NWR: OKD podala k soudu sama na sebe insolvenční návrh, došly jí peníze. Prý dluží 17 miliard

Těžařská firma OKD podala v úterý ke Krajskému soudu v Ostravě sama na sebe insolvenční návrh. Spojila ho s návrhem na reorganizaci. Firma, která nyní dává práci více než 12 000 lidí, nemá dost peněz na to, aby mohla splácet své závazky. Podle insolvenčního návrhu má více než 650 věřitelů a dluží jim přes 17 miliard korun.

"Představenstvo společnosti OKD rozhodlo o podání návrhu na povolení reorganizace s cílem zachovat zaměstnanost a provoz podniku, v co nejvyšší míře postupně uspokojit své věřitele a vytvořit životaschopnou společnost," řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Podnik bude dále v obvyklém provozu a v dolech se bude normálně těžit.

"Nemáme v tuto chvíli dostatek finančních prostředků pro úhradu svých nevyrovnaných dlužných částek, nicméně během května bychom za běžného chodu měli obdržet platby od svých odběratelů, které by měly být dostatečné ke krytí minimálně nezbytných výdajů pro pokračování denního provozu včetně neuhrazených výplat zaměstnancům," uvedl po jednání představenstva jeho předseda, generální ředitel OKD Dale Ekmark.

Reorganizace, nebo rozprodej firmy

Mluvčí krajského soudu Lucie Olšarová ČTK řekla, že soud by o návrhu mohl rozhodnout během několika dní, ale i za několik týdnů. V případě, že soud pošle firmu do úpadku, následně rozhoduje o způsobu, jakým se tento úpadek bude řešit. To může trvat týdny. Možnosti jsou dvě - buď šetrnější reorganizace, nebo konkurz, při němž má konkurzní správce za úkol zpeněžit, co jde, aby uspokojil co nejvíce nároků věřitelů. Při povolené reorganizaci by věřitelský výbor schvaloval plán předložený dlužníkem a následně by se postupovalo podle tohoto plánu.

Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou od února vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG). Generální ředitel NWR Gareth Penny minulý týden uvedl, že OKD má hotovost do poloviny května. AHG nabídla státu, aby do firmy vstoupil nebo OKD odkoupil. To ale zástupci vlády odmítli, nabízené podmínky podle nich byly pro stát nevýhodné.

Mluvčí AHG Roman Pařík uvedl, že rozhodnutí je plně v rukou představenstva OKD a investoři mu nemohou udílet rady ani pokyny. "Téměř čtyři měsíce jsme usilovali o navázání smysluplného dialogu s českým státem o možnostech, jak insolvenci předejít, avšak setkali jsme se pouze s velmi vlažnou odezvou," uvedl.

"Pokud by soud s reorganizací nesouhlasil, přijde na řadu konkurz. V tom současné vedení firmy ztrácí vliv a kontrolu převezme insolvenční správce a věřitelský výbor," připomněl analytik Josef Němý z Komerční banky. "OKD v insolvenčním návrhu uvedla, že dluží 17,3 miliardy Kč, z čehož asi 13 miliard tvoří závazky v rámci skupiny. Společnost NWR přitom podle konsolidovaných čísel ke konci roku 2015 dlužila pouze 10,4 miliardy Kč, čistý dluh tehdy dosahoval 8,1 miliardy Kč. Majetek OKD údajně nedosahuje ani 7 miliard Kč. Tak jako tak se proto domníváme, že případný výtěžek z prodeje OKD nepřesáhne dluhy NWR a nároky věřitelů se zřejmě budou značně krátit. Cenu akcií NWR by proto měl čekat další pokles."

Čeká OKD restart?

Vyhlášená insolvence může být začátkem dalšího fungování černouhelné společnosti OKD. Ve svých komentářích pro ČTK se na tom shodli obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner a finančník Pavol Krúpa. Jak skupina podnikatelů kolem Pauknera, tak Krúpova skupina Arca Capital projevily dříve o OKD zájem.

"Je to začátek správné cesty. Přijdeme s určitým návrhem, který bychom chtěli prezentovat. Musíme ale vyčkat na kroky, které jsou nezbytné ze zákona, a na to, jak se zachová stát," řekl ČTK Paukner. Paukner a další podnikatelé Petr Otava a Martin Ulčák v dubnu nabídli státu, že budou OKD provozovat. Svou investici od začátku podmiňovali tím, že firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků.

