Nástup internetové totality? Technologičtí giganti o nás vědí vše a diktují pravidla hry

Firmy jako Facebook, Google či Apple se vymykají kontrole. Svou tržní kapitalizací přetlačí mnohé státy a počtem uživatelů se vyrovnají nejlidnatějším zemím světa. V důsledku toho disponují silou, která jim umožňuje diktovat pravidla hry, na něž opakovaně doplácejí menší firmy i spotřebitelé. V pořadu Alter Eko na Rádiu ZET o tom hovořili výkonný ředitel společnosti Internet Info Ján Simkanič a politický kartograf z Univerzity Karlovy Michael Romancov.

Michael Romancov: Před časem jste napsal: "Začíná se mluvit o tom, že internet nevytvořil věk svobody, ale spíše éru globálních digitálních monopolů, jako jsou Facebook, Google, Apple a Amazon. Nejenže o nás vše vědí, ale diktují si pravidla hry." Podle mě to bez pravidel hry nejde. Vy si myslíte, že je nebezpečné, že si je tyto firmy samy vytvářejí?

Ján Simkanič: Ono to může být výhodné, protože jejich síla dokáže prosadit i spoustu pozitivních věcí. Lze například říci, že bychom třeba bez Googlu zkrátka neměli k dispozici spoustu užitečných nástrojů, které denně používáme (vyhledávání, mapy, cloudové služby). V demokratické společnosti by ale měla existovat dostatečná kontrola nad tím, jak si počínají soukromé subjekty. Ve chvíli, kdy síla nějakého ekonomického hráče přesáhne meze kontrolovatelnosti, a samotná pravidla – když ne demokracie, tak například konkurence – tak kvůli jeho velikosti a síle přestávají platit, je to problém. Možnost standardní regulace totiž mizí.

Michael Romancov: Mluvíte o nutnosti věci kontrolovat. Kdo jiný než stát by je měl či mohl kontrolovat? V této souvislosti mě napadá, že například Rusko a Čína, které jsou vším možným, ale ne vzorem demokraticky fungujících států nebo tržního prostředí, požadují, aby OSN vytvořila jakýsi zvláštní orgán pro internet a jeho kontrolu. Tak si to, předpokládám, nepředstavujete.

Ján Simkanič: Určitě ne, mně jde hlavně o zneužívání v ekonomické rovině, nikoli té politické, alespoň zatím. Čína, Rusko, ale třeba i Turecko se snaží zasahovat do internetového prostředí z politických důvodů, ne z ekonomických. To je něco jiného. Vždy je to ale tak, že když má někdo monopol nad nějakou mocí, vzniká riziko, že své síly zneužije. Proto je dobré tomu předcházet. V prostředí internetových monopolů jde právě o riziko ekonomické a obchodní a částečně také o ochranu spotřebitelů. To nyní řeší Evropská unie, když se postavila americkým firmám.

Michael Romancov: Zmínil jste ochranu spotřebitelů a zneužití monopolu. Asi by v této souvislosti bylo dobré připomenout, jak velké peníze se v internetovém byznysu točí, a jak finančně silné a mocné tudíž velké technologické firmy jsou.

Ján Simkanič: Například Google a Apple patří mezi firmy s největší tržní kapitalizací, která přesahuje řadu národních rozpočtů. Jejich síla je globální a vyrovná se, přinejmenším ve zmíněném hospodářském rozměru, řadě států. Takové firmy by si takřka dokázaly koupit stát. Naplatí to jen pro internetové monopoly, firem s podobnou silou je více i v off-line světě. Je ale vždy potřeba mít na paměti, že tak velcí hráči mohou prosadit některé věci prostě proto, že se jim to hodí. Když třeba Facebook změní obchodní podmínky, jen sotva se proti tomu někdo postaví. Lidé i firmy to akceptují, na Facebooku je totiž více než miliarda lidí (zákazníků). Jednotlivec si nedokáže vymínit úpravu podmínek Facebooku.

Michael Romancov: Joseph Nye, teoretik mezinárodních vztahů, definoval čtyři základní nežádoucí aktivity, které se z pohledu státu jako tradičního aktéra na síti objevují. Jsou to kybernetická válka, kybernetická špionáž, kybernetický zločin a kybernetický terorismus. Pohybujete se v internetovém byznysu. Setkal jste se s nějakou aktivitou tohoto typu, které by se stát snažil zabránit, ale firma to viděla jinak?

Ján Simkanič: Asi by to neodpovídalo definici terorismu nebo kybernetického zločinu, ale – aniž bych chtěl být nějak extrémně korektní – vím o případech, kdy jsou firmy ovlivňovány pravidly hry, která nastaví dominantní hráč. Představte si například, že Google provede nějakou změnu vyhledávacího algoritmu, aniž by to jakkoli vysvětloval či zdůvodňoval. Tu povinnost nemá, neprůhlednost algoritmu naopak označuje za přednost, protože jej pak nelze obcházet. Nemáte následně možnost zabránit tomu, že jste v rámci vyhledávání znevýhodněni. Nevíte, proč se to stalo; prostě se to stalo, ze dne na den přijdete o 30 % obchodů. Můžete to brát jako součást hry (byznysu), nebo jako přílišnou koncentraci moci.


Pořad Alter Eko, v rámci kterého se přední čeští ekonomové ujímají role moderátorů, si můžete poslechnout na Rádiu ZET každou středu po zprávách v 9.30.

Technologie
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat