Anketa: Co mají letos investoři sledovat?

První fáze obchodní dohody USA a Číny byla v polovině ledna uzavřena, čímž se velké téma posledních měsíců odsunulo mírně do pozadí, byť možná jen zdánlivě. Českých tržních profesionálů jsme se zeptali, co v následujících měsících doporučují sledovat v ekonomice a na finančních trzích, případně které typy investic mohou z uzavření obchodní dohody nejvíce těžit.

Michal Stupavský

investiční stratég, Conseq IM

Investoři by letos měli pozorně sledovat tři zásadní věci. V první řadě je to měnová politika Fedu, která má na finanční trhy v krátkodobém horizontu největší dopad. Pro další růst cen rizikových aktiv bude důležité, aby bilance americké centrální banky dále rostla skrze operace na repo trhu.

Dále je potřeba věnovat pozornost dynamice světové ekonomiky, která loni rostla o 2,3 %, tedy nejméně od od finanční krize. Výhled na letošní rok přitom není úplně příznivý. Momentálně ekonomové diskutují, zda zpomalování růstu pokračuje, nebo jsme již svědky konce zpomalování a nastartování mírného zrychlení. Já se kloním spíše k názoru, že růst světové ekonomiky bude dále mírně zpomalovat.

A v neposlední řadě jsou podstatné firemní zisky, které loni globálně klesly o přibližně 5 %. Výhled na letošní rok je relativně příznivý, zisky by měly růst o 3-5 % meziročně. Nicméně analytické odhady mají silnou tendenci v průběhu roku klesat, takže budeme možná rádi, když se bude dynamika zisků pohybovat okolo nuly.

Roman Koděra

makléř, Patria Finance

Rok 2020 bude opět o centrálních bankách v čele s Fedem. Centrální banky byly největšími strůjci růstu v uplynulých deseti letech. Korelace mezi úrokovými sazbami a kroky Fedu se od loňského září opět potvrzuje, a tak není důvod si myslet, že to letos bude jinak. Letošní rok tak bude nadále ve znamení honby za výnosy. Především druhou polovinu roky pak ovlivní prezidentské volby v Americe.

Osobně stále věřím technologiím, a to zejména z důvodu nástupu 5G sítí. Podstatný je také rostoucí důraz na ESG, tedy ekologickou, společenskou a firemní zodpovědnost. Velcí správci majetku se hlásí k této formě investic, a rok 2020 bude proto ve znamení pokračování velkého posunu v portfoliích. Nově vznikající fondy zakladatelé otevírají s vizí investic do udržitelných zdrojů a již fungující nástroje budou mít tendenci část peněz posouvat tímto směrem. Mými favority v této oblasti zůstávají Amazon, Apple a Microsoft a v Evropě Adidas, lídr v oblasti výroby z recyklova(tel)ných zdrojů.

Filip Kejla

investiční stratég, WOOD & Company

Jakkoli to zní jako klišé, podstatné jsou a budou hospodářské výsledky firem. Probíhající výsledková sezóna může buď potvrdit aktuální rally, nebo nastartovat výprodeje (podle mě nic mezi tím). A to nasměruje trh pro další část roku, pro USA volebního. V samotných volbách bude pro trh zásadní výsledek demokratické kandidátky či kandidáta. Podle mě jediným vážným vyzývatelem Donalda Trumpa může být Michael Bloomberg.

Z indikátorů bych pozorně sledoval výnosy 10letých vládních dluhopisů USA, index volatility VIX a také výkonnost švýcarského franku. Růst výnosů v USA může mimo jiné znamenat, že se peníze začnou přesouvat z rizikových aktiv do těch bezpečnějších. Vždy říkám, že "dluhopisaři" jsou chytřejší než akcioví investoři. S bondy totiž zpravidla obchodují investoři, kteří ekonomice alespoň trochu rozumějí, zatímco s akciemi si může hrát, s nadsázkou řečeno, i kuchyňský robot. Ten by měl přitom míchat těsta, ne pozice v portfoliu.

Jan Šafránek

analytik, Česká spořitelna

Nyní bude důležité, do jaké míry bude Čína schopna závazky vyplývající z obchodní dohody plnit. Podle dohodnutého objemu nákupů by musely čínské importy z USA letos vzrůst nad 250 miliard USD, tedy asi 40 % nad historické maximum. To nebude jednoduché, v případě neplnění přitom mohou USA uvalit další cla.

Z obchodní dohody by měly těžit sektory, jichž se zvýšené čínské nákupy budou týkat. Zejména by to mělo být zemědělství, kde by zlepšení situace amerických farmářů mělo vést ke zvýšeným nákupům zemědělské techniky, což by bylo pozitivní pro společnost John Deere. Zvýšení dovozů by se mělo týkat například i ledniček, což by mohlo být pozitivní pro Whirlpool.