"Insolvenci společnosti OKD vnímáme jako nevyhnutelný krok z pohledu managementu OKD. Případná reorganizace společnosti je možnou cestou k jejímu ozdravení. OKD lze tímto způsobem očistit od nevýhodných smluv, aby se stala fungující firmou s perspektivou," řekl ČTK Krúpa. Ten v polovině dubna nabídl skupině Ad Hoc Group, že od ní OKD koupí. AHG uvedla, že mu OKD neprodá, dokud ji nestabilizuje ve spolupráci s vládou.

Krúpa s Pauknerem již dříve naznačili, že by mohli své projekty spojit. "Zatím chci mluvit jen za nás. S panem Krúpou komunikujeme, ale žádnou dohodu s ním zatím nemáme," uvedl v úterý Paukner.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že se během insolvence snad podaří OKD odstřihnout od NWR a AHG, což by mohlo pomoci OKD přežít. Během spontánního protestu v úterý ráno odmítlo 26 horníků vyfárat po noční směně z Dolu Darkov. Do protestu se v podzemí zapojilo i 20 havířů z ranní směny. Vyfárali nebo odešli na své pracoviště až poté, co jejich otázky sfáral do dolu zodpovědět provozní ředitel OKD Pavel Hadrava. Pytlík řekl, že sami horníci chtějí, aby šla firma do insolvence. "Chtějí se odříznout od těch, co nás vysávají, to znamená NWR a AHG. Říkali, že chtějí být samotné OKD bez těch vyžírek," řekl Pytlík.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) řekl k insolvenci OKD, že představenstvo firmy už nemohlo na základě platného právního řádu konat jinak. Zopakoval, že vláda necítí zodpovědnost za majitele OKD, cítí ale zodpovědnost za lidi, které firma zaměstnává.

Odbory jako možnou variantu v případě insolvence firmy a převzetí insolvenčním správcem vidí případný "pacht", a to třeba státnímu podniku Diamo, uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Vláda se připravuje na možnost zastavení těžby

Vláda chystá soubor opatření pro horníky, kterým hrozí ztráta zaměstnání. Zahrnuje vyrovnávací příspěvek, nabídku rekvalifikací a možnost práce pro automobilky. Bývalí horníci by podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) mohli ze Slezska dojíždět do východočeských Kvasin, kde se vyrábějí škodovky. Firmy, které jsou ve Svazu průmyslu a dopravy ČR, jsou připraveny přeškolit a přijmout až tisíc zaměstnanců z OKD.

Mládek s Marksovou pojedou o situaci OKD jednat v pátek do Moravskoslezského kraje. Už ve středu ráno se kvůli vývoji v OKD sejde rozšířené předsednictvo vlády, které svolal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Premiér uvedl, že vláda považuje za důležité udržení těžby v co největší části OKD a je v tomto ohledu připravena jednat o dalším postupu. Mládek řekl, že předpokládá, že výsledkem středečního jednání bude svolání mimořádného zasedání vlády.

Společnost OKD se dostala do existenčních problémů kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro ni ztrátová i přes úsporná opatření. Podle analytiků je ale příčinou jejích problémů i vysoké zadlužení.

OKD má nyní zhruba 9 800 kmenových pracovníků, 2 500 zaměstnanců dodavatelských firem a 200 agenturních pracovníků. Uzavření společnosti by ale mělo vliv i na tisíce míst v návazných profesích. Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji činil na konci března 8,3 %, bez práce bylo více než 70 000 lidí.

V Moravskoslezském kraji, kde na konci března bylo bez práce více než 70 000 lidí (8,3 %), panují obavy z propouštění. Uzavření dolů by mělo vliv i na tisíce míst v návazných profesích. V insolvenčním návrhu firma uvedla, že aby zamezila prohlubování své ztráty, hodlá mimo jiné do počátku příštího roku zavřít Důl Paskov a do konce roku 2018 Důl Lazy.

Akcie těžařské společnosti NWR, která OKD vlastní, na pražské burze v reakci na zprávu ztrácely až 40 %.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Uhlí a koks
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Bankrot
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat