25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Jaké korporátní a makroekonomické zprávy mohou ovlivnit páteční obchodování na pražské burze?
Neutrální/Pozitivní. DD: Koupit. Cílová cena: 164 Kč.
Podle deníku HN se rafinérské společnosti dohodli s částí politiků a s výrobci biosměsí na zvýšení podílu ligu v benzinu na 4 až 4,2 % a podílu bioložky v naftě na 6 %. Původní vládní návrh přitom počítal se zvýšením z 3,5 na 4,5%, respektive z 4,5 na 6,3 %. Podoba zákona, která by požadovala nižší podíly bioložek by byla pro Unipetrol výhodnější, či alespoň méně špatná. Tyto složky jsou totiž dražší než motorová paliva a zvyšovaly by tak náklady na motorová paliva. Ovšem v tvrdě konkurenčním prostředí maloobchodu by se tento nárůst nepromítl do cen motorových paliv, což by znamenalo, že by náklady nesli samotní prodejci. Navíc prostředí rafinérského businessu je nyní v dobách ekonomického poklesu pod tlakem a rafinérské marže jsou tak velice nízké (pouze kolem 1 USD/bbl). V tomto prostředí tak každé zvýšení podílu bioložek bude mít negativní dopad na část provozu Unipetrolu, která je v krizi nejvíce pod tlakem (tedy rafinérie).
Neutrální. DD: Prodat. Cílová cena: 7,8 Kč.
Dle agentury Mediafax manažerka právního oddělení AAA Auto (Vladimíra Jičínská) v úterý rezignovala na svou funkci. Oficiálním důvodem je osobní rozhodnutí odpočinout si po devíti letech práce pro firmu ve více než pěti zemích. O skutečných důvodech se spekuluje (např. prodej společnosti či stažení AAA Auto z burzy). Jičínská je posledním členem týmu, který AAA Auto připravil ke vstupu na burzu a zná historii i hospodaření firmy, připravovala vstup na ruský trh a účastnila řízení programu na snižování nákladů.
Průmyslová výroba v listopadu téměř meziročně stagnovala (-0,1% r/r) - předběžný odhad ČSÚ (+0,2%) a je to nejnižší pokles za 14. měsíců. Sezónně očištěná produkce vůči říjnu klesla o 0,3% m/m a stabilizace na konci roku ztrácela tempo. Výsledky výrazně ovlivnil prudký nárůst výroby aut (+21,5% r/r; příspěvek k růstu 3,0 p.b.), který těží z mírného oživení poptávky ve světě a projevila se i snížená srovnávací základna (-30,4% v listopadu 2008). U ostatních oborů dochází také k mírnému oživení, ale stále se projevuje slabost investiční poptávky doma i v zahraničí – výroba strojů (-19,8%). Oživení táhne vývoj především ze zahraničí a proto pozitivem je i nárůstu nových zakázek o 8,0% a z toho ze zahraničí o 11,0%.
Stavební výroba v listopadu meziročně vzrostla o 7,8%. Stavebnictví stále pomáhají hlavně státní zakázky na budování dopravní infrastruktury (inženýrské stavitelství +16,3% r/r; příspěvek k růstu 5,6 p.b.). Obrat ovšem nastal ve zbytku stavebnictví, kdy se zastavil 13měsíční pokles bytové výstavby (pozemní stavitelství +3,4%).