Další část dohody vedla k částečnému snížení cel uvalených v září, která zahrnovala spotřební zboží jako například obuv, plenky či chytré hodinky. Snížení cel na tyto výrobky by mělo umožnit prodejcům snížit ceny, a tedy podpořit prodeje.

Dosavadní uvolnění ve vztazích USA a Číny může přesunout pozornost na Evropu a vést k eskalaci obchodních vztahů zde. USA hrozí, že uvalí cla na evropské automobily, letecké komponenty či potraviny jako odvetu za digitální daň v EU a subvence Airbusu.

V kontextu digitální daně jsme byli loni svědky růstu tlaku na velké technologické korporace (Facebook, Google, Amazon), a to nejen v USA. Letos by se z této záležitosti mohlo stát ještě větší a pro trhy citlivější téma.

V souvislosti s nadcházejícími volbami v USA se domníváme, že problémem by mohly být rostoucí šance na vítězství demokratické kandidátky Elizabeth Warrenové, případně Bernieho Sanderse, kteří zastávají levicovou politiku a vymezují se vůči velkým korporacím, jejichž výkonnost táhne trhy.

Milan Vaníček

analytik, J&T Banka

Velkým tématem je nadále Fed a jeho uvolňování měnové politiky na podporu krátko- a střednědobého finančního trhu. Pokud bude v této politice pokračovat, v systému se bude hromadit hotovost. Jakkoli se zatím tento proces nenazývá kvantitativní uvolňování, zvyšuje bilanci centrální banky a dodává na . Pokud by s touto podporou trhu Fed přestal, mohl by to být jeden z faktorů, proč se historická maxima na akciovém trhu nebudou posouvat prakticky co týden.

Velkým tématem budou prezidentské volby v USA. V průběhu roku budou zveřejňovány programy jednotlivých kandidátů, které mohou mít vliv na jednotlivé sektory. Nejinak tomu bylo při minulých volbách, v rámci kterých bylo velkým tématem zdravotnictví.

Ačkoli se bude další část obchodní dohody mezi USA a Čínou řešit až po volbách, podstatné téma to bude po celý rok. Z uzavření první fáze dohody mohou těžit (a již těží) například společnosti ze spotřebitelského průmyslu (Apple, 3M, IBM, Micron Technology), výrobci platebních karet (Visa, Mastercard) nebo přepravní společnosti (FedEx).

Jaromír Sladkovský

ekonom, Raiffeisenbank

Podle našeho názoru jsou z (geo)politického hlediska pro vývoj trhů v letošním roce důležité vztahy mezi Čínou a USA (první fází dohody téma nekončí), napětí mezi USA a Íránem, další vývoj okolo brexitu (především vyjednávání podmínek vzájemného obchodu Spojeného království a EU), dále prezidentské volby v Americe a vývoj situace v Hongkongu.

Čistě ekonomicky doporučujeme sledovat vývoj úrokových sazeb (Fed, ECB, ČNB), náznaky oživení (případně ochlazení) hlavních ekonomik západní Evropy (aktuálně 50:50) a vývoj ziskovosti amerických korporací (aktuální odhad růstu zisků je okolo 8-10 % za rok).

Jaroslav Tupý

analytik, Purple Trading

Dalšími silnými tématy roku 2020 budou vedle debatované další fáze dohody Číny s USA také stav německé ekonomiky, americké prezidentské volby, možná eskalace protestů v Hongkongu a reakcí na ně, spor Íránu a Spojených států (uklidnění po sestřelení civilního letadla může být jen zdánlivé) s možností dopadu na ceny ropy (varianta blokování důležité přepravní cesty přes Hormuzský průliv.

David Navrátil

hlavní ekonom, Česká spořitelna

Obchodní spory zůstanou rizikem i v dalších čtvrtletích. Pokud Donald Trump zakope válečnou sekeru kvůli prezidentským volbám, po nich lze očekávat novou vlnu celních přestřelek. Podstatné bude také dojednávání podmínek vzájemného obchodu Británie s Evropskou unií.

V Evropě si pozornost zaslouží hospodářské zpomalování Německa. Připomínám, že v minulosti byly primárním zdrojem recese v Česku (ne)důvěra českých domácností a fiskální škrty. Češi jsou zatím naladěni pozitivně, a pokud neupadnou do deprese, Česko překoná problémy německého průmyslu bez nutnosti projít si velice nízkým růstem, nemluvě o poklesu ekonomiky.

V neposlední řadě budou ekonomikou hýbat opatření na ochranu klimatu. Zelená opatření jsou prioritou pro Evropskou komisi a Kristalina Georgievová z MMF říká, že klíčovou úlohu při cestě k emisní neutralitě sehraje finanční sektor. Chybí přitom analýza nákladů a příležitostí dopadů klimatické změny a navrhovaných opatření v proti ní. Přílišný nárůst regulace může minimálně střednědobě omezovat ekonomický růst.

Výhled na rok 2020
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat