Pražská burza v pátek nepatrně klesla a za celý týden ztratila 1,4 %, od začátku roku ale roste o 11 %

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, index PX ztratil 0,03 % na 1 021,97 bodu. Dolů burzu táhly Komerční banka a energetická skupina ČEZ, výrazně zdražily pouze cenné papíry likérky Stock Spirits. Objem obchodů byl s 308 miliony korun podprůměrný.

Nejobchodovanější byly v pátek cenné papíry Komerční banky, které klesly o 0,27 % na 963,90 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. Erste Group Bank zpevnila o 0,53 % na 932,90 Kč, MONETA Money Bank odevzdala 0,59 % na 76,45 Kč a pojišťovna VIG si připsala 0,4 % na 654 Kč.

Nejvyšší zisk si připsala likérka Stock Spirits, jejíž akcie zdražily o 1,14 % na 66,30 Kč. V plusu obchodování zakončily také tabáková firma Philip Morris ČR (+0,1 % na 15 572 Kč) a petrochemický holding Unipetrol (+0,51 % na 295 Kč).

S výsledkem páteční seance naopak nebyli spokojeni akcionáři mediální CME (-0,49 % na 91,50 Kč), sázkařské Fortuny (-0,95 % na 146,60 Kč), telefonního operátora O2 Czech Republic (-0,69 % na 273,10 Kč) a textilky Pegas Nonwovens (-0,5 % na 1 001 Kč).

Pražská burza (1. září 2017), zdroj: BCPP

Týden na BCPP: Index PX -1,4 %, Komerční banka -5,1 %, TMR +4,4 %

Za celý týden pražská burza přišla o 1,4 %. "Mezi hlavní události týdne se opětovně dostalo geopolitické napětí mezi USA a Severní Koreou. Napětí bylo opětovně znát i na finančních trzích, respektive došlo ke zvýšení averze k riziku, a tudíž k výkyvu akciových indexů. Nicméně v závěru týdne bylo opětovně vše zažehnáno a indexy se obrátily do kladných hodnot. Domácí index PX nenásledoval vývoj na amerických indexech," popsal situaci na akciových trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesajícím titulem byla Komerční banka, která oslabila o 5,1 %. U společnosti se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Akcie reagovala agresivněji než ostatní finanční tituly na domácím parketu.

Naopak nejvíce rostoucí akcií byla TMR s růstem o 4,4 %. Ani u této firmy nebyly zaznamenány žádné nové informace. Současně je podle Vaníčka nutné podotknout, že vzhledem k nízké likviditě jde spíše o technický posun.

V příštím týdnu se trh zaměří na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Zde se bude sledovat především jakákoliv zmínka o budoucím výhledu na měnovou politiku. Možné náznaky se budou hledat ve vztahu k posilujícímu euru. "Celkově jsme na příští týden neutrální a neočekáváme výraznější trend ani na jednu stranu," uzavřel analytik.

Od začátku roku burza přidává 11 %, včetně dividend roste o téměř 17 %

Od začátku letošního roku české akcie stoupají podle indexu PX o 11 %, a překonávají tak většinu světových burz. Mezi nejziskovější patří akcie Fortuny a Unipetrolu, které posilují o více než 50 %. Naopak akcie ČEZ s Monety Money Bank mírně oslabují.

"Při započítání dividend činí růst téměř 17 %, uvedl analytik z České spořitelny Petr Bártek. Včetně dividend v domácí měně tak překonává podle analytika z BH Securities Martina Vlčka výsledek indexu PX řadu známých akciových indexů, mimo jiné i americký S&P 500, evropský EURO STOXX 50 či německý DAX.

Pražská burza má v letošním roce našlápnuto k nejlepšímu výsledku za posledních pět let, upozornil analytik z Fio banky David Brzek. Letošní rok lze podle něj prozatím charakterizovat jako vzpouru menších emisí. Výrazný vliv mají snahy o ovládnutí vybraných společností, o silném výsledku u daných akcií tak nerozhoduje primárně jejich hospodaření.

Jednoznačně nejlepším titulem se za prvních osm měsíců letošního roku staly akcie sázkařské společnosti Fortuna, které vylétly o více než 70 % díky akvizicím rumunských společností a skupiny Hattrick. Bártek růst přisuzuje také snaze majoritního vlastníka Fortuny, kterým je Penta Investments, vykoupit podíly minoritních akcionářů podniku.

Následovaly akcie Unipetrolu, které letos zpevnily o 60 % zejména díky příznivému vývoji v odvětví. Stupeň vítězů doplňuje mediální společnost CME s růstem o 40 %, jež těží z rostoucích výdajů na reklamu a snižování svého zadlužení.

Naopak akcie Monety Money Bank a ČEZ se aktuálně obchodují na nižší úrovni než na začátku roku. V případě tuzemské banky jde o ztrátu přes sedm procent, energetická skupina přišla o tři procenta. "Připočteme-li však obdrženou dividendu, nenašli bychom na pražském parketu jedinou akcii, která by svým majitelům letos nevydělala," uvedl analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. Do konce letošního roku očekává, že by index PX mohl ještě o několik jednotek procent povyrůst, a překonat tak hranici 1 050 bodů.

Z větších společností si nejlepší zhodnocení připisuje Erste Group Bank, která je s dividendou silnější o 26 %, uvedl Brzek. Banka těží z dobré ekonomické situace v zemích, kde působí, což umožňuje tvořit nízké opravné položky k rizikovým úvěrům. Podporou je rovněž očekávaný postupný růst úrokových sazeb.

Český trh by měl podle Vlčka dodávat lepší výsledky než zahraniční trhy i po zbytek roku a zůstává pro něj jedním z nejatraktivnějších akciových trhů na světě. Dynamika růstu v závěru roku nebude již tak výrazná, míní Brzek. Nepředpokládá, že by index byl schopný vykázat zhodnocení kolem 20 %, prostor pro vylepšení výkonnosti však stále má. "Struktura tahounů růstu však již může být odlišná a v závěru roku sázíme spíše na tituly, které momentálně vykazují slabší výkonnost," odhadl Vlček.

Zdroj:
BCPP, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat