rezervách se ale snížil na 61,94 %. Zatím nejníže byl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2013, kdy podle MMF klesl na 61,27 %.
Globální rezervy jsou aktiva centrálních bank držená v různých měnách a slouží jako pojistka pro zajištění vnějších potřeb státu v nepříznivých situacích. Někdy centrální banky používají rezervy k podpoře kurzu svých měn.