Portfolio na rok 2014: Propad zlata končí, v Praze zajímavé KB a Erste, v rámci sektorů zajímavé finance nebo IT

Třetí blok lednového Investičního fóra v Praze věnovaný nastavení investičního portfolia na rok 2014 v on-line reportáži.

Diskutující:

Ján Hájek (portfoliomanažer Top Stocks ISČS)

Petr Podolka (investiční ředitel ING IM)

Boris Tomčiak (manažer oddělení asset managementu, Colosseum)

Jaký byl rok 2013 jedním slovem?

Podolka: Nad očekávání.

Hájek: Dobrý.

Tomčiak: Obohacující.

Co vás v roce 2013 překvapilo?

Podolka: Výnosy desetiletých státních dluhopisů české republiky.

Hájek: To, že rok byl klidný, bez větších korekcí.

Tomčiak: Rozhodnutí ČNB intervenovat, byť si nemyslím, že tento krok byl úplně nutný.

Jak vidíte rok 2014?

Tomčiak: Minulý rok byl pro akcie velmi dobrý. Rok 2014 bude náročnější, už to nebude "co koupíte, to jde nahoru", bude potřeba selektovat. Bude nutné vybírat nejen sektory, jak řekl pan Michl, ale přímo i tituly.

Hájek: Moje portfolio v roce 2013 nebylo jen o tom, že by všechno šlo nahoru. Ale je pravda, že takové ty lehké impulzy se vyčerpaly. Tak snadné už to nebude.

Podolka: I dnes dává smysl investovat do dluhopisů, byť bude potřeba více selektovat. Pozitivní makroekonomický vývoj bude mít pozitivní vliv na rizikové marže. U německých a amerických dluhopisů vidíme mírně negativní trend, výnosy rostou, na druhou stranu pozitivní vývoj naznačují dluhopisy periferních zemí a dluhopisy s vysokým výnosem.

Tomčiak: Používat P/E samostatně je nesmysl. Ukazuje jen na velmi malou část výkonnosti firmy, investoři by měli sledovat více faktorů, mimo jiné třeba i to, jak firma generuje tržby a zisk. Americké akcie podle mého názoru jsou trochu dražší, ale nejsou předražené, rozhodně jejich cena neznamená, že nemůžou ještě o nějakých 15 % vzrůst. Ale levné nejsou.

Hájek: Pokud společnosti budou růst rychleji než průměr. Trhy se však nepohybují tak, jak by si všichni přáli.

Podolka: Pokud jde o Komerční banku a Erste, jsme na finanční akcie obecně pozitivní, proto jsme lehce pozitivní i na tyto dva tituly. Ve větší míře se to týká Erste, která obchoduje na prostoru celého regionu. Podobně jsme pozitivní na VIG. ČEZ v podstatě kopíruje ceny elektřiny, závisí na jejich vývoji, ale nečekáme žádný dramatický obrat v cenách komodit ani energií. Z pohledu toho, co má ČEZ pro roky 2014 a 2015 zajištěné, nevidíme žádný prudký růst, ale je na tom solidně. Obecně jsme negativní na telekomunikační sektor, co se týče Telefóniky C.R., je tam dost nejistot, takže jsme spíše opatrní.

Hájek: Spotřebitelský, zdravotnický a technologický - tyto tři sektory stále zaujímají zhruba 95 % mého portfolia. Spotřebitelské zbytné produkty, které byly v minulých letech dobře prodávané, se v loňském roce příliš neprodávaly, protože lidé, kteří v pokrizových letech nenakupovali auta a domy, nakupovali drobnější věci. Tento trend se loni mírně obrátil.

Tomčiak: Zlato dostalo minulý rok za uši, stejně jako stříbro a například kukuřice. Podle našeho názoru je cena zlata i dalších kovů, například mědi, dost nízko a myslíme si, že cena začne vytvářet dno a ve druhé polovině roku 2014 by mohla začít stoupat. Těžební společnosti produkují již blízko produkčním nákladům, stále sice mají ještě zisk, ale kdyby mělo zlato ještě zlevnit, společnosti by mohly být donuceny začít zavírat některé doly. Ale spotřeba zlata roste a v příštích deseti letech ještě dále poroste.

Podolka: Na NWR jsme lehce negativní. Hedging ohledně cen uhlí, na rozdíl od ČEZ a elektřiny, není tak jednoduchý. Nemyslíme si, že by cena uhlí dosáhla dna, takže výhled na ni není dobrý.

Tomčiak: Dynamický investor musí počítat s tím, že může mít v letošním roce záporný výnos, měl by investovat do akcií, do dluhopisů firem s nízkým ratingem, ale neměl by zapomínat na bezpečnost - z 20 nebo 30 % by v portfoliu měl mít nemovitosti, komodity nebo krátkodobé dluhopisy.

Tomčiak: Naše obchodování je aktivnější a snaží se klientům vydělat peníze na růstu i poklesu, ne tak, že si klient koupí fond a čeká. Rizikovost je vyšší, stejně jako částky na vstup (minimálně 200 tisíc korun). Máme několik strategií, z nichž je možné si vybrat - obchodování s opcemi, s futures a podobně. Ale pokud chcete vysoký výnos, musíte počítat s vysokým rizikem.

Hájek: My, Investiční společnost České spořitelny, moc novinek nemáme - svoji strukturu jsme již postavili a přijít s něčím inovativním je složité, ani aktiva nevznikají každý den.

Podolka: Z naší nabídky bych doporučil smíšené portfolio Patrimonial, stojí za zmínku, protože jeho záběr je poměrně široký.

Jedním slovem, jaký bude rok 2014?

Tomčiak: Náročnější.

Hájek: Bude těžší se prosadit.

Podolka: Dobrý.

Tomčiak: V roce 2012 byla neúroda kukuřice ve Spojených státech a cena letěla nahoru. Farmáři reagovali osázením větších ploch, což mělo za následek propad ceny kukuřice. Pokud opět sníží osázenou plochu, ceny by mohly minimálně přestat klesat. Bude se zvyšovat export komodit z Austrálie do Číny. Věříme i růstu cen kovů, což by bylo pro australský dolar také příznivé.

Hájek: Z technologií jsou Google, Facebook a Apple ty zajímavější. Pomalu končí počítačová éra a začíná éra "mobilního internetu" a Google, Apple a Facebook se na této vlně vezou. Myslím si, že Apple je velmi dobrý hráč tohoto trendu. Míra očekávání ceny Googlu je podle mě příliš optimistická. Co se týče Facebooku, má nejspíše dobrou budoucnost. Tak jako dnes otevřeme počítač a první, co vidíme, jsou Windows, další generace se takto budou přihlašovat hned na sociální síť, pravděpodobně Facebook - je však otázka, zda tento potenciál dokáže monetizovat. Twitter je podle mě dobrý v tom, že umožňuje uživatelům vytvořit si vlastní noviny - sledujete lidi, které chcete. A v tom tkví jeho problém - nevím, jak se uživatelé vyrovnají s tím, že jim tam Twitter najednou nasází reklamu.

Podolka: Volatilita na CME bude pokračovat. Dneska může stát 70 Kč, za týden 120 Kč, my tomu říkáme, že je to taková "jízda na tygrovi".

Tomčiak: Produkce kávy je vysoká, spotřeba také roste. Káva na rozdíl od kukuřice není jednoroční plodina, roste v delším cyklu, a bude se u ní proto utvářet dno. Pokud bude horší počasí, může cena vzrůst, ale jiný faktor pro růst cen kávy v současnosti není.

Podolka: Jsme poměrně optimističtí ohledně rizikových aktiv - preferujeme akcie před dluhopisy. Vidíme příležitosti hlavně v Japonsku a Evropě, na Ameriku jsme neutrální a na mladé trhy jsme lehce negativní. Sektorově preferujeme cyklické sektory, IT, finanční sektor a podobně, jsme spíše negativní na síťová odvětví a telekomunikace. Pokud se podíváme na dluhopisy, čekáme výnosy na bezpečných trzích spíše vyšší, tedy negativní, místo toto preferujeme high yield dluhopisy, případně i dluhopisy periferií (Itálie, Španělsko, Slovinsko).

Třetí blok končí.

To nejpodstatnější z celého Investičního fóra najdete i na Twitteru Investičního webu.

Investiční portfolio
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Výhled na rok 2014
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat