27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Česká průmyslová výroba v srpnu meziročně poklesla o 8,4% (odahd –8,1%). Sezónně očištěná produkce vůči červenci meziměsíčně vzrostla o 4,0%
Výsledky výrazně ovlivnil prudký nárůst výroby aut (+17,7% r/r; příspěvek k růstu 2,2 p.b.), když se projevilo vrcholící německé šrotovné (vývoz aut do Německa v srpnu +56% r/r).
U ostatních oborů pokračovalo zmírňování meziročního propadu, byť u většiny oborů je stále kolem -20%. Nové zakázky byly meziročně nižší o 13,6% a ukazují, že průmysl má před sebou pozvolnou stabilizaci.
Data pozitivně zkreslila mírně nižší srovnávací základna loňského roku a také pravděpodobně jednorázové zlepšení v automobilovém průmyslu, což souvisí jednak z vrcholem šrotovného v okolí a také se mohl projevit efekt celozávodních dovolených - letos více firmy čerpaly celozávodní dovolené v červenci a vloni více v srpnu.
Bez těchto faktorů by propad průmyslu byl opět dvouciferný. Stimulační balíčky jako je šrotovné se chýlí ke konci a hrozí, že se opět mírně prohloubí propad průmyslu jako celku.
Výhodou je, že u ostatních oborů pokračuje pozvolná stabilizace (snižování propadu) a nemělo by nastat prudké zhoršení.
Obecně data potvrzují naše očekávání, že předchozí propad byl velmi prudký a stabilizace, případně následné oživení bude velmi křehké a pozvolné.
Očekáváme, že na úrovně z první poloviny roku 2008 se domácí průmysl nedostane dříve než v roce 2012.
Pro letošní rok očekáváme propad průmyslu kolem 13%.
Stavební výroba v Česku v srpnu meziročně vzrostla o 0,6%. Struktura poslední měsíce zůstává nezměněna. Stavebnictví pomáhají hlavně státní zakázky na budování dopravní infrastruktury (inženýrské stavitelství +14,0% r/r; příspěvek k růstu 4,2 p.b.). Naopak bytová výstavba pokračuje 11.měsíc v poklesu (pozemní stavitelství –5,1%) a smazává vliv prvního faktoru. Vzhledem k této struktuře velkým rizikem pro stavebnictví zůstávají škrty ve státních zakázkách.