Pegasu Nonwovens se v pololetí zvýšil provozní zisk EBITDA o více než pět procent

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v letošním prvním pololetí hospodařil s čistým ziskem 7,5 milionu eur. Proti první polovině loňského roku se tak firmě čistý zisk propadl o 53,8 %. Výsledek srážely vykázané nerealizované změny měnových kurzů. Výnosy Pegasu vzrostly meziročně o 4,5 % na 106,7 milionu eur. Za samotný druhý kvartál ale společnost reportovala nárůst čistého zisku téměř o 260 % na 7,1 milionu eur.

Na pololetní tržby Pegasu měly negativní vliv meziročně nižší ceny polymerů. Od začátku letošního roku jsou ceny stabilní, přičemž se pohybují na dlouhodobých minimech. Vliv nižších cen polymerů ale na druhou stranu byl kompenzován nárůstem prodejních objemů.

Provozní zisk EBITDA dosáhl v prvním pololetí 22,8 milionu eur, meziročně se tak zvýšil o 5,8 %. Růst zisku EBITDA byl do značné míry způsoben zejména přeceněním opčního akciového plánu, který za první pololetí představoval náklad ve výši půl milionu eur oproti nákladu ve výši 2,5 milionu eur za loňské první pololetí.

Objem produkce se v prvních šesti měsících letošního roku snížil, avšak jen mírně bez významného dopadu na výši zisku EBITDA. Dopad mechanismu přenesení cen vstupních materiálů byl meziročně mírně negativní.

Za samotné druhé čtvrtletí společnost vykázala meziroční nárůst výnosů o 0,9 % na 51,6 milionu eur a zvýšení zisku EBITDA o 25,5 % na 11,2 milionu eur. Čistý zisk společnosti v samotném druhém čtvrtletí vyskočil o 259,5 % na 7,1 milionu eur. EBITDA marže se společnosti ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o 4,2 procentního bodu na 21,7 % a za celé první pololetí stoupla o 2,1 procentního bodu na 21,4 %.

"Výsledky za letošní druhé čtvrtletí považuji za dobré. Ukazatel provozního hospodaření EBITDA v letošním roce nevykazuje výrazné výkyvy, kterých jsme byli svědky v minulých letech. Zisk EBITDA ve druhém čtvrtletí dosáhl 11,2 milionu eur, a před zohledněním vlivu přecenění opčního akciového programu tak byl plně srovnatelný s výsledkem za první čtvrtletí tohoto roku," uvedl ve výsledkové zprávě generální ředitel a člen představenstva Pegasu Nonwovens František Řezáč.

"Pokud jde o dlouhodobější projekty, investice do nové výrobní linky typu Compact (ve Znojmě) pokračuje v souladu s plánem, přičemž termín jejího spuštění nadále předpokládáme začátkem třetího čtvrtletí 2017. Výstavba skladové haly v závodě ve Znojmě finišuje a očekáváme, že od začátku října budeme moci těchto kapacit využít pro skladování hotových výrobků a vstupního materiálu," napsal také Řezáč, který dále připomněl založení dceřiné firmy v Jihoafrické republice za účelu koupě pozemku.

"Tržby za druhý kvartál vzrostly o procento, což bylo ve srovnání s konsenzem méně, nicméně na úrovni provozního i celkového zisku výsledky očekávání překonaly. Vysoké meziroční nárůsty byly ovlivněny nižšími náklady z přecenění opčního plánu a nerealizovanými kurzovými zisky oproti loňským ztrátám. Firma potvrdila výhled na celý letošní rok, kdy očekává zisk EBITDA v rozmezí 43 až 49 milionů eur. Celkové investiční výdaje letos nepřesáhnou 25 milionů eur," uvedl Miroslav Frayer, analytik z Komerční banky.

"Čistý dluh Pegasu je aktuálně 144,7 milionu eur, ve srovnání s koncem roku 2015 tedy o 11,7 % nižší (163,8 milionu eur), na konci prvního kvartálu se pohyboval na úrovni 147,6 milionu eur. Poměr čistého dluhu k zisku EBITDA je 3,2. Pegas vygeneroval volný hotovostní tok +21 milionů eur (+4,7 milionu o rok dříve). Za velkou meziroční změnou je pracovní kapitál, který byl před rokem negativně ovlivněn novou politikou Pegasu. Hotovost dosáhla +39,7 milionu eur (+37,2 milionu eur v 1Q2016, +28,1 milionu eur na konci riku 2015)," shrnul analytik Bohumil Trampota z J&T Banky. "Celkově firma oznámila sadu silných výsledků. Provozní část je mírně nad očekáváním, čistý zisk je nad konsensem a vedení společnosti potvrdilo celoroční cíl. Podle našeho názoru by to měli investoři hodnotit pozitivně."

Během konferenčního hovoru management společnosti uvedl, že v druhé polovině roku očekává ve srovnání s prvními šesti měsíci roku nepatrně nižší produkci, a to kvůli plánovaným odstávkám výrobních linek kvůli jejich údržbě. Dále společnost uvedla, že od třetího čtvrtletí by se její úrokové náklady měly snížit zhruba o 0,5 milionu eur za kvartál poté, co v červnu došlo ke splatnosti úrokových swapů, které byly sjednány k předchozím bankovním úvěrům. Nová výrobní linka v Jihoafrické republice by podle managementu Pegasu měla mít kapacitu kolem 10 tisíc tun a měla by být méně nákladná z hlediska kapitálových výdajů. Pegas je v současné chvíli ve fázi nakupování pozemků, které by mohlo trvat zhruba šest měsíců. Produkce linky by měla být určena pro jihoafrický trh, kde se nachází několik potenciálních klientů. Další pokles čistého dluhu společnost navzdory jeho snížení v prvním pololetí s ohledem na výplatu dividend, splátky úroků a výdaje na dostavbu nového skladu ve Znojmě nečeká.

"Zdá se, že Pegas volí ke své expanzi v dalších zemích opatrný přístup. To hodnotíme kladně, jelikož obhospodařování projektu v takto vzdálené lokalitě je poměrně obtížné. Společnost také potvrdila, že produkční jednotka v Egyptě je plně vytížená," říká Petr Bártek, analytik České spořitelny.

"Celoroční objem kapitálových výdajů Pegasu by neměl přesáhnout 25 milionů eur. V prvním pololetí dosáhly kapitálové výdaje 6,5 milionu eur, což indikuje 18,5 milionu eur pro druhé pololetí. Nepředpokládáme, že informace z konferenčního hovoru by měly ovlivnit obchodování s titulem," doplnil Bohumil Trampota.

Pegas Nonwovens je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku, zaměstnává asi 570 lidí. V České republice má kromě Znojma závod ještě v Bučovicích. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají pro hygienu a ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Společnost je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Zdroj:
Pegas Nonwovens
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat