Proč už se zlato tolik neleskne?

Investorská zlatá horečka, která způsobovala posledních dvanáct let každoroční růst ceny drahého kovu, je nejspíše u konce.

Podle zprávy Mezinárodního měnového fondu ruská centrální banka v září poprvé za poslední rok prodala zlato. Od začátku roku 2010 přitom ruská poptávka představovala 30 % všech nákupů centrálních bank.

Zlatá horečka končí

Stejně jako další rozvojové trhy, i Rusko kupovalo zlato proto, aby diverzifikovalo své devizové rezervy. Zdrženlivý postoj centrálních bank, včetně té ruské, je jedním z faktorů letošního poklesu cen zlata, které od začátku roku ztratilo zhruba 20 %. Přitom od roku 2000 na roční bázi cena kovu vždy vrostla. 12letý býčí trh je tedy podle všeho u konce.

Zlatou horečku odstartovalo uvedení finančních produktů v polovině roku 2000, které vzácný kov zpřístupnily investorům napříč sektory. Po finanční krizi se zase investoři ke zlatu uchylovali v obavách, že pumpování levných peněz do ekonomiky ze strany centrálních bank nafoukne inflaci a sníží hodnotu papírových peněz. Pět let po krizi inflace zůstává utlumená, což snižuje atraktivitu zlata.

Zlato, které nic nevynáší a dokáže být velice nákladné na držení, také ztrácí lesk ve světle jiných mainstreamových investic. Přesvědčení, že Fed zpomalí tempo nákupu dluhopisů již brzy, vytlačilo nahoru výnosy dluhopisů, a stabilní ekonomický růst a záplava levných peněz na trhu vynesly akciové indexy na rekordní hodnoty.

"Zlato nemá moc co nabídnout," říká Joseph Murphy, analytik z Hermes Fund Managers. Hermes rovněž snižuje své zlaté pozice. "Lidé zkrátka vidí lepší příležitosti k investování, ať už to jsou dluhopisy, nebo akcie."

Centrální banky prodávaly zlato pravidelně do roku 2009. Jako skupina se staly čistými kupci v roce 2010. Změnu táhly banky na rozvojových trzích, které se potýkaly s rychle rostoucími zásobami devizových rezerv, jež byly důsledkem velkých obchodních přebytků.

Centrální banky nemají o zlato takový zájem

Letos se však karta obrátila. Kvůli zpomalujícímu ekonomickému růstu a zvýšenému zájmu investorů o aktiva na rozvinutých trzích se banky na trzích rozvojových snaží používat kapitál k uklidnění ekonomického chaosu a podpoře svých měn. To jim ponechává méně dolarů na nákup zlata.

Centrální banky mají našlápnuto na omezení nákupů zlata o 34 % v roce 2013. Toto omezení bude následovat dva roky rostoucích nákupů, tvrdí MMF. Ruská centrální banka například již prodala 12 tisíc trojských uncí zlata ve svém prvním letošním prodeji.

"Opravdu to otupuje podporu, které se zlato dosud těšilo," říká Jeff Wright, analytik z H.C. Wainwright & Co. "To, že nakupovaly centrální banky, znamenalo bezpečí, stabilitu na volatilním trhu. Současná změna je proto velice významná."

George Soros: Proč zlato jako bezpečný přístav zklamalo... Ale co nezklame?!
Cena zlata se již několik měsíců pohybuje v relativně úzkém pásmu. Co si o pozici drahého kovu na světové investiční mapě myslí legendární investor George Soros?
Zdroj:
WSJ
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat