Na růst platů chce stát přidat 8 %, podle podnikatelů je to moc

Na zvýšení platů ve veřejné sféře by měl stát příští rok dát průměrně o osm procent peněz víc než letos. Platové tarify ale neporostou plošně. Zvýšení u jednotlivých profesí chce vláda v pátek projednat s odbory. Do platů by mělo putovat o tři miliardy korun víc, než vláda původně plánovala. Navrhovala nejdřív 22,3 miliardy korun. Podle podnikatelských svazů je navrhovaný růst vyšší než v soukromé sféře, nynější dohodu vládní koalice ANO a ČSSD proto kritizují. Analytici upozornili, že vznikne tlak na další růst platů v soukromé sféře.

Vláda původně počítala se zvýšením sumy na zvýšení platů o šest procent. Podle nově dojednaného plánu by se tarify měly většině pracovníků zvednout o čtyři procenta, vojákům a policistům o dvě procenta a k tomu by měli mít víc financí na rizikový příplatek. Vicepremiér Jan Hamáček označil třímiliardové přidání za podstatný nárůst, dobrý kompromis a výhru zaměstnanců veřejné sféry.

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula koaliční dohodu považuje za racionální základ pro dohodu vlády s odbory. Kabinet ale kritizoval za průtahy při vyjednávání. ČMKOS požadovala růst tarifů o deset procent pro všechny a měla v tom podporu ČSSD. Politici ANO mluvili o šestiprocentním zvýšení sumy a odstupňované úpravě tarifů. S tímto záměrem neměla problém druhá odborová centrála - Asociace samostatných odborů.

Hamáček ani premiér Andrej Babiš ve středu  neřekli, o kolik by si měly jednotlivé profese přesně přilepšit. Česká televize večer uvedla, že růst by měl být v armádě o 7,4 procenta, v České správě sociálního zabezpečení o 9,6 procenta, na úřadech práce o 10,5 procenta a pro hasiče a policisty o osm procent. Pracovníci v kultuře mají dostat 10,9 procenta navíc, zaměstnanci soudů 13,9 procenta a zaměstnanci státních zastupitelství 15,9 procenta. Ostatním státním zaměstnancům by platy měly stoupnout o 7,4 procenta.

Vláda nadále počítá s desetiprocentním tarifním zvýšením jen pro učitele, suma na platy se jim má zvednout o 15 procent. O desetinu peněz víc si rozdělí neučitelské profese.

Kritice dohodu podrobily Hospodářská komora i Svaz průmyslu a dopravy ČR. "Vítáme snahu o diversifikaci navyšování. Celkový průměr osm procent však převyšuje růst mezd v soukromé sféře, a to je špatně. S tím nemůžeme souhlasit, když soukromá sféra živí tu státní," uvedla mluvčí svazu Eva Veličková. Obdobně se vyjádřil i mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Zároveň upozornil, že nikdo nepředložil veřejnosti jakékoli doklady o tom, že by se dramaticky celoplošně zefektivňovala a zkvalitňovala práce zaměstnanců státu.

Podle analytiků zvýšení platů ve státním sektoru povede k tlaku na další růst platů v soukromých firmách. "Mzdy ve veřejném sektoru by samozřejmě měly růst, ale tempo jejich zvyšování by mělo být dlouhodobě udržitelné a předvídatelné. Bohužel se zdá, že častěji reflektují volební kalendář než ekonomickou racionalitu," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Většina přidané hodnoty ekonomiky vzniká v soukromé sféře, dnešní rozhodnutí vlády je tak třeba považovat za populistický krok, doplnil hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Podle informačního systému o průměrném výdělku pracovalo letos v prvním čtvrtletí ve veřejném sektoru 682 500 lidí. Dostávali plat od státu, samospráv a ze zdravotního pojištění. Průměrný výdělek ve veřejné sféře činil letos v prvním čtvrtletí 32 725 korun. Meziročně se zvedl o 14,2 procenta. Polovina lidí vydělávala přes 30 623 korun.

Zdroj:
ČTK
Platy a osobní ohodnocení
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat