Osobní finance: 20 pravidel, přes která nejede vlak

Mnozí investoři mají pocit, že správa portfolia je důležitější než správa osobních financí. Může, ale nemusí to tak být.

1. Plat není to samé co úspory. Čisté bohatství je důležitější než to, kolik vyděláváte. Je neuvěřitelné, kolik lidí si tuto jednoduchou pravdu neuvědomuje. Mít vysoký plat automaticky neznamená být bohatý a nízký plat neznamená být chudý. Záleží jen na tom, kolik ze svého platu dokážete ušetřit.

2. Úspory jsou důležitější než investice. Myslet v první řadě na sebe a budoucnost je jednoduchá rada, ale dělá to minimum lidí. Nejlepší investiční rozhodnutí, které můžete dělat, je nastavení vysoké míry úspor, protože právě ta vám v životě dává pocit bezpečí a rezervy.

3. Vyhýbejte se kreditním kartám. Kreditní karty, kterými platíte na dluh, jsou skvělým způsobem, jak omezit vlastní čisté jmění.

4. Žijte pod své možnosti, ne v rámci svých možností. Jedinou cestou, jak se dostat se svými financemi na jistou úroveň, je udržení výdajů na uzdě.

5. Bez dluhů to patrně nepůjde. Největší položkou, kterou v životě zaplatíte, budou pravděpodobně úroky z hypotéky nebo z úvěru na nákup auta. Včasné splácení úvěrů je neméně důležité jako dosažení na nejlepší možný úrok u hypotéky. A když už to nejde bez kreditky, je dobré splácet dluhy na karetním účtu během bezúročného období.

6. Pro určení priorit je dobré zjistit, za co utrácíte měsíčně nejvíce peněz. Pro získání kontroly nad financemi je dobré znát historii svých výdajů. Cílem je utrácet peníze za důležité věci a na ostatních ušetřit. Když myslíte v první řadě na sebe a budoucnost, nemusíte se ohlížet na rozpočet, protože můžete utrácet to, co vám zůstane.

7. Všechno si zautomatizujte. Nejlepší cestou, jak ušetřit, vyhnout se zpožděným platbám a celkově si ulehčit život, je automatizace co možná nejvíce úkonů souvisejících s financemi.

8. Rozmyslete si velké investice. Mít auto za milion nebo dům za 20 milionů je hezké, ale i když na to máte, je dobré myslet na zadní vrátka. Finanční poradci často budou dlouze debatovat o zbytečných detailech, ale když se přeženou náklady na dopravu a bydlení, je to průšvih.

9. Založte si spořicí účet. Nejde ani tak o účet pro nouzové případy, protože v konečném důsledku se tato konta využívají daleko častěji. V každém případě je dobré mít likvidní rezervu, která pomůže v případě, že se stane něco nepředvídatelného.

10. Pojistěte se. Jde o další velkou bezpečností rezervu. Je ale potřeba si uvědomit, že pojištění je o ochraně kapitálu, ne o vytváření dalších peněz.

11. Spořte alespoň trochu. Řada lidí si může odkládat mnohem větší částky, než které ve skutečnosti spoří, ale nakonec si šetří jen to minimum, na které jim přispívá zaměstnavatel. Je to jako odmítat daňové slevy. Lidé by si měli odkládat maximum, kolik jim dovoluje jejich příjem, ale pokud to jinak nejde, tak ať je to alespoň to minimum.

12. Každý rok ušetřete o něco více. Jde o to, abyste při každém zvýšení příjmu odložili více peněz, takže si ani neuvědomíte, že máte na utrácení více peněz. Je samozřejmě těžké omezovat svůj životní styl, ale je to jeden ze způsobů, jak vybudovat bohatství.

13. Dbejte na výběr přátel a lidí ve svém okolí. Lidé často začnou dělat stejné věci jako jejich okolí jen kvůli tomu, aby byli přijati do nějaké skupiny. Snažit se držet krok s rozhazovačnými přáteli je cesta do finančních pekel.

14. Mluvte o penězích. Lidé nemají problém pokaždé sklouznout k debatě o politice, ale peníze jsou stále tak trochu tabu. Mluvte o penězích se svým partnerem a nebojte se požádat o radu své přátele. Nedovolte, aby vaše finanční problémy přetrvávaly, nebo se dokonce prohlubovaly.

15. Materiální statky vás v dlouhodobém horizontu šťastnějšími neudělají. Nakupování může být pro někoho jako terapie, při níž se do těla uvolňují hormony štěstí, ty ale nakonec vždy vyprchají. Nákupy vás neudělají ani bohatšími, ani šťastnějšími.

16. Čtěte knihy. Na trhu je dostupné nepřeberné množství knih o penězích. Je pravda, že toto téma nemusí bavit každého, ale je dobré si přečíst alespoň některé, které vám doporučí známí nebo rodina. Hodí se informace z různých zdrojů. Nejlepší je v tomto směru vyvinout osobní iniciativu.

17. Poznejte své možnosti. Každý by měl mít představu o tom, jaké je jeho čisté jmění a co si může dovolit. Než se rozhodnete někam jít, musíte vědět, kde jste.

18. Daně jsou důležité. Každý by si měl alespoň jednou vyzkoušet vyplnit daňové přiznání, aby věděl, jak to funguje. Může jít o složitý proces, ale v budoucnu vám to může ušetřit peníze, když zjistíte, jak a kde využít co možná nejvíce daňových slev.

19. Vydělávejte více peněz. Spoření je sice dobrá strategie, jak si zajistit bohatství, ale není to ideální strategie, pokud se nesnažíte zajistit si lepší příjem a kariéru. Příliš mnoho lidí má pocit, že nemohou dělat nic pro získání lepší práce, větší odpovědnosti nebo jednoduše lepšího platu. Ale je to nesmysl.

20. Nemyslete na odchod do důchodu, ale na finanční nezávislost. Vaším cílem by nemělo být dožití se určitého věku, ve kterém už si budete moci užívat, ale dosažení stavu, kdy se o peníze už vůbec nebudete muset starat.

Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Spoření
Přestat sledovat
Peníze
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Finanční plánování
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 4. 2021 17:01
Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Výhled tuzemské ekonomiky je býčí, v oblasti veřejných financí…
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat