NWR snížila v prvním čtvrtletí ztrátu na 27 milionů eur (odhad: 23,4 milionu EUR)

Výnosy v 1Q2014 činily 172,5 milionu EUR (pokles o 18 %), trh počítal se 176,6 milionu EUR.

Prodejní a administrativní náklady pokračujících provozů klesly o 15 % na 36 milionů EUR. EBITDA z pokračujících činností dosáhl 10 milionů EUR. Základní ztráta z pokračujících činností na akcii typu A dosáhla 0,10 EUR. Čisté zadlužení činilo 651 milionů EUR, včetně hotovosti to bylo 159 milionů EUR.

Jednotkové hotovostní náklady na těžbu uhlí činily 66 EUR/t, což představuje pokles o 23 % (18% pokles při konstantním směnném kurzu) při těžbě vyšší o 4 %.

"Zisk EBITDA dopadl v souladu s konsenzem, čistý zisk byl pod ním," okomentoval výsledky Petr Bártek, analytik z České spořitelny. "Mírně pozitivně vnímáme to, že společnost udržela jednotkové hotovostní náklady stabilní oproti předchozímu čtvrtletí, a to i přes nižší produkci, zatímco čistý dluh vzrostl 'jen' o 26 milionů mezičtvrtletně (očekávali jsme zhruba čtyřicetimilionový nárůst). Nejdůležitější je však stále probíhající jednání s držiteli dluhopisů, o němž firma nepodala žádné zprávy. Reakce trhu proto bude podle našeho názoru neutrální."

Nejdůležitějším faktorem pro budoucí vývoj akcií NWR zůstává chystaná změna kapitálové struktury, o níž podle středečního oznámení NWR plánuje rozhodnout do konce roku. "Dříve přitom management naznačoval, že restrukturalizace by mohla být oznámena v řádu týdnů nebo měsíců," upozorňuje Josef Němý z Komerční banky. "Vyjednávání o restrukturalizaci kapitálové struktury pokračují; řešení se očekává do konce roku 2014," uvedla firma v tiskové zprávě. Podle finančního ředitele NWR Marka Jelínka není dán pevný termín závěru jednání o kapitálové restrukturalizaci. Nedokáže říci, jak dlouho budou jednání trvat.

Průměrná realizovaná cena koksovatelného uhlí činila v prvním kvartálu 91 EUR/t, což znamená pokles o 12 %; průměrná realizovaná cena energetického uhlí byla 60 EUR/t, což znamená pokles o 6 %.

Cíle pro rok 2014

Průměrná cena koksovatelného uhlí na druhé čtvrtletí 2014 byla sjednána na 85 EUR/t, což představuje 6% pokles oproti předchozímu čtvrtletí. Ceny energetického uhlí v roce 2014 se očekávají v průměru ve výši 54 EUR za tunu, což představuje 4% pokles oproti roku 2013. Těžba a prodej uhlí se očekává v objemu 9 až 9,5 milionu tun.

Firma plánuje investiční výdaje pod 100 milionů EUR a očekává jednotkové hotovostní náklady na těžbu kolem 65 EUR se započtením vlivu Dolu Paskov. "Naše provozní cíle pro rok 2014 se nemění – letos chceme vytěžit a prodat mezi 9 miliony až 9,5 milionu tun uhlí, přičemž podíl koksovatelného uhlí v prodejním mixu by se měl pohybovat mezi 55 a 60 %," uvedl šéf firmy Garteh Penny.

"Od poloviny roku 2011 zažíváme jednu z nejdelších a nejhlubších korekcí tržních cen uhlí. Toto nepřerušené období nízkých cen se protáhlo i do roku 2014. Takové cenové prostředí je pro nás jednoznačnou výzvou a je životně důležité, aby NWR udělala vše, co je v jejích silách, k optimalizaci svého provozu, a lépe tak snášela strukturální i cyklické tlaky a připravila se na zotavení trhu. Zatím nás sice povzbuzují předběžné známky oživení jako stoupající objem vyrobené oceli na klíčových trzích NWR spolu s nárůstem míry využití kapacit v letošním roce, ovšem jakékoli podobné oživení zdaleka není silné a je příliš brzy na to, abychom hodnotili jeho udržitelnost," dodal.

I když se nyní firma pevně soustředí na optimalizaci stávajících provozů a kapitálové struktury, nadále si podle Pennyho stojí za dlouhodobou strategií s cílem stát se do roku 2017 evropským lídrem v těžbě a prodeji koksovatelného uhlí.

Josef Němý z Komerční banky uvedl, že provedené úspory nákladů podle očekávání nestačily kompenzovat propad tržeb, a proto firma zůstala v čisté ztrátě. Podle něj je vyjednávání s věřiteli zřejmě velmi komplikované. To by mohlo vytvářet tlak na další pokles ceny akcií NWR. Firma navíc přiznala, že bez dodatečných zdrojů jí dojde hotovost již v prvním čtvrtletí 2015. Před čtvrt rokem přitom věřila, že hotovost vystačí do prvního až druhého čtvrtletí příštího roku, upozornil Němý.

Vláda koncem dubna schválila státní pomoc v souvislosti s útlumem těžby černého uhlí v Dole Paskov. Těžba by podle dohody státu s NWR, která důl ovládá, měla pokračovat do konce roku 2017. Vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Společnost OKD, která čelí ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že Důl Paskov zavře. Zástupci firmy tehdy sdělili, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. V Dole Paskov pracuje 2 500 lidí.

Zdroj: NWR, ČTK

Přestat sledovat
Uhlí a koks
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Zaostřeno na digitální měny centrálních bank
Centrální banky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
1. 5. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Americké akcie podporují postup v boji s pandemií, politika Fedu i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat