Pilulka.cz vstoupí jako historicky první e-commerce firma na pražskou burzu, její ocenění by mohlo přesáhnout miliardu korun

Společnost Pilulka.cz vydá 20 % nových akcií, které plánuje v následujících týdnech umístit na trh START pražské burzy. Stane tak první veřejně obchodovanou e-commerce firmou na parketu v Rybné. V následujících letech chce přejít na hlavní trh burzy. Podle webu E15 by mělo jít o největší primární veřejnou nabídku na trhu START, ocenění společnosti by podle něj mohlo přesáhnout miliardu korun. Pilulka chce vstupem na trh získat 100 až 200 milionů korun.

Před několika dny Pilulka.cz oznámila, že zaznamenala nejsilnější pololetí v historii. Posilněna koronavirovou krizí firma dosáhla v období od ledna do června tohoto roku tržeb 1,6 miliardy korun a vyrostla meziročně o 45 %. Internetové tržby vzrostly meziročně o 68 %, kamenné lékárny Pilulky utržily o 33 % více než v loňském roce.

Pilulka.cz - vývoj tržeb

"Chceme jít příkladem jiným e-commerce firmám a rozhýbat kapitálové trhy v České republice. Měli jsme celou řadu nabídek od finančních i strategických investorů z České republiky i ze zahraničí, ale rozhodli jsme se pro veřejnou nabídku. Chceme umožnit celé řadě i drobných investorů benefitovat z transformace lékárenského trhu, kde je Pilulka synonymem inovátora. Od veřejné nabídky si slibujeme zajištění financování další expanze do zahraničí a technologický vývoj. Nejen poslední měsíce ukázaly, že digitalizace postupuje velmi rychle, dokonce rychleji, než jsme si před několika měsíci dokázali všichni představit," uvedl k plánu vstupu společnosti na trh START Petr Kasa, spolumajitel firmy Pilulka.

Firma plánuje růst tržeb kolem 30 % ročně

"Jsme rádi, že se Pilulka rozhodla získat nové zdroje na kapitálovém trhu. Pražská burza tak získává další zajímavou emisi, navíc ze sektoru, jehož význam poroste nejen v současné covidové době, ale i do budoucna. A jsem potěšen, že ke vstupu na burzu Pilulce pomáhá z pozice finančního poradce WOOD & Company," řekl Jan Sýkora, předseda představenstva WOOD & Company, největšího brokera na pražské burze.

"Věříme, že Pilulka má co říct i širší investorské veřejnosti, úpis nesoucí se v inovativním duchu jsme se tak rozhodli podpořit vývojem platformy opPORTUnity, kde bude možné upisované akcie moderně a on-line nakoupit," dodal Sýkora.

Firma předpokládá, že cena jejích akcií poroste nejen s růstem tržní pozice, ročním plánovaným růstem tržeb okolo 30 % v následujících letech, ale také s tím, jak se podnik stává každoročně ziskovější. Akcie Pilulky budou moci zájemci zakoupit po schválení regulačními orgány přes běžné obchodníky s cennými papíry, jako je třeba právě WOOD & Company.

Další sektorová diverzifikace pražské burzy

"Jsme přesvědčeni, že Pilulka bude za pár let dominantní hráč na poli lékárenských a zdravotnických služeb ve střední Evropě, a právě transparentnost burzy tomu může pomoci. Rozhodli jsme se dát šanci také menším investorům a lidem z oboru, kteří se na nás v posledních letech obraceli s tím, že by do nás chtěli investovat a být součástí úspěšného příběhu Pilulky," dodal spolumajitel Pilulky Petr Kasa.

"Máme velkou radost, že se Pilulka.cz rozhodla pro vstup na pražskou burzu. Společnost je první retailový brand a má velké růstové ambice. Jednou může být i zajímavým titulem hlavního trhu Burzy cenných papírů Praha. Vstup je skvělou zprávou z pohledu diverzifikace titulů obchodovaných na našem trhu," řekl Petr Koblic, generální ředitel pražské burzy.

Ocenění firmy může přesáhnout miliardu

Web E15 uvedl, že by mělo jít o dosud největší první veřejnou nabídku na trhu START. Ocenění firmy podle něj může přesáhnout miliardu korun. V současné vlastnické struktuře Pilulky drží zakladatelé firmy, bratři Kasové spolu s obchodními partnery a zaměstnanci, kolem 69 %, zbytek připadá na WOOD & Company, jež akcie vlastní prostřednictvím maltského All-Star Holding. "Všem nynějším spoluvlastníkům se po vstupu na burzu proporcionálně sníží podíl o pětinu, která se dostane do rukou drobných investorů. Firma by naopak při úspěšném úpisu mohla získat zhruba 200 milionů korun," napsal web.

Společnost Pilulka.cz působící v segmentu on-line lékárenství a prodeje zdravotnických služeb. On-line prodej kombinuje s prodejem ve 153 lékárnách po celém Česku. V roce 2019 vykázala konsolidované tržby 1,3 miliardy Kč a obsloužila 655 tisíc zákazníků. Firma působí také na Slovensku a v Rumunsku a v příštím roce plánuje vstoupit do Maďarska.

Burzovní trh START je určen pro rozvíjející se malé a středně velké české podniky, pro které je cestou, jak se dostat ke kapitálu. Těmto podnikům nabízí možnost získat kapitál od investorů za zjednodušených podmínek. Regulované trhy jsou pro menší společnosti prakticky nedostupné kvůli administrativě, která zvyšuje náklady vstupu na burzu. Na trhu START se nyní v rámci denních aukcí obchoduje sedm akciových titulů v souhrnné tržní kapitalizaci přesahující 2,7 miliardy Kč.

Zdroj:
Pilulka, BCPP, ČTK
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 1. 2022 12:29
40 % akcií a 200 tun zlata. Takové portfolio devizových rezerv ČNB by se zamlouvalo Aleši Michlovi
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
18. 1. 2022 10:28
Martin Jahn (Škoda Auto): Rok nebo dva vyšší inflace zvládneme, ekonomika jen dohání inflačně chudou…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
17. 1. 2022 9:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Dlouhodobé cykly naznačují, že je akciový trh v "časovém okně" pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat