Proč Facebook neváhá vysázet na stůl až 19 miliard USD za operátora WhatsApp?

Největší internetová společenská síť Facebook oznámila, že za 16 miliard dolarů kupuje provozovatele aplikace pro mobilní komunikaci napříč chytrými mobilními telefony WhatsApp. Informovala o tom agentura AFP. Z této sumy mají být čtyři miliardy dolarů vyplaceny v hotovosti a zbývajících 12 miliard v akciích Facebooku. Firma má také vyplatit tři miliardy dolarů v akciích zakladatelům a zaměstnancům WhatsApp v průběhu čtyř let od uzavření smlouvy.

Šlo by o jednu z největších akvizic v historii v rámci technologického sektoru. Microsoft například za Skype zaplatil polovinu nominální částky. (Níže nabízíme přehled největších akvizic v technologickém sektoru.)

"WhatsApp je jediná aplikace, která nás poráží, pokud jde o zapojení se uživatelů," uvedl jako jeden z důvodů obří akvizice Mark Zuckerberg, šéf Facebooku. "Stáváme se mobilní společností a WhatsApp je skvělou volbou - má přes 400 milionů uživatelů a ve svém oboru je jednička."

V konferenčním hovoru Zuckerberg mimo jiné uvedl, že zpeněžení operátora ani případný pozitivní dopad do tržeb Facebooku nebyly zásadními faktory při rozhodování, zda do obchodu jít. Podobnými výroky Zuckerberg strašil analytiky ještě před IPO Facebooku. Konferenční hovor si můžete poslechnout ZDE.

V rámci trhu messagingu, tedy posílání si zpráv přes mobilní zařízení, byl navíc WhatsApp pro Facebook významnou konkurencí. Následující graf ukazuje situaci na americkém trhu.

Ačkoli Facebook je globální fenomén, především v USA je vnímán jako spíše "americký". WhatsApp naopak, ač sídlí v Kalifornii, je symbolem mezinárodního sdílení zážitků, textů, fotek a videí. V neposlední řadě pak Facebook úlovkem "největší ryby v rybníku" posílil svou pozici mezi mladými štikami typu Snapchat, LINE nebo Kik, které mu dokázaly v posledních měsících ukousávat stále více popularity a uživatelů, kteří si posílají zprávy všude a o všem.

Analytici: Akvizice přiblíží Facebook mladým

WhatsApp umožňuje lidem posílat textové zprávy mezi mobily nejrůznějších značek prostřednictvím připojení přes internet a vyhnout se poplatkům účtovaným mobilními operátory. WhatsApp, jejíž název je odvozen od anglických výrazů pro aplikaci a pro otázku 'Co je nového?', založili ukrajinský přistěhovalec Jan Koum, který nedokončil vysokou školu, a bývalý student Stanfordovy univerzity Brian Acton. Oba podle listu Forbes pracovali v jiném internetovém gigantu Yahoo! a oba se ucházeli o práci ve Facebooku, avšak neúspěšně.

Akvizice, která odpovídá zhruba 11 % tržní hodnoty Facebooku, je dosud největší pro tuto společnost, ale i pro technologické giganty Google, Microsoft nebo Apple. Například Apple, jinak také nejhodnotnější značka na světě, nikdy neudělal obchod tohoto druhu za více než miliardu dolarů, napsala agentura AP.

Dohoda zajišťuje Facebooku přistup k novým uživatelům, včetně některých náctiletých, kteří se vyhýbají sociálním sítím hlavního proudu. Lidé jim říkají 'Facebook nikdy', tvrdí Jeremy Liew, partner ve společnosti Lightspeed. Analytička z výzkumného střediska eMarketer Cathy Boyleová pro britskou BBC uvedla, že služba má vedle základny mladších uživatelů pro Facebook význam i kvůli své popularitě v zahraničí - na mnoho zahraničních trhů podle ní pronikla hlouběji než Facebook.

Příliš drahý nákup?

Podle některých hlasů ale převzetí pravděpodobně posílí obavy, že Facebook a jiné technologické firmy začínají jít po nových slibných produktech a službách příliš horlivě. "Očekávám, že se kolem toho obchodu objeví velká skepse. Lidé o tom budou přemýšlet a řeknou si, o-ou, to za to zaplatili až tak moc?" tvrdí podle agentury AP Anthony Michael Sabino z americké Univerzity sv. Jana.

