16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Za osm dní by podle propočtů amerického ministerstva financí měla vláda dosáhnout dluhového stropu. Pokud se do té doby politici nedomluví a limit zadlužení nezvýší, dojde k úvěrovému kolapsu země.
Čína už Spojené státy vyzvala, aby urychleně krizi vyřešily a ochránily tak čínské investice, prozatím se však američtí politici stále nemohou dohodnout.
Analytici tvrdí, že existuje jen malá pravděpodobnost, že by nakonec k dosažení dluhového stropu přece jen došlo. Pokud by se však nepravděpodobné stalo skutečností, znamenalo by to, že by Čína a Japonsko začaly prodávat americké dluhopisy? Podle expertů ne.
"Nemyslíme si, že by Čína nebo Japonsko prodaly významné množství držených dluhopisů. Tyto zásoby si obě země udělaly v rámci programu diverzifikování svých devizových rezerv," říká David Forrester z Macquarie. "To by vedlo k panice a výprodeji dalších investorů, což by v konečném důsledku ztráty Číny a Japonska ještě navýšilo," dodává.
Čína v červenci podle amerického ministerstva financí držela dluhopisy v hodnotě 1,28 bilionu dolarů a Japonsko 1,14 bilionu dolarů. Pokles cen dluhopisů způsobený jejich výprodejem by tudíž hodnotu rezerv obou zemí snížil.
"Výprodej by byla dobrá strategie Číny a Japonska, jak ukázat nespokojenost, ale bylo by to pro ně kontraproduktivní," tvrdí Timothy Riddell z ANZ.
V případě úvěrového kolapsu Spojených států je tak podle expertů pravděpodobnější, že Čína a Japonsko budou alokovat méně kapitálu do amerických dluhopisů do budoucna, ale rezerv, které drží, se nebudou chaoticky zbavovat.