6 nadčasových ponaučení od legendárního Věštce z Omahy

Na konci srpna Warren Buffett oslaví 90. narozeniny. Popřejme mu při této příležitosti do příštích let mnoho investičních úspěchů a připomeňme si několik jeho rad, které by investoři měli mít v každém okamžiku svého investičního procesu na paměti.

1. Investujte podle hodnoty, ne podle ceny

Kdybyste si každý rok měli přečíst jednu věc související s investováním, měl by to rozhodně být dopis Warrena Buffetta akcionářům Berkshire Hathaway. V něm se objevují nejen komentáře k aktuální situaci na trhu, ale i obecnější argumenty pro dlouhodobé a hodnotové investování. Jedna z rad, kterou Buffett investorům v různých obměnách opakuje, zní: "Cena je to, co zaplatíte, hodnota je to, co získáte."

2. Snažte se kontrolovat své emoce

Warren Buffett jednou prohlásil: "Na to, abyste byli úspěšnými investory, nepotřebujete mít stratosférické IQ, mimořádné podnikatelské postřehy nebo neveřejné informace. Zapotřebí je jen inteligentní uvažování při rozhodování se a schopnost udržet emoce na uzdě, aby ho nepodrývaly." Člověk není stroj, takže se emocí nikdy úplně nezbaví, vždy by se však měl snažit mít je pod kontrolou.

Emoce v investování najdete i tam, kde byste je nečekali
Emoce vámi na trzích nehýbou jen tehdy, když radostí šílíte z toho, že se hodnota vašeho portfolia zdvojnásobila, nebo když naopak roníte slzy nad ztrátou statisíců.

3. Uvažujte dlouhodobě

Investoři na trzích zažívají střídavě lepší a horší časy. Krátkodobě se ceny akcií zdají být nestabilní a jejich vývoj nepředvídatelný, historicky ovšem dlouhodobě rostou. Toho si je vědom i Warren Buffett. Letos například v rozhovoru pro CNBC v reakci na koronavirovou krizi řekl, že investorům s 10letým až 20letým investičním horizontem, kteří budou svou pozornost zaměřovat na schopnost podniků vytvářet zisky, se na akciovém trhu bude dařit dobře. Upozornil přitom, že dlouhodobou výkonnost akciového trhu nelze předpovídat jen na základě každodenních novinových titulků.

4. Nakupujte, když ostatní panikaří

V říjnu 2008 Warren Buffett napsal: "Řídím se jednoduchým pravidlem. Buďte obezřetní, když jsou ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, když jsou ostatní obezřetní." V průměru akcie každých pět až šest let spadnou o 35 %, a byť všichni znají jednu ze základních investičních pouček "nakupovat na minimech a prodávat na maximech", málokdo má prst na tlačítku buy, když burzovní tabule září rudě.

Dodržovat pravidla a naslouchat dobrým radám, když v ulicích teče krev? Žádná legrace
Investovat v době, kdy v ulicích teče krev. Tuto radu slyšel snad každý investor. Mnozí také vědí, jak těžké je se jí řídit. Platí to vlastně obecně pro všechna doporučení a pravidla, protože znát a dodržovat, to jsou dvě různé věci.

5. Investujte levně

Buffett je kritikem investičních firem nebo hedgeových fondů, které si účtují vysoké poplatky. V jednom z rozhovorů pro CNBC například označil za nemravné, když si investiční společnosti od investorů nechávají platit 2% správcovský poplatek a k tomu ještě 20% podíl z dosaženého zisku. Kdo se rozhodne investovat do Buffettovy Berkshire Hathaway, zaplatí jen poplatek za nákup a prodej akcií.

6. Vyhýbejte se tomu, čemu nerozumíte

Akcie firmy Apple stály dlouhou dobu mimo Buffettovo zorné pole. Věštec z Omahy do nich neinvestoval se zdůvodněním, že tomuto sektoru zkrátka nerozumí. Nakonec sice i on změnil názor (těžko říct, zda se začal zajímat o technologie sám, nebo se svěřil do rukou členů svého týmu, pro něž nejde o "španělskou vesnici"), jeho vzkaz ovšem zůstává jasný: Pokud něčemu nerozumíte, neinvestujte do toho bezhlavě jen proto, že to dělají ostatní.

Iluze porozumění a její nebezpečnost
Jakmile si tuto iluzi uvědomíte, začnete ji vidět všude. Ve finančních médiích obzvláště.
Zdroj:
VALIDEA Capital Management
Warren Buffett
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat