Na poklesu exportu se podle analytiků odráží pokles trhu s auty a sílící koruna

Český export nepříznivě pociťuje nasycování evropského automobilového trhu. Vývozci ale také čelí silnější koruně, která snižuje jejich konkurenceschopnost a i nedostatku pracovní síly. I to jsou podle analytiků důvody, které spolu s nižším počtem pracovních dnů v březnu stojí za poklesem exportu o 7,9 procenta.

"Expanze českého exportního průmyslu se zřetelně dostává do potíží a první volavkou se zdá být automobilový průmysl. Několik měsíců trvající období rekordně nízké nezaměstnanosti pro firmy znamená jedno: nejsou lidi na rozšiřování výroby," uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka.

Také podle Asociace exportérů je důvodem ztráty exportní výkonnosti nedostatek pracovníků na trhu práce. "Připočteme-li posilování koruny a neúměrný růst mezd i platů nepodložený produktivitou práce, lze si poměrně živě představit příchod bouřkových mraků na exportní nebe, které bylo v minulých třech letech trvale zalité sluncem," dodal místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Data za březen je podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče ale nutné brát s rezervou, neboť zde zaúřadoval jednak nižší počet pracovních dní a také načasování velikonočních svátků. "Průzkumy vesměs naznačují, že aktivita v tuzemském průmyslu i nadále roste, což by mělo být ve druhém čtvrtletí patrné také na statistice zahraničního obchodu, včetně exportů," řekl Jáč.

Podle Viktora Zeisela z Komerční banky někteří domácí výrobci již čelí kapacitním omezením. To ukázala již pondělní čísla z průmyslu. Nedostatek výrobní kapacity a posilující koruna podle něj budou tlumit přebytky zahraničního obchodu v letošním roce. "K tomu se ještě přidají rostoucí ceny komodit, které budou zvyšovat cenu dovozů. V nominálním vyjádření tak budou dovozy růst o něco rychleji než vývozy. Přebytek zahraničního obchodu tak letos skončí o něco níže než v loňském roce," uvedl analytik.

Na straně dovozu se pak znatelně projevuje rekordní spotřebitelský optimismus Čechů, který stimuluje poptávku po zboží nejen domácí provenience, ale pochopitelně také po tom importovaném. "To je klíčový důvod, proč i přes značnou dovozní náročnost tuzemského vývozu klesá objem dovozu meziročně zřetelně pomaleji než objem exportu," dodal hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Vývoz a dovoz proti loňskému březnu klesly. Vývoz o 7,9 procenta na 308,2 miliardy korun a dovoz o 6,6 procenta na 289,5 miliardy. Přebytek zahraničního obchodu Česka v březnu meziročně klesl o šest miliard na 18,7 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat