Peněz od investorů soukromého kapitálu bylo nejvíce za 11 let

Počet společností prodaných v roce 2018 na českém trhu kapitálových investic soukromého kapitálu byl loni proti roku 2017 zhruba dvojnásobný. Objem nových peněz od investorů, tedy fundraising, dosáhl 5,1 miliardy Kč, nejvíce za posledních 11 let. Loni se zároveň uskutečnilo méně nových investic než v roce 2017. Vyplývá to ze společné zprávy společnosti Deloitte a Czech Private Equity & Venture Capital Association.

Hodnotu nových investic v loňském roce raketově vystřelil prodej Zentivy od Sanofi-Aventis mezinárodnímu PE fondu Advent International.

"Ačkoli se na českém trhu podobné transakce čas od času objeví, trh patří co do velikosti transakcí spíše mezi ty střední. Zbývající investiční aktivita soukromého kapitálu byla v roce 2018 průměrná. Důvěru investorů pravděpodobně ovlivňuje mírné zpomalování ekonomiky. V investičním rozhodování je patrná vyšší opatrnost fondů, zejména s ohledem na rostoucí cenová očekávání prodávajících," uvedl partner oblasti finančního poradenství Deloitte Dušan Ševc.

Ve struktuře obchodů je patrná sílící aktivita lokálních a slábnoucí přítomnost mezinárodních fondů. Místní fondy se zároveň více zaměřují na malé a střední podniky. Ty zaměstnávají více než 58 procent všech zaměstnanců a vytvářejí 55 procent hrubé přidané hodnoty vytvořené v podnikatelské sféře. "To je důvod, díky kterému vidíme nejen příležitost, ale i hluboký smysl pro investice do malých a středních firem," upozornila zakladatelka fondu Espira nvestments.Andrea Ferancová Bartoňová.

Proti loňskému roku výrazně stoupla hodnota divestic (prodejů podílů). Celkem jich bylo devět v celkovém objemu zhruba 4,6 miliardy korun "Fondy se chovají naprosto logicky, když v době vysokého zájmu trhu o nákup prodávají portfoliové společnosti, u kterých již vyčerpaly svůj potenciál, a přinášejí tak svým investorům lepší zisky. Samozřejmě za tohoto stavu mají naopak mnohem složitější situaci při hledání nových investic," doplnila výkonná ředitelka CVCA Zuzana Picková.

České private equity a venture capital fondy loni nasbíraly rekordní sumu na investice. "Těší nás především to, co by ještě před pěti lety bylo takřka nemyslitelné. Domácí fondy jsou nyní běžně schopné získávat kapitál od domácích subjektů, a to dokonce od typově velmi širokého spektra, od institucí až po individuální investory," zakladatel fondu SkyLimit Industry Jaroslav Sopuch.

Náznaky zpomalení ekonomiky se projevují nejen v Česku ale i v očekáváních středoevropských investorů. Menší množství akvizic proti loňsku v regionu střední Evropy je vyváženo nárůstem divestic. "Je to zřejmě kvůli tomu, že období vysokých valuací, které tolik nepřeje investicím, je tím správným časem na 'sklizeň‛," podotkl Ševc.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Freepik.com
9. 6. 2023 6:40
Daňhel (Saxo Bank): Ve druhém pololetí mohou investorům vyjít sázky na volatilitu nebo na velké…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
8. 6. 2023 17:07
Marek Moravec (Nation1): Startupy nás často žádají o kapitál samy, bez kvalitního networkingu v…
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Startupy
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
8. 6. 2023 10:21
Krátkodobý a dlouhodobý pohled stratéga na českou korunu: Přepálený kurz a riziko číhající v…
Česká koruna
Přestat sledovat
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Obrázek: Pixabay.com
7. 6. 2023 10:17
Jak investují ženy a muži v Česku? Rozdíly vás (ne)překvapí
Investování
Přestat sledovat
Srovnání investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat