MONETA Money Bank za první čtvrtletí vykázala čistý zisk 1,08 miliardy Kč

Finanční dům MONETA Money Bank hospodařil v prvním čtvrtletí letošního roku s čistým ziskem 1,08 miliardy Kč. O rok dříve společnost dosáhla ve stejném období čistého zisku 1,18 miliardy Kč. Provozní výnosy se bance meziročně snížily na 2,77 miliardy Kč z 3,05 miliardy Kč.

Čistý úrokový příjem Monetě meziročně klesl na 2,18 miliardy Kč z 2,36 miliardy Kč a příjmy z poplatků a provizí se bance snížily na 490 milionů Kč z 572 milionů Kč. Celkové provozní náklady Monety dosáhly v prvním čtvrtletí 1,18 miliardy Kč, o rok dříve činily 1,39 miliardy Kč. Čistá úroková marže se bance mezikvartálně snížila o 0,4 procentního bodu na 6,3 %.

Podíl úvěrů v selhání (NPL) se mezikvartálně snížil na 8,4 % z 11,7 %, náklady na rizika se bance nicméně mezičtvrtletně zvýšily na 237 milionů Kč ze 167 milionů Kč.

K 31. březnu banka evidovala hotovost a hotovostní ekvivalenty v hodnotě 20,03 miliardy Kč, o rok dříve to bylo 17,3 miliardy Kč. Ukazatel kapitálové síly CET 1 společnosti byl ke konci prvního čtvrtletí 17,9 %, mezičtvrtletně se tak zvýšil o 20 bazických bodů ze 17,7 %.

Celková hodnota úvěrového portfolia společnosti byla ke konci čtvrtletí 107,7 miliardy Kč, ke konci loňského roku činila 108,4 miliardy Kč. Hodnota úvěrového portfolia v segmentu retailových klientů se mezičtvrtletně snížila na 53,5 miliardy Kč z 53,7 miliardy Kč a hodnota úvěrového portfolia v segmentu korporátních klientů se mezikvartálně snížila na 54,2 miliardy Kč z 54,7 miliardy Kč.

V segmentu retailových klientů společnost zaznamenala výrazný nárůst objemu spotřebitelských úvěrů, který byl ale převážen poklesem objemu hypotečních úvěrů. Banka nicméně ve výsledkové zprávě uvedla, že eviduje zvýšený počet žádostí o hypotéku, což by mělo přispět ke změně trendu ve vývoji objemu hypoték. K mírnému poklesu hodnoty úvěrového portfolia v segmentu korporátních klientů banka poznamenala, že první čtvrtletí je tradičně slabší než zbylé tři kvartály, mimo jiné vlivem situace v zemědělství.

Objem vkladů klientů se zvýšil jak v retailovém, tak korporátním segmentu. Celkový objem vkladů klientů činil ke konci března 111 miliard Kč, mezikvartálně se tak zvýšil o 2,1 % ze 108,7 miliardy Kč.

"Čistý zisk se propadl o 9 % na 1,079 miliardy Kč, což bylo způsobeno poklesem všech složek provozních výnosů a růstem rizikových nákladů. Změna cenové politiky a výrazné snížení úrokových sazeb úvěrů od začátku tohoto roku se projevily v poklesu čisté úrokové marže na 6,3 % (6,7 % v roce 2015). Na druhou stranu se však zastavil dosavadní pokles objemu úvěrů a na konci března byla výše úvěrového portfolia oproti konci roku téměř beze změny," okomentoval výsledky analytik z J&T Banky Milan Lávička.

"Za očekávaným výrazným propadem výnosů z poplatků a provizí je pokles či zrušení některých poplatků a nižší poplatky z karetních operací. Propad výnosů je částečně kompenzován nižšími provozními náklady, nicméně tento pokles je dán spíše jednorázovými faktory a v průběhu roku se vývoj nákladů otočí s tím, jak začnou nabíhat avizované náklady spojené s oddělením od mateřské společnosti. Rizikové náklady jsou sice meziročně o 42 % vyšší, stále však zůstávají na nízké úrovni. Podíl nesplácených úvěrů klesl na 8,4 % (11,7 % na konci roku 2015), k čemuž přispěl také prodej části nesplácených úvěrů (1,1 miliardy Kč). I přes pokles zisku si banka udržela vysokou návratnost vlastního kapitálu (14,9 %)," uvedl dále Lávička.

"Celkově jsou pro nás výsledky neutrální a korespondují s informacemi, které management již prezentoval během vstupu na pražskou burzu. Pokles čistého zisku je relativně nízký vůči našemu celoročnímu očekávání (-21 %), nicméně ve zbytku roku lze očekávat výrazný růst nákladů oproti prvnímu čtvrtletí," dodal analytik.

Podle analytika ze společnosti Patria Finance Václava Kmínka je při pohledu na výsledky a komentáře managementu patrné, že společnost v prvním čtvrtletí nezaúčtovala platby ročního příspěvku do Garančního systému finančního trhu (GSFT, dříve Fondu pojištění vkladů) a Fondu pro řešení krize, což výrazně vylepšilo její nákladovost ve srovnání s Komerční bankou nebo Erste Group Bank. "Očekáváme tak spíše neutrální reakci trhu," uvedl Kmínek.

"Výsledky jsou meziročně výrazně slabší. Většina důležitých dat a trendů za uplynulý kvartál však již byla zveřejněna v prospektu k proběhlému úpisu, a měla by tedy být již trhem zahrnuta v ocenění. Důležitější bude vývoj v nadcházejících kvartálech," doplnili analytici z České spořitelny.

MONETA Money Bank vystupovala do konce dubna pod značkou GE Money Bank. Přejmenování banky souvisí se změnou akcionářské struktury, kdy ze skupiny odchází její dosud jediný vlastník GE Capital International Holdings.

V pátek 6. května se s akciemi MONETA Money Bank začalo v podmíněném režimu obchodovat na pražské burze, nepodmíněné obchodování bylo zahájeno v úterý 10. května. Jediný rozdíl mezi podmíněným a nepodmíněným obchodováním spočívalo podle analytika ze společnosti CYRRUS Marka Hatlapatky v tom, že pokud by z nějakého důvodu v úterý nebylo nezačalo oficiální obchodování, byly by obchody uzavřené v rámci podmíněného režimu anulovány.

MONETA Money Bank nabídla v rámci vstupu na pražskou burzu k prodeji celkem 260,61 milionu kmenových akcií za 68 Kč za kus. Nabízeny byly pouze stávající akcie, žádné nové vydány nebyly.

Dne 13. dubna 2016 GE Money Bank svému vlastníkovi GE Capital International Holdings vyplatila ve formě dividendy téměř 4,51 miliardy Kč. Dividenda představovala celkový zisk skupiny po zdanění za rok 2015, a neměla tedy vliv na výši regulatorního kapitálu ani poměr CET1. Před vstupem na pražskou burzu MONETA uvedla, že hodlá nadále minimálně 70 % svého zisku vyplácet ve formě dividendy.

MONETA Money Bank je v ČR šestou největší bankou, která má milion klientů. Ve zhruba 230 pobočkách zaměstnává více než 3 000 lidí.

Petr Koblic (BCPP): Očekávám zařazení akcií MONETA Money Bank do mezinárodních indexů, pro drobné investory může být tahákem dividenda
Finanční dům MONETA Money Bank vstoupil se svými akciemi na pražskou burzu a podle generálního ředitele Burzy cenných papírů Praha Petra Koblice to byla cesta na akciový trh jako z učebnice. Co MONETA přinese pražské burze a co nabídne investorům?
Zdroj:
MONETA Money Bank
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat