Stanley Druckenmiller: 2% inflační cíl je nesmysl, akciová rally není o ziscích firem a líbí se mi Amazon

O nesmyslných krocích centrálních bank a hloupých inflačních cílech, které mohou vést ke zpomalení ekonomiky, o nelogičnosti bitcoinu nebo o tom, proč nemá rád zajištění (hedging), ačkoli vedl jeden z nejúspěšnějších hedgeových fondů, hovořil Stanley Druckenmiller na CNBC.

Stanley Druckenmiller je známý investor, který od roku 1981 vedl vlastní investiční společnost Duquesne Capital Management. Přestože se jeho průměrné roční výnosy pohybovaly kolem 30 % a v žádném roce neutrpěl ztrátu (v roce 2008, kdy trh letěl dolů, vydělal 260 milionů dolarů), v roce 2010 ukončil činnost společnosti (vyplatil klientům 12 miliard dolarů) s tím, že jeho výkonnost neodpovídá jeho očekáváním a pocitově ho to vyčerpává. Od roku 1985 do roku 2000 vedl známý Quantum Fund George Sorose a v roce 1992 se podílel na slavném shortování britské libry, na němž fond vydělal miliardu dolarů. Na trhu je stále aktivní, mnoho peněz dává na charitu a angažuje se v politice.

Normalizace? Co to je?

Na otázku, zda se dočkáme v nadcházejícím roce normalizace měnové politiky (rozhovor se konal před prosincovým zasedáním FOMC), Druckenmiller odvětil, že v souvislosti s normalizací se mluví o zpřísňování měnové politiky, ale problémem pro něj je samotný výraz normalizace v souvislosti s inflací. Podle jedné studie Bank of England je totiž průměrná dlouhodobá roční míra inflace za posledních 700 let zhruba 1,08 %. Takže strašení deflací či nízkou inflací je podle něj nesmysl. Oproti 70. a 80. létům, kdy byla inflace mnohem vyšší, je nyní vývoj cen mnohem blíže historickému normálu.

Inflační cíl na úrovni 2 % podle Druckenmillera nemá smysl. Stal se z něj sice oblíbený "nástroj víry", který vymysleli profesoři, ale jde o absurdní víru, že 2% inflace se hodí pro každé období. "Na konci 19. století nastala fáze asi 15 let deflace, reálný růst ekonomiky byl ale silný. V 50. letech se inflace pohybovala kolem 1 %, možná níže, sazby Fedu byly na 4 %, růst byl rychlý a krize se nekonala," říká Druckenmiller.

Normální úroková sazba v USA by podle něj mohla být na úrovni 4 %, v Evropě na 2 % a například ve Švédsku na 3,75 %. Realita je jiná, a to právě kvůli inflačnímu cíli na 2 %, který je považován za konstantu. Druckenmiller je přesvědčen, že by americká centrální banka měla zvyšovat sazby, jak jen to jde, protože dnes, když se ekonomice na celém světě daří, má vhodnou příležitost.

Různá inflace pro různá období

Druckenmiller upozorňuje, že žijeme v době inovací. V 70. letech, kdy byla inflace na 9-10 %, by možná bývala ideální hranice 5 %, ale otázkou je, zda by sazby musely růst na extrémní hodnoty. V době, jako je ta současná, kdy se stále více projevuje síla technologických inovací, nemusí být postrachem ani 1% deflace, jindy to může být nula, v jiné době mohou být normálem 4 %. Fixace na 2% cíl způsobuje zbytečné problémy a špatnou alokaci kapitálu, což se projevuje například tím, že posilují aktiva jako bitcoin.

Druckenmiller uvádí jako příklad společnost Steinhoff, která se na začátku letošního roku zmítá v účetním skandálu. Sám chtěl původně do firmy investovat, ale známý mu to rozmluvil s tím, že může jít o podvodníky. V USA koupila firma společnost Mattress s více než 100% prémií oproti tržní ceně, přičemž peníze získala prodejem dluhopisů i díky tomu, že jí to umožnila ECB svým kvantitativním uvolňováním. "Pro ECB to není problém. Problém je to, že udržuje podvodníky a zombie firmy při životě. To samé dělalo Japonsko 20 let, může to brzdit dlouhodobý vývoj. Takové společnosti by neměly vůbec existovat a půjčovat si peníze," upozorňuje Druckenmiller.

Do bitcoinu neinvestuje. Upozorňuje na to, že ačkoli je spotřeba energie na těžbu a provádění operací obrovská a s oblibou kryptoměn může dále růst, mezi největší jejich zastánce patří mladí lidé, kteří se zajímají také například o klimatické otázky. "Nechápu tu velkou podporu měny, která se podílí na ničení klimatu," připomíná Druckenmiller.

K bitcoinu dodává, že jde o aktivum jako každé jiné, takže stojí tolik, kolik jsou za něj lidé ochotni zaplatit. Jako nástroj směny ovšem při současné volatilitě nemůže fungovat. Pokud ale současný "monetární radikalismus" skončí a všechna aktiva budou ztrácet, bitcoin nebude výjimkou.

O ziscích to není

Druckenmiller nesouhlasí s názorem, že se akciím daří díky zlepšujícím se výsledkům firem. Kdyby tomu tak bylo, alternativy jako bitcoin, víno nebo umění by nepřekonávaly akciové indexy. Naopak zastává názor, že jde o pokračující vliv kvantitativního uvolňování. Ukončení nákupů aktiv ze strany ECB a růst sazeb v USA tedy může znamenat, že současný býčí trend nebude udržitelný.

Zatím je nálada optimistická, ale ve druhé polovině roku 2018 se může dramaticky změnit. Zajišťováním pozic to ale Druckenmiller řešit nebude. "Nemám rád zajišťování. Když nějaká pozice potřebuje zajištění, je lépe ji vůbec nedržet," míní.

SHORT IBM a maloobchodníci, LONG Amazon a Tencent

Co se týče jednotlivých titulů, Druckenmiller dlouhodobě kritizuje IBM za to, že málo investuje do rozvoje, nakupuje vlastní akcie, vyplácí dividendy a není konkurenceschopná. Podobně jsou na tom firmy ze sektoru maloobchodu. V USA je na jednoho obyvatele 24 čtverečních stop prodejních ploch, v Číně jsou to pouze 3 stopy a v Německu 2. Příliš mnoho obchodů vede Druckenmillera k tomu, aby maloobchodní sektor shortoval.

Preferuje naopak Amazon, u kterého prý nemá smysl sledovat ukazatel P/E, ale dlouhodobou schopnost vydělávat a způsob investování. Jeff Bezos je podle něj skvělý obchodník. Podobný názor má také na čínskou společnost Tencent.

Co se týče Tesly, Druckenmiller přiznává, že neinvestuje do firem, jejichž finanční a ekonomický model nefunguje, ale zároveň nerad shortuje akcie firem, jejichž výrobky jsou skvělé. Podobný názor má na Apple, který těží ze silné značky, není to ovšem tak skvělá firma jako Amazon.

Zdroj:
CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat