20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Za jeden z vrcholů kampaně před březnovými prezidentskými volbami ve středu ruská média označují čtvrteční poselství Vladimira Putina ruskému parlamentu. Kreml už předem ohlásil, že poselství bude obsahovat základní body Putinova volebního programu. Opozice protestovala, že načasování poselství do doby před výběrem hlavy státu je porušením volebních pravidel.
Putinův projev nebude tentokrát věnován politickým elitám, ale prostému občanovi, napsala ve středu agentura RIA Novosti. Podle komentáře listu Vedomosti prezident ruské voliče nehodlá "strašit reformami". Hovořit bude o vzdělávání, zdravotní péči a budování infrastruktury, zmíní se o boji s chudobou, o digitalizaci ekonomiky, daňových změnách a stavu soudnictví.
Komentátoři spekulují, že Putin v projevu ohlásí vyšší investice do vzdělávání, zdravotnictví a infrastrukturních projektů. Najít v rozpočtu peníze pro tyto plány bude ale obtížné. Agentura Bloomberg nevylučuje, že prezident po volbách zvýší daň z příjmu fyzických osob z nynějších 13 na 15 až 16 procent. Vedomosti v této souvislosti připomínají, že reálné příjmy obyvatelstva v Rusku klesají už čtvrtým rokem.
Zahraniční politice se podle předpokladů Putin příliš věnovat nebude, protože informace o stavu ekonomiky a o sociálních programech jsou ruskému voliči bližší. Prezident se nicméně zmíní o situaci na syrském bojišti, kde se ruská armáda výrazně angažuje, a promluví i o vztazích s USA a o ukrajinské krizi, napsala agentura RIA Novosti.
Předem široce propagovaný Putinův projev, který zazní necelé tři týdny před prezidentskými volbami, vyvolává protesty ruské opozice, která poselství označuje za porušení volebních pravidel. Putin, jak připouští i Kreml, nebude hovořit jako hlava státu, ale spíš jako prezidentský kandidát. "Bude to zvučný veřejný akt, který by měl oživit volební kampaň," předpovídá politolog Vladimir Slatinov.
Liberální strana Jabloko prezidenta vyzvala, aby se v poselství omezil jen na bilancování aktuálního stavu a zdržel se výhledů do budoucna. V opačném případě by podle Jabloka šlo o porušení ústavy a "obcházení právních norem kvůli volebnímu efektu". Žádný Putinův protikandidát tak prominentní příležitost k prezentaci vlastního programu mít nebude.
O volebním charakteru Putinova poselství hovoří i jeho načasování. V posledních deseti letech prezident k poslancům promluvil vždy až v prosinci, tentokrát ale Kreml zvolil období těsně před březnovými volbami. Prezident se navíc podle listu Kommersant hodlá věnovat plánům pro příští šestileté období, nikoli jen výhledu pro příští rok, jak je to obvyklé. Mandát, který Putin podle všeobecného očekávání hladce obhájí, zahrnuje právě období šesti let.
Novinkou bude podle agentury TASS také místo, které Kreml pro slavnostní akt vybral. Zatímco dosud Putin k poslancům vždy promlouval v honosném Georgijevském sále Kremlu, tentokrát poselství přednese do "podhradí", do rozlehlejší budovy moskevské Manéže, která je centrálním výstavním sálem země. Kromě poslanců jsou totiž zvány i veřejně známé osobnosti a také Putinovi volební důvěrníci, kterých je víc než stovka.