Největší překvapení roku 2016 podle Byrona Wiena

Viceprezident Blackstone a bývalý šéf investičního bankovnictví Morgan Stanley Byron Wien představil svůj seznam potenciálních černých labutí na letošní rok. Některé se opravdu nezdají jako pravděpodobné, právě takové události ale působí v portfoliích běžných investorů největší škody.

"Překvapením" je podle Wienovy definice událost, které běžný investor přisuzuje pravděpodobnost maximálně 30 %, ale podle známého investora může přesáhnout i 50 %. Je to již po jednatřicáté, kdy Wien tento seznam publikuje. Co si pro investory připravil letos?

1. Hillary Clintonová zvítězí v prezidentských volbách, demokraté získají v listopadu většinu v Senátu. K tomuto výsledku přispěje extrémní vystupování republikánů.

2. Americké akcie zakončí rok 2016 v záporu. Akcie utrpí kvůli slabým výsledkům firem, tlakům na marže (vlivem rostoucích mezd a neschopnosti zvyšovat ceny) a poklesu P/E. Investoři drží z opatrnosti velké hotovostní rezervy, globální nestabilita je dalším důvodem pro horší výkonnost akcií.

3. Fed zvedne sazby do konce roku 2016 jen jednou o 25 bazických bodů, i když naznačoval větší utahování měnové politiky. K opatrnému přístupu budou banku vést slabá ekonomika, špatné výsledky firem a problémy mladých trhů. Obrat kurzu měnové politiky a snížení sazeb může přijít koncem roku 2016. Růst HDP v USA zůstane pod 2 %.

4. Slabá americká ekonomika a akciový trh způsobí, že zahraniční investoři omezí pozice v amerických akciích. Nejistá politická situace v důsledku vyhrocené prezidentské kampaně je dalším důvodem pro zamračený výhled. Dolar klesne na 1,20 EUR/USD.

5. Čína se nevyhne tvrdému přistání a v její slabé ekonomice nebude vznikat dostatek pracovních míst pro mladé. Čínské banky se dostanou do problémů kvůli špatným úvěrům. Zadlužení má Čína už nyní na úrovni 250 % HDP. Tempo hospodářského růstu zpomalí pod 5 %, a to i přes dobrý výkon automobilek a průmyslu. Jüan oslabí na 7 USD/CNY, což by mělo podpořit export.

6. Uprchlická krize rozdělí EU. Rozmach nacionalistických stran extrémní pravice dopadne na sentiment na evropských trzích. Dlouhodobý výhled pro euro a jeho podporovatele se zhorší.

7. Cena ropy se ustálí na 30 USD za barel. Pomalý růst světové ekonomiky bude hlavním faktorem, ale roli také sehrají návrat produkce z Íránu a neochota Saúdské Arábie omezit dodávky. Pokles produkce a rozvoje těžby z nových nalezišť sice povede k růstu cen, na vztahu poptávky a nabídky se ale ani v roce 2016 ještě nic nezmění.

8. Ceny luxusních rezidenčních nemovitostí v New Yorku a Londýně prudce poklesnou. Ruští a čínští zájemci se z trhu stáhli jak v USA, tak ve Spojeném království. Nízké ceny ropy vyvolávají opatrnost mezi investory z Blízkého východu. Mnohé drahé byty zůstávají neprodané a developeři začínají pociťovat finanční problémy.

9. Slabá americká ekonomika a akciový trh budou držet výnosy amerických 10letých státních dluhopisů pod 2,5 %. Investoři mají nadále zájem o dluhopisy jako bezpečný přístav.

10. Břemeno předlužení a slabá poptávka dopadnou na světový růst, který klesne k 2 %. Za slabším než očekávaným výkonem bude stát slabší ekonomiky USA, Číny a dalších zemí.

Co dalšího by mohlo investory překvapit

11. V důsledku zvýšení bezpečnosti už teroristické skupiny jako Islámský stát a Al-Káida neprovedou v USA a Evropě útoky, které by měly na svědomí více než 100 obětí na životech. I tak ale Spojené státy přijmou jen omezený počet uprchlíků z Blízkého východu.

12. Japonsko se nadobro vypořádá s recesí, protože Abenomika začne konečně fungovat. Ekonomika poroste o 1 %, ale japonský jen oslabí na 130 USD/JPY. Akciový index Nikkei 225 zhodnotí k úrovni 22 tisíc bodů.

13. Investory už nebude možné nachytat finančním inženýrstvím. Zpětné odkupy a fúze a akvizice možná představují krátkodobý stimul pro zisky, ale investoři budou chtít vidět výdaje na výzkum a vývoj a kapitálové investice, které zlepšují vyhlídky dlouhodobého růstu.

14. Rok 2016 bude průlomem ve farmacii. Dojde ke schválení nových léků proti rakovině, srdečním chorobám, cukrovce a Parkinsonově a Alzheimerově nemoci. Náklady na rozvoj průlomových léků a jejich efektivnost povede politiky ke zmírnění kritiky cenové politiky farmaceutických firem. Očekávaná délka dožití se bude dále zvyšovat, což bude působit tlak na důchodové rozpočty.

15. Ceny komodit se stabilizují vzhledem k tomu, že zemědělci a výrobci materiálů omezí produkci. Ekonomiky mladých trhů se dostanou z recese a jejich akciové trhy oslní pozitivní výkonností v roce 2016.

Zdroj:
Blackstone
Investiční guru
Přestat sledovat
Černé labutě
Přestat sledovat
Výhled na rok 2016
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat