Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden však klesla o 0,4 %

Pražská burza se v závěru týdne odrazila od ztrát z předcházejících dnů a index PX vzrostl o 0,21 % na 888,14 bodu. V červených číslech skončily v pátek pouze tři tituly, mezi nimi nejvíce ztratila pojišťovna VIG. Dařilo se Monetě Money Bank.

Ze zobchodovaného objemu více než 700 milionů korun, což je mírně nadprůměrná hodnota, si většinu ukrojila MONETA Money Bank, jež zpevnila o 0,79 % na 83 Kč. Podle analytika České spořitelny Petra Bártka růst Monety a také dalších bankovních titulů podpořily především pozvolně rostoucí výnosy státních dluhopisů. Nad 100 milionů korun zobchodovaného objemu se dostaly také akcie skupiny ČEZ, které zdražily o 0,24 % na 425,50 Kč.

Největší ztrátu v pátek zaznamenala pojišťovna VIG, jež odepsala 1,13 % na 525,90 Kč. Její třetí ztráta v řadě je podle analytika ČS způsobena tím, že investoři po solidních výsledcích za třetí čtvrtletí vybírají zisky.

V červených číslech kromě pojišťovny VIG uzavřely také sázkařská Fortuna, která přišla o 0,45 % na 87,55 Kč, a nápojářská Kofola ČeskoSlovensko, jež zlevnila o 0,19 % na 377,30 Kč.

Růst naopak zaznamenaly Komerční banka (+0,48 % na 845 Kč), Erste Group Bank (+0,17 % na 718,90 Kč), Philip Morris ČR (+0,37 % na 12 949 Kč) a O2 Czech Republic (+0,38 % na 235 Kč).

"Akcie O2 C.R. pozitivně reagovaly na oznámení, že firma v rámci zpětného odkupu získala již více než jedno procento vlastních akcií. To znamená, že O2 zpětný odkup vlastních akcií v posledních dvou týdnech výrazně zrychlila," dodal Bártek.

Týden na BCPP: Index PX -0,4 %, VIG -1,7 %, CME +5,8 %

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX oslabily o 0,4 %. "Relativní klid uplynulého týdne přinesl jen velmi málo nových událostí, které by hýbaly finančním světem. Trh postupně zpracovával vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Především americké indexy z toho nadále významně profitovaly a dosáhly na nová historická maxima. Domácí index PX se zmiňovaného růstu nadále drží stranou," popsal vývoj na akciových trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesající akcií týdne byla VIG se ztrátou 1,7 %. Pojišťovnická skupina i přes slušné výsledky lehce ubrala na pozitivním vývoji posledních dní. Důvod vidí Vaníček spíše v technické konsolidaci předešlého růstu, který byl podpořen vývojem na dluhopisovém trhu. Hospodářské výsledky v týdnu zveřejnil také výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens.

Pojišťovnické skupině VIG v prvních devíti měsících roku vyskočil zisk před zdaněním o téměř 90 % na 301,3 milionu eur
Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku hrubé předepsané pojistné 6,96 miliardy eur. V meziročním srovnání jde o navýšení o 0,7 %. Výrazný nárůst společnost zaznamenala na úrovni zisku před zdaněním a čistého zisku. Slušný růst vykazují zejména menší trhy.
Pegas Nonwovens ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,5 milionu eur, výsledky podpořila absence loňských negativních faktorů
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vykázal za letošní třetí kvartál čistý zisk pět a půl milionu eur. Loni firma za stejné období reportovala čistý zisk jen zhruba půl milionu eur. Pozitivně se do výsledků promítla absence loňských negativních faktorů v podobě vysokých nákladů na manažerský opční program a přenosového mechanismu vysokých cen polymerů.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME se ziskem 5,8 % na 68 Kč. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Důvodem pro růst v korunovém vyjádření bylo posilování amerického dolaru vůči koruně. Současně tomu pomáhá i pozitivní nálada na zámořských trzích.

Příští týden bude podle Vaníčka rušno do středy, kdy skončí listopad a dojde k převážení některých indexů. "Očekáváme úpravy portfolií před koncem roku. Ve zbytku týdne se bude podle nás čekat na víkendové italské referendum o postavení senátu v tamním legislativním procesu. Toto referendum je důležité, protože může být spjato až s předčasnými volbami. Pro příští týden tedy očekáváme vyšší rozkolísanost s vyšším objemem soustředěným do polovičky týdne a pak vyčkávání na víkend," uzavřel Vaníček.

Zdroj: BCPP, ČTK

Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat