Největšímu světovému těžaři stoupl pololetní zisk o 83 %
Největší světová těžební skupina BHP Billiton vytvořila v prvním fiskálním pololetí čistý zisk 8,1 miliardy dolarů. Oproti stejnému období před rokem to je nárůst o 83 %. BHP Billiton už nějakou dobu snižuje náklady, což jí pomohlo kompenzovat nižší ceny komodit. Pololetní zisk podle analytiků překonal odhady i díky nečekaně nižší daňové sazbě.

Bez započtení jednorázových položek stoupl zisk v prvním fiskálním pololetí meziročně o 31 % na skoro 7,8 miliardy dolarů. Analytici podle agentury Reuters předpokládali zisk skoro sedm miliard dolarů. Fiskální pololetí skončilo v prosinci.
BHP a jeho konkurenti v posledním roce a půl snižovali náklady a prodávali majetek, aby vyhověli akcionářům, kteří požadovali větší podíl na zisku z rozmachu těžby. Analytiky potěšilo zlepšení, kterého BHP v pololetí dosáhla v sekci uhlí a v kdysi problematické sekci hliníku, manganu a niklu. Společnost by podle nich měla být schopna financovat již dříve avizovaný odkup vlastních akcií na konci finančního roku.
Těžební skupině se za pololetí podařilo snížit náklady o 4,9 miliardy dolarů, snižovala kapitálová výdaje a zadlužení. Zisk z největší činnosti, což je dobývání železné rudy, díky rozšiřování dolů vzrostl o zhruba 60 %.
Pokud jde o letošní vyhlídky globální ekonomiky a dopady na poptávku po železné rudě a dalších komoditách, je generální ředitel Andrew Mackenzie optimistou. "Ve vyspělém světě zažila Evropa období relativní stability, zatímco ekonomika Spojených států zrychlila," poznamenal.