WhatsApp tvrdí, že jí počet aktivních uživatelů za pět let existence stoupl na 450 milionů a že v současné době registruje milion nových uživatelů denně. Podle médií ale není jasné, jak sama sebe zaplatí. Za její využívání nyní uživatelé platí roční poplatek jeden dolar, který účtuje až po prvním roce používání služby.

Spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a Koum uvedli, že WhatsApp bude dále fungovat nezávisle, a slíbili, že bude nadále bez reklam. To, jak bude společnost vydělávat peníze mimo roční poplatek, ale nesdělili. "Správnou strategií je nadále se soustředit na růst a produkt," prohlásil podle Reuters Zuckerberg.

Největší akvizice v technologickém sektoru

25 miliard dolarů

V září 2001 americká technologická společnost Hewlett-Packard oznámila, že převezme za zhruba 25 miliard dolarů svého konkurenta Compaq Computer.

16 miliard dolarů

Největší internetová společenská síť Facebook 19. února oznámila, že za 16 miliard dolarů kupuje provozovatele aplikace pro mobilní komunikaci napříč chytrými mobilními telefony WhatsApp.

12,4 miliardy dolarů

V květnu 2012 koupila společnost Google firmu Motorola za 12,4 miliardy dolarů, což byla nejdražší akvizice v 15leté historii Googlu.

10 miliard dolarů

V srpnu 2011 oznámil výrobce počítačů Hewlett-Packard, že posílí výrobu softwaru koupí společnosti Autonomy za zhruba deset miliard dolarů.

8,5 miliardy dolarů

Tuto částku nabídl v květnu 2011 americký softwarový gigant Microsoft za koupi provozovatele bezplatného internetového telefonování Skype. Byla to největší akvizice v historii Microsoftu. Skype v roce 2005 koupil provozovatel internetové aukční síně eBay za 3,1 miliardy dolarů. Ten pak v roce 2009 prodal většinový podíl ve firmě skupině finančních investorů za zhruba dvě miliardy dolarů a sám si nechal třetinu akcií.

7,4 miliardy dolarů

V dubnu 2009 byla ohlášena koupě počítačové firmy Sun Microsystems americkou softwarovou společností Oracle za 7,4 miliardy dolarů.

7,2 miliardy dolarů

V září 2013 bylo oznámeno, že divizi mobilních telefonů finské společnosti Nokia koupí za 5,44 miliardy eur softwarový obr Microsoft.

6 miliard dolarů

V květnu 2007 Microsoft oznámil koupi internetové reklamní společnosti aQuantive za zhruba šest miliard dolarů.

3,3 miliardy dolarů

Britský provozovatel internetového sázení a hazardních her PartyGaming se v červenci 2010 dohodl na spojení s rakouským konkurentem bwin za 3,3 miliardy dolarů. Spojením vznikla největší společnost v oblasti internetového sázení a hazardního hraní na světě s akciemi na burze.

3,2 miliardy dolarů

Letos v lednu bylo oznámeno, že americká internetová společnost Google koupí za 3,2 miliardy USD výrobce chytrých termostatů a detektorů kouře Nest.

3,1 miliardy dolarů

Google v dubnu 2007 oznámil, že koupí poskytovatele internetové reklamy DoubleClick za 3,1 miliardy dolarů v hotovosti.

2,9 miliardy dolarů

Letos v lednu oznámil americký gigant Google, že prodá nedávno koupeného výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility čínské společnosti Lenovo za 2,9 miliardy dolarů.

1,65 miliardy dolarů

Google v říjnu 2006 oznámil, že koupí za 1,65 miliardy dolarů americkou firmu YouTube, která umožňuje sdílení videa.

1,5 miliardy dolarů

V červenci 2002 oznámila americká internetová aukční a nákupní síť eBay, že koupí za zhruba 1,5 miliardy dolarů platební systém PayPal.

1,25 miliardy dolarů

V květnu 2005 čínská společnost Lenovo Group dokončila nákup divize osobních počítačů amerického počítačového koncernu IBM.

Zdroj: ČTK, CNN, MarketWatch, Reuters, Business Insider

Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat