Mzdy v ČEZ letos porostou, vedení se dohodlo s odbory

Zaměstnancům energetické společnosti ČEZ porostou mzdy i v letošním roce. Počítá s tím dodatek kolektivní smlouvy, na kterém se vedení firmy dohodlo s odboráři. Agentuře ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dohoda se podle něj týká mateřské společnosti ČEZ, která zaměstnává zhruba 5 500 lidí. Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 27 000 lidí. Průměrnou mzdu ve firmě společnost nesděluje.

"Vedení se dohodlo s odbory, že v letošním roce vzrostou smluvní mzdy o 2,2 % a tarifní mzdy zaměstnanců o 6 %," uvedl Kříž. Upřesnil, že tarifní mzdu dostávají ve společnosti zhruba dvě třetiny zaměstnanců, zbytek jsou mzdy smluvní. Vyjednávání, které bývá obyčejně ukončeno do konce roku, se letos protáhlo.

"Máme za sebou nejtěžší kolektivní vyjednávání o růstu mezd za posledních deset let. Začalo v srpnu loňského roku. Energetika má jiný hospodářský cyklus a je na tom hůře než jiné obory. Na druhou stranu současný růst mezd na trhu musíme vnímat. Výsledná dohoda je maximem, co si aktuálně můžeme dovolit," uvedl ve čtvrtek generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Odbory podle firmy vstupovaly do kolektivního jednání původně s požadavkem na desetiprocentní růst mezd pro tarifní zaměstnance v roce 2018.

"V našem modelu jsme očekávali průměrný růst platů o 6,7 %. Tato zpráva je tedy pro naše ocenění lehce pozitivní (přibližně +0,7 % na úrovni zisku EBITDA)," říká analytik České spořitelny Petr Bártek.

Podle dřívějšího vyjádření ČEZ se růst mezd v celé skupině v minulých letech pohyboval v důsledku ekonomické krize a vývoje ceny elektřiny kolem inflace. Byly ale i roky s nulovým růstem, například rok 2010 nebo 2015. Pro loňský rok navýšil ČEZ tarifní mzdy meziročně o 5 % a smluvní mzdy o 2,2 %.

Průměrnou mzdu ve firmě společnost nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože ČEZ zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic. Týdeník Ekonom loni v listopadu uvedl, že na základě jeho výpočtů činila v roce 2016 průměrná měsíční mzda v ČEZ 60 986 korun, meziročně o 7,5 % více. Podle portálu Platy.cz činí hrubý měsíční plat v oboru dodávka elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, do kterého ČEZ patří, 31 789 Kč včetně odměn. Průměrná mzda v Česku se podle Českého statistického úřadu v loňském třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 % na 29 050 korun.

K výraznějšímu navýšení mezd v ČR přistoupila loni na podzim energetická skupina innogy. Ta oznámila, že zvýší všem svým zaměstnancům v Česku v období od roku 2017 do roku 2020 mzdy v průměru o 18 %. Na upravené kolektivní smlouvě se vedení firmy dohodlo s odbory. Podle týdeníku Ekonom činila v roce 2016 průměrná měsíční mzda v innogy Česká republika 53 371 korun.

Průměrně nad 40 000 korun měsíčně dostávali podle Ekonomu předloni zaměstnanci také v řadě dalších energetických firem. Například u firmy E.ON Česká republika to bylo 48 675 korun, u Pražské energetiky 44 427 korun a u Pražské plynárenské 41 916 korun.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 % akcií. Za tři čtvrtletí loňského roku firma meziročně zvýšila čistý zisk o 13 % na 16,6 miliardy Kč. Provozní výnosy stouply o procento na 146,7 miliardy Kč.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Platy a osobní ohodnocení
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat