Obchodní válka mezi USA a Čínou ve čtvrtek poslala americké akcie do mínusu

Americké akciové indexy ve čtvrtek klesly. Poté, co se v průběhu nového kola obchodních jednání mezi Čínou a Spojenými státy přiostřil jejich vzájemný spor čtvrtečním zavedením nových cel, oslabily především firmy závislé na mezinárodním obchodu. Dolů akciovým burzám pomohl i skandál dvou bývalých poradců amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Index Dow odepsal 0,3 % na 25 656,98 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,17 % na 2 856,98 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,13 % na 7 878,46 bodu, a přerušil tak sérii pěti ziskových seancí v řadě. Index volatility VIX vzrostl o 1,31 % na 12,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,82 %.

V negativním pásmu uzavřely seanci všechny hlavní sektory s výjimkou technologií. Nejvíce ztratily sektory základních materiálů a energetiky.

Nejpopulárnější digitální měny ve čtvrtek oslabovaly. Bitcoin spadl ze čtvrtečních zhruba 6 700 USD pod úroveň 6 500 USD, když americká Komise pro obchodování s cennými papíry (SEC) zamítla další návrhy na veřejně obchodované bitcoinové fondy (ETF). Ethereum kleslo na 275 USD a ripple se pohyboval okolo 0,32 USD.

Jednání mezi představiteli Číny a Spojených států sice pokračovala i ve čtvrtek, zmizel však optimismus investorů, že by mohlo dojít k dohodě na zmírnění obchodní války. Přispěl k tomu i americký prezident Donald Trump, který v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že i přes probíhající komunikaci mezi oběma stranami nečeká vyřešení sporu.

V negativním pásmu obchodování zakončily například společnosti Caterpillar (-2,05 %) či Boeing (-0,71 %). Nedařilo se ale ani cenným papírům internetového prodejce Alibaba Group Holding, které i přes pozitivní úvod seance zlevnily o více než 3 %. Čínská společnost ve čtvrtek oznámila, že jí v prvním fiskálním čtvrtletí klesl čistý zisk o 41 procent na 8,7 miliardy jüanů kvůli mimořádným nákladům. Příjmy však stouply o 61 procent a mírně překonaly očekávání analytiků.

V pátek se budou investoři soustředit na právě probíhající dvoudenní setkání centrálních bankéřů v letovisku Jackson Hole. Pozornost bude poutat zejména vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella.

Dolar zastavil pětidenní pokles, ropa kvůli obavám z obchodního sporu klesala

Dolar po zahájení nového kola obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou zastavil pokles, který trval pět dnů. Euro k dolaru kolem 22.00 SELČ ztrácelo 0,46 procenta na 1,154 USD. Dolar posiloval také vůči japonskému jenu, a to o 0,66 procenta na 111,278 JPY. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával 0,5 procenta na 95,62 bodu.

Americkou měnu už ve středu povzbudil zápis ze zasedání měnového výboru americké centrální banky. Ten signalizoval, že Fed je připraven k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby.

Za oslabením eura stála kromě síly dolaru i zpráva německého deníku Handelsblatt. Podle ní jsou šance prezidenta německé centrální banky Jense Weidmanna získat po Mariu Draghim post šéfa Evropské centrální banky slabé.

Dosud se pozorovatelé domnívali, že Weidmann, který je bývalým poradcem spolkové kancléřky Angely Merkelové a zastáncem přísnější měnové politiky odmítané jižním křídlem Evropské unie, má šance vysoké. Merkelová chce ale podle listu pro Německo raději křeslo předsedy Evropské komise.

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek po většinu dne klesaly, neboť obavy z eskalace obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou převážily nad zprávou o poklesu komerčních zásob suroviny ve Spojených státech. Během večera se však vrátily k nule.

Kolem 22.00 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent růst o 0,03 procenta na 74,79 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu posilovala o 0,01 procenta a nacházela se na 67,87 USD za barel.

Poptávka po ropě úzce souvisí s ekonomickou aktivitou, ropa proto citlivě reaguje na eskalaci obchodního konfliktu mezi oběma světovými velmocemi. Obchodní konflikt již přiměl analytiky snížit prognózu budoucí spotřeby energie.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Moskva na americké sankce vůči ruským firmám a občanům odpoví přesně stejnými kroky, uvedl ve čtvrtek náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Rusko se přitom podle něj nechystá zastavit vývoz titanu či raketových motorů do Spojených států. Podle agentury Reuters se jeden z ruských zákonodárců dříve zmínil o tom, že by Rusko mohlo omezit vývoz raketových motorů RD-180 do USA, pokud Washington vyhlásí nové sankce. Rusko do USA také vyváží titan, potřebný pro americký letecký průmysl.
  • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 18. srpna 210 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 212 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 215 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se naopak zvýšil na 1,727 milionu z 1,721 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,731 milionu žádostí).
  • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v srpnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 54,5 bodu z 55,3 bodu v červenci. Analytici počítali se poklesem na 55 bodů. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se rovněž snížil, a to na 52,2 bodu z 56 bodů v předchozím měsíci (odhad: 55,9 bodu). Kompozitní PMI klesl na 55 bodů z 55,7 bodu v červenci (odhad: 56,3 bodu).
  • USA: Index cen domů FHFA v červnu meziměsíčně stoupl o 0,2 % (odhad: +0,3 %, květen: +0,2 %).
  • Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 1,7 % na celoročně přepočítané tempo 627 tisíc jednotek. Trh vyhlížel růst o 2,2 % po červnovém poklesu o 5,3 % na 631 tisíc jednotek.
  • Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií Allergan na 202 ze 181 USD.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Hormel Foods v 3QFY2018: Čistý zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 2,36 miliardy USD (odhad: 2,39 miliardy USD).
  • Výsledky Autodesk v 2Q: Zisk na akcii 0,19 USD, tržby 612 milionů USD (odhad: 600 milionů USD).
  • Výsledky Gap v 2Q: Zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,71 USD), čisté tržby 4,1 miliardy USD (odhad: 4 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat