Odbory OKD žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady

Odboráři OKD žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady firmy. Odbory podle předsedy Sdružení hornických odborů Jaromíra Pytlíka totiž zásadně nesouhlasí s rozhodnutím představenstva o zrušení sociálního programu. Odboráři jsou silně znepokojeni i úvahami zpochybňujícími platnost kolektivní smlouvy. Uvedli to ve čtvrtek v prohlášení. Společnost OKD ale zrušení sociálního programu dosud oficiálně nepotvrdila. Domnívá se, že současné vedení není za nynější situaci zodpovědné.

Podle odborářů chce vedení OKD co nejdříve zavřít Důl Paskov, nemá ale peníze na odstupné, a tak chce horníkům vyplatit méně peněz, než kolik jim zaručuje kolektivní smlouva. Odboráři tvrdí, že důl by měl být uzavřen k 31. lednu 2017. OKD je od května v úpadku.

Odboráři jsou již ve stávkové pohotovosti, stávku ale zatím neplánují. Její konání nicméně nevylučují, stejně jako možné demonstrace. "Stávkovou pohotovost máme vyhlášenou. Pro stávku v této chvíli není zákonný důvod, jestli budou další opatření uvidíme podle toho, jak bude reagovat představenstvo i dozorčí rada. Pokud se ta situace nezlepší, budeme nuceni udělat další opatření," uvedl Pytlík. V úvahu přichází právě stávka či demonstrace.

Odboráři požadují odstoupení představenstva i dozorčí rady s výjimkou zástupců státu. Představenstvo podle jejich mínění svými rozhodnutími škodí celé firmě a potažmo i jejím zaměstnancům. Dozorčí rada pak podle jejich názoru v minulosti neučinila potřebné a zásadní kroky ke stabilitě firmy.

Odbory ale zároveň požadují i podání žaloby na náhradu škody na všechny zodpovědné osoby, které zapříčinily současnou situaci v OKD, požadují omezení horní hranice hrubé mzdy do 70 000 korun měsíčně, a to včetně manažerů. Žádají ale například i zrušení odměn pro představenstvo a dozorčí radu či zrušení nadbytečných funkcí ve společnosti, za níž považují například funkci generálního ředitele.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že stávající vedení společnosti OKD není zodpovědné za situaci, do které se těžařská firma v posledním období dostala.

"Jeho členové rovněž nebyli členy statutárních orgánů, na rozdíl od zástupců odborových organizací v dozorčí radě, kteří by sled okolností mohli ovlivnit, či dokonce zvrátit. Ve spolupráci s insolvenčním správcem a věřitelským výborem stávající management naopak hledá takové řešení, které by umožnilo překlenout nedostatek finančních prostředků na profinancování těžby a zajistilo postupný a hlavně důstojný útlum těžby především s ohledem na sociální situaci v kraji," řekl Čelechovský. Uvedl, že společnost předložila věřitelskému výboru několik návrhů na řešení situace v Dole Paskov a nyní musí počkat na jeho rozhodnutí.

Společnost OKD se dostala do existenčních potíží vinou klesajících cen uhlí a předluženosti. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

V dolech OKD se dál těží uhlí. Vedení firmy nyní vypracovává reorganizační plán, na jehož zpracování má 120 dnů od schválení reorganizace, tedy do 9. prosince. Je ale možné, že požádá o prodloužení této lhůty. V podniku nyní i s dodavatelskými firmami pracuje asi 12 000 lidí.

Analytici: Cena uhlí OKD pomůže, pokud poroste trvaleji

Současná rostoucí cena uhlí na velkoobchodních trzích pomůže černouhelné společnosti OKD, ale jen za předpokladu, že bude trvalejší. Shodli se na tom analytici, které ve čtvrtek oslovila ČTK. Na komoditní burze v nizozemském Rotterdamu stoupla k začátku tohoto týdne cena uhlí od konce srpna o třetinu na 82,25 dolaru za tunu. V odhadech, zda bude podobný růst cen pokračovat, se analytici rozcházejí.

"Zdražování uhlí by mělo nadále pokračovat. Myslíme si, že do konce roku by se cena mohla zvednout o dalších deset procent na 90 dolarů za tunu, což by bylo téměř tříleté maximum," řekl ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Dodal, že cena uhlí se už postupně dostává do úrovně, při kterých by těžba byla pro OKD zisková. "Firma nicméně musí nadále pokračovat v plánu reorganizace a uzavírat nejztrátovější doly. Po jejich zavření a při zachování současných cen uhlí by se na Ostravsku vyplatilo těžit minimálně dalších pět až osm let," dodal.

Pozvolný růst cen uhlí na trhu očekává také analytik Petr Hlinomaz. "Samozřejmě nejde vždy o monotónní cenový pohyb, ale o vývoj s různými výkyvy. Každý nárůst světových cen uhlí a cen energetických komodit je každopádně ku prospěchu obnovení standardního fungování OKD," uvedl.

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda odhaduje, že ceny uhlí se na současných poměrně vysokých úrovní udrží do konce roku. "V prvním čtvrtletí příštího roku lze očekávat jejich propad. Ke stabilizaci následně ovšem dojde na výrazně vyšších úrovních, než byla mnoholetá minima z počátku letošního roku," uvedl. Podle údajů společnosti Finlord stála tuna uhlí v Rotterdamu na konci února něco málo přes 40 dolarů za tunu.

Současná situace na trhu podle Kovandy OKD nahrává, zatím však stále jen ve smyslu usnadnění její úpadkové situace. "Aby se těžba na Ostravsku vyplatila, musely by se ceny uhlí na svých vysokých úrovních stabilizovat trvaleji, na což v současné době zatím rozhodně nelze sázet," dodal.

Analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl neočekává, že by se ceny uhlí dlouhodobě vzpamatovaly. "Sám se divím tomu, že si stále někdo myslí, že OKD má šanci na ekonomický život. Firma je v klinické smrti, která se dala předvídat poslední tři roky," řekl ČTK.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Uhlí a koks
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: O rezidenčních nemovitostech s makléřem Petrem Vomastkem
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 9. 2021 6:11
6 let dieselgate a smutná česká statistika: 160 tisíc poškozených a nulové odškodnění. Vrátí téma…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volkswagen
Přestat sledovat
17. 9. 2021 6:14
Mandy Xu (Credit Suisse): Technologický sektor bude zaostávat za cyklickými tituly (bankami,…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat