Pojišťovně VIG klesl kvůli odpisům zisk za první tři čtvrtletí roku meziročně o 60 %

Největší rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group klesl za devět měsíců letošního roku zisk před zdaněním meziročně o 60,2 % na 175,3 milionu eur. Důvodem byly nízké úrokové sazby a mimořádné odpisy spojené s počítačovým systémem. Vyplývá to z prohlášení, které společnost působící i v České republice zveřejnila v pondělí pozdě večer. Podle analytika z J&T Banky Milana Lávičky, který akcie VIG doporučuje kupovat, výsledky nic nemění na tom, že je pojišťovna podhodnocená vůči své konkurenci, a cena jejích akcií tak má potenciál růst.

Hrubé upsané pojistné se skupině VIG za první tři čtvrtletí letošního roku snížilo meziročně o 2 % na 6,91 miliardy eur. Poměr nákladů a nárokovaných škod proti pojistnému, což je měřítko ziskovosti pojišťoven, klesl o 0,3 procentního bodu na 96,9 %. Čím níže je ukazatel pod 100 %, tím větší je ziskovost pojišťovny. Překročení hranice 100 % znamená ztrátu.

V Rakousku se VIG hrubé upsané pojistné za prvních devět měsíců roku meziročně snížilo o 2 % na 3,154 miliardy eur a v ČR o 7 % na 1,193 miliardy eur. Na Slovensku naopak o procento vzrostlo a dosáhlo 552 milionů eur. Nejdynamičtější růst na úrovni hrubého upsaného pojistného však vykázaly Rumunsko (+23 % na 301 milionů eur) a "ostatní trhy", kam patří Pobaltí a balkánské země (+15 % na 955 milionů eur).

VIG uvedla, že při revizi počítačových systémů zjistila, že některé z nich s největší pravděpodobností nebudou splňovat současné a budoucí potřeby. Firma proto zaúčtovala mimořádné odpisy v objemu 195 milionů eur.

K zisku před zdaněním přispěly hlavně aktivity v České republice, i když jejich zisk se snížil o procento na 126 milionů eur. Zisk se zvýšil pouze v Rumunsku a "ostatních regionech". V Rumunsku stoupl za první tři čtvrtletí roku meziročně o více než 100 % na 5 milionů eur a na "ostatních trzích" se zvýšil o 11 % na 49 milionů eur. V Rakousku se pojišťovně zisk před zdaněním propadl o 30 % na 117 milionů eur, na Slovensku se snížil o 6 % na 40 milionů eur a v Polsku klesl o 22 % na 38 milionů eur.

Zisk na akcii za prvních devět měsíců roku se VIG propadl na 1,36 eura z 3,35 eura za první tři loňská čtvrtletí. Celkový objem aktiv v držení pojišťovny se pak zvýšil o 0,9 % na 44,84 miliardy eur. Hotovost a hotovostní ekvivalenty činily k 30. září 1,21 miliardy eur. V investičních nástrojích včetně hotovosti a hotovostních ekvivalentů měla VIG k 30. září 31,6 miliardy eur.

Za samotné třetí čtvrtletí skupina vykázala hrubé upsané pojistné 2,04 miliardy eur a na úrovni zisku před zdaněním reportovala záporný výsledek 75,2 milionu eur, který poznamenaly právě velké odpisy. Čistá ztráta dosáhla 45,7 milionu eur, loni skupina za třetí kvartál vykázala čistý zisk 117,2 milionu eur.

VIG ve výsledkové zprávě uvedla, že se nadále hodlá soustředit na rozvíjející se ziskové oblasti svých aktivit. Skupina současně upozornila, že navzdory meziročně menšímu zisku před zdaněním všechny regiony, na nichž působí, k výsledkům přispěly pozitivně, a vyzdvihla pokles poměru nákladů a nárokovaných škod na 96,9 %.

Výsledky VIG pro Investiční web okomentoval Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"Výsledek za třetí kvartál na úrovni hrubého upsaného pojistného byl v souladu s naším odhadem 2,02 miliardy eur. Kvůli odpisům v objemu 195 milionů eur VIG vykázala ztrátu před zdaněním za 3Q 75,2 milionu eur (konsenzus: zisk 118 milionů eur). Příjmy z investic za třetí kvartál dosáhly 272,8 milionu eur, byly tedy 7 % nad naším odhadem 255 milionů eur. Bez započtení mimořádných položek zisk před zdaněním činil 119,8 milionu eur, a byl tak 1,5 % nad konsenzem. Na úrovni čistého zisku VIG reportovala záporný výsledek 49,3 milionu eur (odhad: zisk 88,5 milionu eur), bez mimořádných položek by výsledek byl v kladných číslech a dosáhl by 145,7 milionu eur. Výsledky byly negativně ovlivněny velkými odpisy kvůli počítačovým systémům (195 milionů eur), kvůli čemuž skončily všechny ziskové ukazatele pod konsenzem," napsal Thomas Unger, analytik z Erste Group. "Odpisy pro nás byly překvapující. Bez těchto mimořádných efektů by se hospodaření VIG celkově vyvíjelo v souladu s našimi odhady. Z tohoto důvodu budeme ale muset upravit výhled pro celý letošní rok," dodal Unger.

VIG je předním specialistou na pojištění v Rakousku a zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 společností ve 25 zemích, s jeho akciemi se obchoduje také na pražské burze. V Česku působí VIG prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny, Pojišťovny České spořitelny a zajišťovny VIG Re.

Průměrná cílová cena akcií VIG je aktuálně 939,49 Kč. Podle dat agentury Bloomberg akcie společnosti doporučuje osm analytiků kupovat a sedm držet. Prodejní doporučení Bloomberg neeviduje.

V odpoledním konferenčním hovoru management VIG potvrdil, že má v plánu ponechat dividendovou politiku beze změny, ale nenaznačil, zda bude ochoten dividendu po odpisu aktiv navýšit. Po odpisu vedení VIG neočekává konkrétní dopad na investice, ale bude prý potřebovat více času k vyčíslení dopadu na odpisy a amortizaci v následujících letech. Ředitel očekává propad finančního výsledku v roce 2015 ve trojciferné částce milionů eur v důsledku nízkých úrokových sazeb.

"Konferenční hovor nepřinesl žádné překvapivé body. Management VIG nenaznačil, zda bude ochoten výrazně navýšit dividendový výplatní poměr (jako to udělal v roce 2013). Investoři budou muset počkat na oznámení výsledků za finanční rok 2015, které je naplánované na duben," řekl Unger.

Zdroj: VIG, ČTK

Vienna Insurance Group (VIG)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Pojišťovny
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat