Průměrný český investor do fondů letos ztratil 0,3 %

Průměrný český investor do fondů za tři čtvrtletí skončil ve ztrátě 0,3 procenta. Za samotné třetí čtvrtletí je v zisku 0,5 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters. Index průběžně sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.

Největší zisk českému investorovi přinesly za uplynulé čtvrtletí akciové fondy zaměřené na USA, které těží z růstu tamního akciového trhu. Stejně jako v minulém čtvrtletí i nyní největší ztráty vykázaly akciové fondy rozvíjejících se zemí. Zisky nevykázaly ani dluhopisové fondy.

O poznání menší výnosy zaznamenali investoři sázející na akciové fondy asijských a evropských trhů. K celkovému zisku akciové části indexu ve třetím čtvrtletí (o 1,67 procenta) tak přispěly především výnosy fondů směřující na americký trh.
Z nich pak svým výnosem vyčnívají sektorové fondy zaměřené na technologie a zdravotnický sektor. "Ceny amerických akcií ženou vzhůru zisky amerických firem, za kterými stojí především zmírnění obav investorů z obchodních válek s Čínou a daňová reforma prezidenta Donalda Trumpa," uvedl hlavní analytik Swiss Life Select Michael Holec.

Konzervativní investoři, kteří svěřili svůj majetek dluhopisovým fondům, jsou naopak ve ztrátě. Index CII750 za uplynulé čtvrtletí zaznamenal ztrátu dluhopisových fondů 0,49 procenta.

"Ve Spojených Státech v tomto ohledu sehrály nezanedbatelnou roli zvyšující se úrokové sazby, které spolu se silným dolarem současně stáhly dolů již zmiňované rozvojové trhy. V eurozóně způsobila slabou výkonnost dluhopisových fondů naopak vypjatá politická situace, která negativně ovlivňuje ceny dluhopisů," upozornil Holec.

Nejúspěšnějším fondem indexu CII750 se v uplynulém čtvrtletí stal fond JPM Global Healthcare, investující do akcií společností zdravotnického sektoru se ziskem 11,1 procenta. Naopak nejvíce, 11,3 procenta, ztratil fond Franklin India, pokrývající akciový trh Indie.

Index sestavují analytici za použití informací ze 750 fondů kolektivního investování, které jsou pro českého investora na domácím trhu běžně dostupné. Při výpočtu odborníci sledují nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v ČR.

Majetek, který mají Češi uložen v podílových fondech, stoupl za tři čtvrtletí o 4,5 miliardy na 488 miliard korun. Od vypuknutí krize v roce 2008 se investice ve fondech zdvojnásobily. Při rostoucím počtu investorů tak každý sedmý Čech investuje do fondů.

Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Investiční fondy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat